Różne gatunki węży wymagają różnych protokołów hodowlanych i typów siedlisk, aczkolwiek opieka nad nimi jest podobna w przypadku większości rodzajów. Węże wymagają bezpiecznej obudowy i miejsc do ukrycia. Musisz również zarządzać klimatem akwarium i utrzymywać go w dobrej kondycji. Należy też zapewnić zwierzęciu odpowiednią dietę i dużo świeżej wody. Po spełnieniu tych warunków zwierzę z pewnością poczuje się u ciebie jak w domu.
Doskonałe schronienie
Współcześni hodowcy węży mają wiele opcji na ich przechowywanie. Terraria wyposażone w siatkowaną pokrywę należą do najczęstszych wyborów, ale można zamiast nich wybierać komercyjnie produkowane terraria, zmodyfikowane plastikowe pudełka do przechowywania oraz terraria wykonane na zamówienie. Bez względu na rodzaj wybranej klatki, musi być bezpieczna, bez możliwości ucieczki węża.
Ważne jest, aby zapewnić wystarczająco dużą obudowę dla węża, dać odpowiednią przestrzeń do ćwiczeń, pobudzenia psychicznego i komfortu. Węże nie ograniczają swojego wzrostu do rozmiaru klatki, jest to mit. Podstawową zasadą jest dostarczenie klatki o obwodzie dwa razy większym od długości twojego węża; na przykład wąż o długości 100 cm wymaga klatki o obwodzie 300 cm, czyli np. 200 cm x 100 cm. Niektóre gatunki wymagają jednak terrarium o większych wymiarach. Przed kupnem węża upewnij się, że będziesz miał miejsce na jego przechowywanie.
Funkcjonalne umeblowanie
Chociaż wskazane jest, aby zapewnić jak największe terrarium, pusta i duża klatka może sprawić, że wąż poczuje zbyt wyeksponowany. Każda klatka powinna zawierać co najmniej jedną, a najlepiej kilka kryjówek. Idealne są ciemne i solidne kryjówki. Możesz je kupić w sklepie lub wykonać samemu, np. z kartonowego pudełka z otworem. Żywe lub sztuczne rośliny zapewniają dodatkowe bariery wizualne, dzięki którym wąż będzie czuł się jeszcze bardziej komfortowo.
Niektóre węże rzadko się wspinają, inne z kolei bardzo się stresują, jeśli nie mają możliwości wspinaczki. Jeśli zwierzę wymaga wspinania się po gałęziach, zamocuj je bezpiecznie na bokach, na górze lub na dnie terrarium, aby zapobiec obrażeniom. Użyj gałęzi z drzew liściastych, takich jak dąb, kol lub dereń.
Dowiedz się jak najwięcej o historii, ekologii i naturalnym środowisku węża, którego posiadasz. Dzięki temu zapewnisz mu najlepszą możliwą opiekę.
Odpowiednie podłoże
Najprostszym podłożem dla gatunków, które nie zagrzebują się są gazety. Użyj kilku warstw gazet, aby zapewnić odpowiednią chłonność. Zgnieć i wyprostuj kilka z najlepszych kawałków, pozwalając swojemu wężowi na czołganie się pod papierem w celu ukrycia się i jak najlepszego zbadania terenu. Zmieniaj gazety raz na tydzień lub w momencie, kiedy się zabrudzą.
Podłoża takie jak kora cyprysowa, wióry z osiki i kora z twardego drewna są również dobrym podłożem dla większości węży. Użyj cyprysowej ściółki lub kory z twardego drewna w terrarium na węża z wilgotnych siedlisk, ale zdecyduj się na wióry osiki dla tych, które pochodzą z suchszych regionów.
Ostrzeżenie
Nigdy nie używaj wiór cedrowych lub innych produktów opartych na cedrze; opary z tego drewna są toksyczne dla większości węży.
Kontrola klimatu
Węże ogrzewają swoje ciała za pomocą zewnętrznych źródeł ciepła. Oznacza to, że musisz utrzymywać terrarium w stosunkowo wąskim zakresie temperatur i zapewnić źródło ciepła. Możesz używać podkładek grzewczych, taśmy termicznej lub przewodów grzejnych, aby zapewnić ciepło, zwykle preferowane są jednak lampy grzewcze lub promienniki ciepła. Umieść źródło ciepła na jednym końcu klatki, aby zapewnić gradient termiczny, który pozwala wężowi na dostęp do różnych temperatur.
Zawsze monitoruj temperaturę klatki za pomocą cyfrowego termometru. Obszar bezpośrednio pod źródłem ciepła – miejsce wygrzewania – powinien wynosić od 29 do 31 stopni Celsjusza dla większości gatunków, podczas gdy temperatura powietrza otoczenia powinna stopniowo spadać do 20 stopni po przeciwnej stronie klatki. Utrzymuj ponadto odpowiedni cykl dnia i nocy.
Jedzenie i karmienie
Wszystkie węże są drapieżnikami, chociaż wiele z nich chętnie zaakceptuje zabitą ofiarę dostarczoną za pomocą długich szczypiec. Dostarczanie zabitej ofiary zmniejsza cierpienie zwierzęcia i zapobiega obrażeniom twojego węża; wystraszone gryzonie na przykład mogą powodować uszkodzenia ciała, walcząc z głodnym wężem.
Większość węży rozwija się na diecie z jednego smakołyku o odpowiedniej wielkości na tydzień. Niektóre gatunki wymagają ptaków, jaszczurek, jaj, owadów, mięczaków, ryb, żab lub innych węży.
Woda dla odnowy biologicznej
Z wyjątkiem kilku gatunków wszystkie węże wymagają dostępu do świeżej, czystej wody pitnej. Woda z kranu jest zwykle bezpieczna, ale jeśli wolisz, możesz zaoferować swojemu zwierzakowi butelkowaną wodę źródlaną. Podawaj wodę w szerokim naczyniu. Gatunki wodne i pół-wodne często spędzają długie okresy czasu mocząc się w swoich naczyniach z wodą, dlatego staraj się zapewnić im odpowiednio dużą miskę.
Niektóre gatunki tropikalne, takie jak boa tęczowe, wymagają wysokiej wilgotności w klatce. Można ją osiągnąć przez dodanie wody do podłoża lub spryskiwaniem klatki wodą o temperaturze pokojowej. Rozsądnie jest zaopatrzyć się w ukryte pudełko wypełnione wilgotnym mchem lub papierowymi ręcznikami.
Węże to cudowne zwierzęta, a opieka nad nimi nie jest przesadnie trudna, jeśli wiesz co nieco na temat gatunku, którego jesteś właścicielem. Ważne, aby zapoznać się ze specyfiką danej odmiany węża przed podjęciem decyzji o jego kupnie.
KGR