Niektórzy właściciele przycinają włosy swoim Shih Tzu, co jest coraz modniejszym rozwiązaniem
Niektórzy właściciele przycinają włosy swoim Shih Tzu, co jest coraz modniejszym rozwiązaniem | fot.: Fotolia

Shih tzu – charakterystyka rasy, wymagania, pielęgnacja

Shih Tzu jest dobrze zbudowanym małym zwierzęciem o solidnej. Ma wysokość od 20 do 28 centymetrów i waży od 4 do 8 kilogramów. Długość jego ciała jest nieco większa niż wysokość i powinna być fizycznie proporcjonalna. Shih tzu porusza się bez wysiłku, gładkimi krokami, z głową i ogonem wysoko uniesionymi, ukazując swoje starożytne królewskie linie krwi.

Shih tzu – charakterystyka rasy

Włosy shih tzu są dwuwarstwowe, pełne, gęste i bujne. Są długie i proste, aż za łapy. Shih Tzu rzuca bardzo mało sierści, co czyni go dobrym wyborem dla osób, które mają alergię na futro lub dla ludzi, którzy nie chcą ciągle sprzątać po swoim psie. Regularna pielęgnacja jest obowiązkowe dla tej rasy ze względu na to, że włosy rosną szybko, plączą się i zgniatają. Uszy i ogon są pełne i długie, a włosy na ogonie układają się w pióropusz, który zakrzywia się na końcówce ogona.

Ta rasa jest sklasyfikowana jako brachycefaliczna, co oznacza, że pysk i nos Shih Tzu są płaskie, choć nie aż tak jak u jego kuzyna, pekińczyka. Oczy są okrągłe i szerokie, ale w przeciwieństwie do innych podobnych psów, oczy nie powinny się wybrzuszać ani być zbyt wyłupiaste. Shih Tzu powinien mieć niewinny, szeroko otwarty, ciepły wyraz pyska, który sprawia wrażenie przyjaznego.

Shih tzu – osobowość i temperament

Shih Tzu jest przede wszystkim towarzyszem domu i rodziny, więc jego osobowość powinna cechować się życzliwością, tolerancją i zaufaniem. Ta rasa okazuje uczucie serdeczności wobec swej rodziny, jest ponadto wyrozumiała i delikatna wobec dzieci. Należy zauważyć, że Shih Tzu może stać się płochliwy, gdy jest źle traktowany. Starszy pies, który dopiero co poznaje małe dzieci, może nie być tak tolerancyjny wobec bardziej energicznych i uciążliwych pociech. Jego spokój jest imponujący, ale ta cecha może czasami zmienić się w upór.

Mimo to, odważny i słodki Shih Tzu jest nie tylko żywym i wesołym towarzyszem, ale także  dość beztroskim pieskiem. Uwielbia się bawić, zachwycając wszystkich swoją radosną postawą. Pod koniec dnia chętnie odpoczywa z rodziną, pogodny i spokojny w swoim małym świecie.

Shih Tzu to urocze psy będące świetnymi towarzyszami każdej rodziny | fot.: Fotolia

Shih tzu – wymagania i pielęgnacja

Ta rasa wymaga ćwiczeń, aczkolwiek nie więcej niż codzienny spacer po okolicy lub bieganie po parku. Jest to raczej pies chodzący niż joggingowy, ale ze względu na swój rozmiar może być również towarzyszem do jazdy na rowerze, oczywiście gdy wsadzimy go do przedniego kosza. Z powodu krótkiego pyska Shih Tzu nie toleruje wysokich temperatur.

Ten pies lepiej sprawuje się jako domowy niż podwórkowy. Trzymanie go w domu jest więc wysoce zalecane. Pluszowa sierść wymaga czesania lub szczotkowania praktycznie każdego dnia. Konieczne jest nauczenie szczeniaków, aby przyjmowały preparaty pielęgnacyjne już w najmłodszym wieku, tak, aby z niecierpliwością oczekiwały następnego zabiegu. Jeśli zdecydujesz się na wyhodowanie długich włosów u Shih Tzu, musisz przestrzegać intensywnego programu pielęgnacji. Włosy mogą szybko wymknąć się spod kontroli. Niektórzy właściciele przycinają włosy swoim Shih Tzu, co jest coraz modniejszym rozwiązaniem.

Jestem słodki i wiem o tym | fot.: Fotolia

Ciekawą cechą Shih Tzu jest jego tendencja do szczekania, czasem przez długie okresy. Pies tej rasy może zacząć szczekać często w dowolnym miejscu i z całkiem przypadkowego (dla nas) powodu. Shih Tzu nudzi się, gdy jest sam i to w pewnym stopniu tłumaczy jego zachowanie. Pamiętaj jednak, że Shih Tzu został wyhodowany jako pałacowy strażnik i jeśli pochodzi z czystej linii, nadal posiada ten sam instynkt. Zamiast karać za szczekanie, znajdź pewne słowa, które szybko uspokoją twojego psa, lub rozrywki, które odciągną jego uwagę od tego, co dzieje się za oknem lub drzwiami.

Shih Tzu – zdrowie

Shih Tzu żyje średnio od 11 do 16 lat. Niektóre z mniej istotnych chorób, które mogą mieć wpływ na tę rasę, to dysplazja nerek (nieprawidłowy wzrost tkanki), trichiaza (wady rozwojowe rzęs), entropia, postępująca atrofia siatkówki (PRA), zapalenie ucha zewnętrznego, zwichnięcie rzepki i przepuklina pachwinowa. Jego główny problem to dysplazja stawu biodrowego (CHD). Rasa ta jest również podatna na zaćmy i problemy stomatologiczne. W profilaktyce zdrowia należy wykonywać testy stomatologiczne, okulistyczne i sprawdzanie stanu stawów.

Shih Tzu to urocze psy będące świetnymi towarzyszami każdej rodziny. Nie są przesadnie trudne w wychowaniu i pielęgnacji, aczkolwiek należy pamiętać o zdrowiu oczu i jamy ustnej. Zadowolony Shih Tzu będzie wspaniałym przyjacielem swego właściciela.

KGR

Sprawdź także

karma dla psa przez internet

Jak kupować karmę dla psa w internecie

Każdy odpowiedzialny właściciel dba, aby jego zwierzę karmione było karmą bardzo dobrej jakości, która będzie …