Psy miniaturki są dość popularne wśród opiekunów zwierząt. Ich niewielki rozmiar sprawia, że wiele osób decydując się na czworonoga stawia właśnie na małe pieski. Jednak należy pamiętać, że pomimo rozmiaru psy te, jak każde innej, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jakie rasy należą do najmniejszych ras psów i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?
Najmniejsze rasy psów: chihuaha i maltańczyk
Na liście najmniejszych piesków świata pierwsze miejsce należy do czworonogów rasy chihuahua. Jest to grupa psów, które według klasyfikacji FCI należą do piesków do towarzystwa oraz ozdobnych. Pies ten nie podlega próbom pracy. Wyróżnia się dwie odmiany tej rasy: długowłosą oraz krótkowłosą. Psy tej rasy żyją w zależności od warunków, w jakich są chowane, a także stanu zdrowia od 12 do 20 lat. Z charakteru są raczej życzliwe i wszędzie ich pełno. Są też odważne i potrafią być agresywne. Ważą zazwyczaj do 3 kg. Umaszczenie może być w różnym kolorze od białego, przez czekoladowy po czarny. Pieski mierzą maksymalnie około 23 cm.
Kolejnym na liście najmniejszych ras psów świata jest maltańczyk. Jest typem lisowatego psa do towarzystwa. Jest to pies radosny, inteligentny, spokojny, aktywny i nieustraszony. W dobrych warunkach żyje od 12 do 15 lat. Psy tej rasy ważą zazwyczaj maksymalnie do 4 kg, są koloru białego i mierzą do 23-25 cm.
Jedną z bardziej znanych ras piesków miniaturowych jest shih tzu. Jest to typ psa jamnikowatego o radosnym, bystrym i inteligentnym usposobieniu zazwyczaj w kolorze białym lub czarnym. Żyje od 10 do 16 lat. Waga tych piesków waha się w granicach od 4 do 7 kg, a ich wzrost to maksymalnie 28 cm.
Najmniejsze rasy psów: bichon frise i pomeranian
Jedną z ras małych piesków, które są dość popularne jest rasa bichon frise. Są to pieski belgijsko-francuskie i i nie podlegają próbom pracy. Jest to rasa psów użytkowych. Są to pieski radosne, wesołe, wrażliwe i zadziorne o zazwyczaj białym umaszczeniu. Samce są zwykle większe od samic i ważą do 7 kg, a także mają maksymalnie 30 cm wysokości, natomiast samice około 5 kg i mają maksymalnie 28 cm.
Kolejną grupą małych piesków są szpice miniaturowe zwane inaczej pomeranianami. Należą one do grupy psów pierwotnych i szpiców. Jest to typ psa lisowatego o barwie białej, czarnej lub niebieskawej. Charakteryzuje się towarzyskim usposobieniem, aktywnością, inteligencją oraz żywiołowością. Żyje w granicach od 12 do 16 lat. Dorosłe osobniki mają zazwyczaj maksymalnie 3,5 kg i maksymalnie 20 cm wzrostu.
Najmniejsze rasy psów: mops i yorkshire terrier
Jedną z bardziej znanych ras małych psów są mopsy należące do psów o typie dogowatym. Nie podlegają one próbom pracy, a jednocześnie są towarzyskie, ciekawskie, radosne, uparte, spokojne oraz bystre. W dobrych warunkach psy tej rasy żyją od 12 do 15 lat. Mops może występować w kilku kolorach: czarnym, morelowym, płowym oraz srebrno-płowym. Zazwyczaj mają maksymalnie 36 cm wzrostu w przypadku samców oraz 30 w przypadku samic.
Ostatnią rasą należącą do grona małych psów są psy rasy yorkshire terrier. Są to czworonogi należące do sekcji terierów miniaturowych. Zgodnie z klasyfikacją FCI rasa ta nie podlega próbom pracy. Pieski te są inteligentne, niezależne, odważne, towarzyskie i pewne siebie. Żyją w dobrych warunkach w okolicach 13-16 lat. Charakteryzują się umaszczeniem czarnym podpalanym albo złoto-stalowym. Dorosłe mopsy zazwyczaj osiągają maksymalnie 23 cm wzrostu.
Najmniejsze rasy psów: jak wybrać odpowiedniego?
Biorąc psa do domu należy pamiętać o tym, że to obowiązek na lata. Psy miniaturki na pierwszy rzut oka wydają się dobrym wyborem. Psy niewielkich rozmiarów to mniejszy koszt utrzymania oraz zazwyczaj szybko się adaptują. Łatwiej zabrać takiego czworonoga w podróż, a także nie trzeba ich zabierać na tak długie spacery jak ich dużo większe odpowiedniki typu bernardyny, czy owczarki niemieckie. Łatwiej również zapanować nad takim pieskiem. Zalet jest dość sporo, ale należy poznać także drugą stronę. Podstawową kwestią, która może przeszkadzać u małych psów jest to, że zazwyczaj dużo szczekają. Wiąże się to z tym, że z powodu swoich rozmiarów starają się odstraszyć szczekaniem czyhające na nie niebezpieczeństwa np. w postaci większych psów, czy innych zwierząt. Trzeba także wziąć pod uwagę, że pieski te jedzą i piją częściej, więc muszą wychodzić na spacery za potrzebą więcej razy.
KKU