śmierć królowej Elżbiety
Elżbieta zmarła w wieku 96 lat i była najdłużej panującą królową w historii Zjednoczonego Królestwa | fot.: michael kooiman, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

Śmierć królowej Elżbiety – koniec pewnej epoki

Wielka Brytania kojarzy się ze specyficznymi autobusami, Beatlesami oraz królową Elżbietą II. Ta ostatnia zyskała wręcz status ikony światowej popkultury. Niestety dzisiaj, dnia 8 września serwisy informacyjne ogłosiły smutną, choć od kilku godzin spodziewaną, wiadomość. Symbol monarchii brytyjskiej, królowa Elżbieta zmarła. Wielu ludzi na całym świecie, a w szczególności w Zjednoczonym Królestwie zrozumiało, że tym samym zakończyła się pewna epoka. 

Oficjalny komunikat

Czwartkowy wieczór, dnia 8 września 2022 roku okazał się końcem pewnej, trwającej od bez mała siedmiu dekad epoki. Agencja Reutera podała komunikat o śmierci królowej Elżbiety II.  Krótko po tym członkowie rodziny królewskiej obwieścili na łamach mediów społecznościowych o śmierci monarchini. Kolor profilu, zgodnie z ustalonymi wytycznymi zmieniono na czarny. Na razie nie ustalono przyczyn śmierci królowej, ale lada chwila pojawi się stosowne oświadczenie wystosowane przez Pałac Buckingham. Królowa Elżbieta podupadła wyraźnie na zdrowiu w 2021 roku. Podejrzewano u niej obecność koronawirusa, a w lutym tego roku potwierdziły to poczynione testy. Ceremonia pogrzebowa, zgodnie z obowiązującym zwyczajem, odbędzie się po 10 dniach od śmierci głowy państwa. Królowa Elżbieta zmarła w wieku 96 lat i była najdłużej panującą królową w historii Zjednoczonego Królestwa.

Biografia królowej Elżbiety II

Najdłużej panująca na wyspach brytyjskich władczyni przyszła na świat 21 kwietnia 1926 roku. Jako dziecko dorobiła się pieszczotliwego przezwiska „Lilibeth”. Będąc nastolatką, chciała koniecznie wstąpić do szkoły wojskowej. Wpływ na to miały wydarzenia, które rozgrywały się wówczas na świecie, czyli brutalna wojna z III Rzeszą i początek zimnej wojny między USA a ZSRR. Dopięła swego i uzyskała stopień kapitana. Po śmierci ojca, króla Jerzego VI, koronowano ją na głowę monarchii brytyjskiej. Swoje panowanie zaczęła w dość niespokojnych czasach, gdy strach przed wojną nuklearną udzielał się wielu ludziom na całym świecie. Poślubiła też księcia Filipa mimo braku akceptacji ze strony rodziny. Doczekała się czworga dzieci i ośmiorga wnucząt. 

W trakcie swego długiego panowania była świadkiem niezwykłym przemian. To za jej czasów śpiewali Beatlesi, upadła żelazna kurtyna i zaczął się zupełnie nowy rozdział w historii świata. Odbyła mnóstwo podróży zagranicznych i jednym z punktów jej wizyt była Polska. Przeżyła także wielu premierów, 14 prezydentów Stanów Zjednoczonych i aż siedmiu papieży. Była osobą na wskroś religijną. Świadczyło o tym nie sam fakt, że piastowała funkcję głowy kościoła anglikańskiego, ale jej podejście do praktyk religijnych i stopień pobożności. 

Królowa Elżbieta jako ikona popkultury

Można ją uznać za prawdziwą wizytówkę Wielkiej Brytanii. Wydawano z jej wizerunkiem pocztówki i książki poświęcone jej życiu. Wielokrotnie trafiała na okładki prestiżowych magazynów. Królowa stanowiła również inspirację dla Andy’ego Warhola i Paula McCartneya. Obecna była na planie „Gry o Tron”, gdzie rozmawiała z odtwórcami głównych ról i showrunnerem serialu Davidem Benioffem. Czy zasiadła na żelaznym tronie? Tego nie wiadomo. Warto również wspomnieć o Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, w których trakcie eskortował ją James Craig, czyli sam agent 007. Królowa Elżbieta II dzieliła się również playlistą ze swojego iPada. Zawierała ona kompozycje broadwayowskie i brytyjskie musicale. Słynęła także ze słabości do psów rasy corgi, ginu i herbaty earl grey. Była prawdziwym symbolem epoki, epoki, która właśnie przeminęła.

Uroczystości pogrzebowe

Ponad pół wieku temu ustalono zasady dotyczące ceremonii pogrzebowej brytyjskiej monarchini. W zgodzie z ich literą flagi zostaną opuszczone do połowy masztów, a pamięć o królowej uczczona zostanie minutą ciszy. Tuż po tym rozbrzmiewać będą salwy armatnie. Reguły dotyczące pogrzebu królowej dotyczą również kolejności informowania członków rodziny. Czasy się zmieniły i w dobie mediów społecznościowych zmieniono parę kwestii. Opinia publiczna została poinformowana na specjalnym profilu rodziny królewskiej, a czarny kolor ustawiony na stronie znamionował nieuchronne, choć przykre wydarzenie.

Podsumowanie

Śmierć królowej Elżbiety II zakończyła trwającą siedem dekad epokę. Była wizytówką Wielkiej Brytanii oraz ikoną popkultury. Każdy koniec jest jednak początkiem i nie inaczej jest także w tym przypadku. Koronacja następcy tronu wyznaczy początek nowej epoki w historii Zjednoczonego Królestwa i świata.

PZI

Sprawdź także

Królowa Elżbieta w 2015 roku

Królowa Elżbieta II była mechanikiem samochodowym? Ciekawostki o brytyjskiej królowej

Filmy, seriale i książki historyczne przyzwyczaiły nas do obrazu krwawych i bezwzględnych monarchów. Całkowitym przeciwieństwem …