Każdy długowłosy pies potrzebuje regularnego strzyżenia. Jest to podstawowy zabieg, który pozwala na zachowanie właściwej higieny. Maszynki do strzyżenia psów są łatwo dostępne i kosztują niewiele.
Jak wybrać maszynkę do strzyżenia psa?
Maszynka do strzyżenia psa pozwala na przycięcie sierści do wybranej przez właściciela długości. Większość sklepów zoologicznych i internetowych oferuje szeroki wybór tych urządzeń w bardzo przystępnych cenach. Najtańsze maszynki można dostać za około 70 złotych. Znaleźć można zarówno modele specjalistyczne, jak i uniwersalne. Najlepiej wybrać te z wymiennymi ostrzami. Warto jednak długość ostrzy dopasować do wymagań psa.
- Ostrze 3,2 mm idealnie nadaje się dla gęstej sierści o średniej długości.
- Ostrze 6,3 mm sprawdzi się u czworonogów ze średniej długości sierścią.
- Ostrze 9,5 mm zalecane jest w przypadku bardzo długiej, gęstej i skołtunionej sierści.
Dlaczego wybór maszynki z kilkoma wymiennymi ostrzami jest tak ważny? Skracanie sierści przy uszach, pyszczku czy w innych newralgicznych częściach ciała ostrzem jednego rodzaju może być kłopotliwe. Istnieją także osobne maszynki do wykańczania strzyżenia, chociaż są one częściej stosowane w profesjonalnych salonach fryzjerskich dla zwierząt aniżeli w warunkach domowych.
Inną kwestią jest wybór rodzaju zasilania. Na rynku są dostępne dwa rodzaje: sieciowe i akumulatorowe. Znacznie wygodniejsze są te drugie, jednak należy pamiętać o ich stałym zasilaniu.
Wady i zalety maszynki do strzyżenia psa
Maszynki do strzyżenia psów mają wady i zalety. Do niekwestionowanych zalet zalicza się łatwą dostępność oraz dużą oszczędność. Szacuje się, że jedna wizyta u psiego fryzjera kosztuje tyle samo, co maszynka do strzyżenia psów. Wadą jest konieczność zdobycia określonych umiejętności po to, aby efekt był zadowalający. W większości przypadków początki z maszynką do strzyżenia psów są dosyć trudne. Można wówczas wesprzeć się nożyczkami, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla maszynek. Warto pamiętać, że do strzyżenia psów nie zaleca się używać zwykłych maszynek dla ludzi. Włosy i zarost człowieka znacznie różnią się strukturalnie od psiej sierści, dlatego strzyżenie standardowymi maszynkami może nie być efektywne.
Materiał partnera zewnętrznego