Kawia domowa
Kawie to wspaniałe i wdzięczne zwierzątka domowe. Rzadko gryzą, nie są agresywne, w przypadku zagrożenia chętniej się schowają lub uciekną | fot.: Fotolia

Kawia domowa: ani świnka, ani morska

Świnka morska, czyli według obecnie funkcjonującej terminologii – kawia domowa, to zwierzę domowe, które jest bardzo popularne i chętnie wybierane na pupila dla dzieci, ale także i dorosłych. Jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, dodatkowo żyje dłużej niż mniejsze gryzonie, łatwo się oswaja i jest niezwykle kontaktowa i przyjazna. Przywiązuje się do swego właściciela i innych domowników. Potrafi okazywać nawet miłość. W jaki sposób dbać o świnkę morską i ją pielęgnować?

Charakterystyka świnki morskiej

Charakterystyczne cechy świnki morskiej to krępa budowa ciała, krótkie łapki i pyszczek oraz brak ogona. Wśród odmian hodowlanych można wyróżnić te długo- i krótkowłose, jednakże krótkowłose są bardziej popularne jako zwierzątka domowe. Masa ciała świnki morskiej to około 1 kg. Zwierzęta te komunikują się różnymi sygnałami dźwiękowymi, oznaczającymi radość, złość, nawoływanie czy strach. W hodowli domowej łatwo jest nauczyć się rozpoznawać te dźwięki. Co warto jeszcze wiedzieć o świnkach morskich? W naturze żyją one w stadach, więc w domu również powinno się hodować przynajmniej dwie świnki. Cechują się one dziennym, jak i nocnym trybem aktywności. Stosunkowo niewiele  śpią, zaś prawie cały czas przeżuwają pokarm, ponieważ tego wymaga działanie ich układu pokarmowego.

Jak pielęgnować świnkę morską – karmienie, klatka i zdrowie

Klatka dla świnki morskiej powinna umożliwiać jej swobodne szaleństwa, które zazwyczaj odbywają się, kiedy zwierzę jest zadowolone. Można wtedy zaobserwować charakterystyczne skoki i wydawanie głośnych pisków. Co więcej, w klatce musi się znaleźć miejsca na strefę wypoczynkową oraz miejsca, w których świnka je i załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Trzeba bowiem wiedzieć, że większość świnek robi to w jednym z rogów klatki. Minimalne wymiary klatki to 100 na 60 centymetrów. Podłożem mogą być trociny, ale także tzw. dry bed. Świnka musi mieć także poidełko i paśnik. Klatkę należy regularnie, najlepiej codziennie, sprzątać z odchodów. Raz na kilka dni trzeba zaś wymienić całe trociny. W innym wypadku śwince grożą choroby skóry.

Śwince należy podawać specjalnie przygotowaną dla niej karmę, złożoną ze zbóż i granulatu, który zawiera dodaną witaminę C. Taki pokarm pomaga także ścierać zęby, które rosną zwierzątku przez całe życie. Raz dziennie należy podawać pupilowi warzywa. Świnka nie pogardzi: pietruszką, marchwią (korzeń i liście), czerwoną i zieloną papryką, zielem mniszka, liśćmi kapusty, rzodkiewki i buraków. Dietę można także uzupełniać owocami: jabłkami czy winogronami, aczkolwiek w niewielkich ilościach. Nie fundujmy zwierzakowi gwałtownych zmian diety.

Ogromnie ważną kwestią jest to, by świnka miała cały czas świeże siano. Pomaga ono regulować pracę układu pokarmowego. W innym wypadku można zaobserwować nawet, że świnka nie wydala. Paśnik musi być więc cały czas napełniony. Również ważny jest dostęp do chłodnej wody. 

kawia domowa dla dziecka
Kawie domowe osiągają wiek 6–8 lat | fot.: Fotolia

W razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów skórnych czy też zmian w zachowaniu zwierzęcia, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem, który specjalizuje się w leczeniu małych zwierząt. Najbardziej alarmującymi symptomami są: osowiałość, brak apetytu, brak odchodów w klatce, częste drapanie się czy kichanie. Świnki niekiedy zapadają również na  choroby skóry, takie jak świerzb czy grzybica, więc trzeba je dokładnie obserwować także pod tym kątem.

Kawie to wspaniałe i wdzięczne zwierzątka domowe. Rzadko gryzą, nie są agresywne, w przypadku zagrożenia chętniej się schowają lub uciekną. To świetni towarzysze zabaw dla większych dzieci, 8-10 letnich. Pamiętajmy jednak, że świnki zawsze należy hodować w grupach przynajmniej dwóch zwierząt tak, aby nie czuły się samotne.

Świnki morskie są nie tylko zwierzętami towarzyszącymi, bywają także hodowane w celach kulinarnych. Więcej o tym zagadnieniu można przeczytać w materiale:

Kontrowersyjne potrawy z całego świata

MNI

Sprawdź także

gekon lamparci

Pierwsza jaszczurka – jaka i co warto wiedzieć?

Wiele osób chciałoby mieć nietypowe, wyróżniające się zwierzątko. Jaszczurki to prawdziwa odskocznia od tradycyjnych pupili …