Wiele osób decydując się na posiadanie kota, na samym początku weryfikuje różnego rodzaju rasy. Oczywiście niektóre z nich mogą nam się bardziej podobać pod względem wizualnym, inne natomiast zdecydowanie mniej. Warto jednak przede wszystkim dowiedzieć się jakie cechy ma dana rasa, czy jest podatna na choroby itp. Względu wizualne, powinny natomiast być odsunięte na dalszy plan.
Jakie są cechy rasy kota szkockiego zwisłouchego?
Jak sama nazwa tej rasy wskazuje, jego charakterystyczną cechą są uszy. Są one małe, nieco zaokrąglone i opadające. Mogą opadać od połowy lub też całe był „położone”. Ze względu na ich wygląd, rasa ta cieszy się ogromną popularnością wśród nabywców kotów. Warto jednak mieć świadomość tego, że takie uszy wymagają również odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia. Dlatego też najlepiej by odbywała się ona w sposób zalecony przez weterynarza i miała charakter regularny. Dzięki temu nie dojdzie w narządzie słuchu do żadnych poważnych konsekwencji zaniedbań.
Ponieważ ciało kota tej rasy jest puchate i zaokrąglone, swym wyglądem przypomina nieco pluszaka. Ma krótkie futro z podszerstkiem, który obficie linieje w okresie wiosennym. To właśnie wtedy kot wymaga wzmożonej pielęgnacji. Powinien być regularnie szczotkowany, niekiedy nawet każdego dnia.
Jak zachowują się koty szkockie zwisłouche?
Jednak to, co powinno nas interesować najbardziej, to sam charakter kota. Są one bardzo czułe i chętnie godzą się na pieszczoty. Niekiedy nawet same się ich domagają. Lubią również się bawić zarówno z człowiekiem, jak i swoimi ulubionymi zabawkami. Kot tej rasy wybierając swojego opiekuna, często właśnie jego w późniejszym czasie upatruje jako kompana do dobrej zabawy.
Warto zauważyć, że choć szkocki zwisłouchy lubi się bawić, trwa to raczej przez określony, krótki czas. Później natomiast gdy kot się już zmęczy, chętnie udaje się na długi wypoczynek. Dobrze radzi sobie nawet w niewielkim mieszkaniu. Musi mieć jednak odpowiednią ilość zajęć, warto aby posiadał swoje własne legowisko i zabawki. Jest towarzyski względem osób, z którymi mieszka, może jednak obawiać się obcych. Z czasem jednak się oswaja i chętnie wita również z nowymi osobami. Rzadko daje głos, jednak gdy czegoś się domaga, wówczas jest skłonny go użyć.
Czy szkockie zwisłouche mają skłonność do chorób?
Trudno znaleźć rasę, która byłaby odporna na różnego rodzaju choroby. Kot ten dobrze znosi zimno, ale gorzej radzi sobie z wysokimi temperaturami. Ma również skłonność do tycia – potrafi zajadać nudę. Dlatego warto aby miał dużo zajęć, wówczas uda mu się utrzymać odpowiednią wagę.
W przypadku problemów zdrowotnych warto zwrócić uwagę na 3 dolegliwości. Osteochondrodysplazja jest chorobą, na którą podatne są wszystkie koty tej rasy. Ma ona ścisły związek z ich opadającymi uszami. Objawia się ona w dolnych kończynach oraz ogonie, chociażby poprzez sztywnienie i paraliż.
Niekiedy koty tej rasy dotyka również kardiomiopatia przerostowa oraz wielotorbielowatość nerek (w przebiegu tej choroby na nerkach kota powstają torbiele wypełnione płynem).
Pomimo skłonności do niektórych chorób przy odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowym, odpowiednio dostosowanym do potrzeb odżywianiu kot rasy szkocki zwisłouchy może dożyć 15 lat.
BKS