pielęgnacja żółwia
Ważne jest też aby mądrze wybrać między żółwiem wodno-lądowym a lądowym, ponieważ obie grupy wymagają skrajnie innych warunków | fot.: Fotolia

Żółw w domu

Wiele osób, zwłaszcza dzieci mogą marzyć o hodowaniu żółwia w domu, który wydaje się być zwierzątkiem idealnym: nie uczula, nie wymaga wyprowadzania na spacer i nie wymaga nadmiernej opieki. Jednak wbrew pozorom nie wystarczy mieć akwarium, aby móc hodować żółwia w domu. Są to zwierzęta wymagające i bardzo delikatne. Nie można ich np. puszczać wolno po podłodze, bo nie mają poczucia bezpieczeństwa, a co gorsza nie zapewniamy im wtedy odpowiedniego podłoża czy choćby temperatury. Ważne jest też aby mądrze wybrać między żółwiem wodno-lądowym a lądowym, ponieważ obie grupy wymagają skrajnie innych warunków.

Co trzeba wiedzieć o żółwiach wodno-lądowych?

Mimo, że młody żółw wodno-lądowy często jest nie większy od monety 5 złotowej to potrzebuje akwarium o pojemności minimum 200-300 litrów, ponieważ kiedy dorośnie będzie potrzebował przestrzeni. Ważne jest też, aby akwarium było wyposażone w wydajny filtr zewnętrzny np. kubełkowy, odpowiednie oświetlenie, w tym typu UVB oraz aby w akwarium było zarówno suche miejsce „ląd” oraz miejsce do pływania. Ważne jest to jaki gatunek żółwia kupujemy, ponieważ niektóre żółwie jedzą tylko rośliny, a inne są typowymi drapieżnikami.

W Polsce najbardziej popularne są żółwie: czerwonolice, żółtolice i żółtobrzuche. Wszystkie te gatunki można znaleźć na Liście Gatunków Inwazyjnych, a to oznacza, że trzeba mieć pozwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, aby takiego żółwia hodować w domu. To ograniczenie dotyczy sytuacji nie tylko kiedy kupujemy żółwia w sklepie, ale także kiedy bierzemy żółwia do adopcji.

Co warto wiedzieć o żółwiach lądowych?

Najpopularniejsze gatunki żółwi lądowych to stepowe i greckie. Wbrew pozorom żółwi lądowych tych nie trzyma się swobodnie w mieszkaniu np. na podłodze. One również potrzebują specjalnego terrarium. Im większe terrarium, tym lepiej żółw będzie się w nim czuł. Jednak bardzo ważne jest, aby miało różne strefy ciepła, ponieważ niektóre gatunki żółwi lubią się wygrzewać, ale jednocześnie w terrarium muszą mieć chłodniejsze miejsce do odpoczynku. Bardzo ważny jest też wybór podłoża np. mieszanina ziemi, piasku i gliny. Można też kupić w sklepach zoologicznych gotowe podłoże. Ponieważ żółwie są zwierzętami zmiennocieplnymi potrzebują odpowiedniego dopasowania temperatury otoczenia. Również o to trzeba szczególnie zadbać, ponieważ gdy w mieszkaniu panuje np. 21 stopni będzie to dla żółwia za zimno.

Podsumowując warto przemyśleć czy żółw jest dobrym zwierzątkiem domowym, ponieważ nie tylko wymaga stałej opieki, ale też odpowiedniego miejsca zamieszkania. Jednak co ważniejsze żółwie mogą być nosicielami różnych patogenów. Dlatego nie są idealnym towarzyszem dla dziecka, ponieważ mogą być one nosicielami salmonelli czy innych bakterii i wirusów. Zanim dziecko zacznie się zajmować żółwiem powinno poznać zasady higieny oraz przejść sprawdzian odpowiedzialności, ponieważ żółw to przyjaciel na całe życie. Nawet w warunkach domowych potrafią żyć 15-60 lat, więc choćby z tego powodu decyzja o posiadaniu żółwia musi być bardzo dobrze przemyślana.

NMI

Sprawdź także

karma dla psa przez internet

Jak kupować karmę dla psa w internecie

Każdy odpowiedzialny właściciel dba, aby jego zwierzę karmione było karmą bardzo dobrej jakości, która będzie …