Najważniejsi przywódcy religijni, tacy jak Papież Franciszek czy Dalajlama stają się jednymi z największych adwokatów przyjęcia porozumienia w Paryżu i odejścia od paliw kopalnych | fot.: Fotolia

Szczyt ostatniej szansy?

W Paryżu rozpoczyna się Konferencja Klimatyczna. Jej celem powinno być przyjęcie globalnego porozumienia klimatycznego, które pozwoli na rzeczywistą realizację zobowiązań dotyczących redukcji emisji i wsparcia najuboższych państw. Szczyt jest bardzo ważnym krokiem w kierunku powstrzymania zmian klimatycznych, które zagrażają całej ludzkości – przypomina międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

– Od wielu miesięcy kraje przedkładają sekretariatowi Konwencji Klimatycznej swoje cele klimatyczne – tłumaczy Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. – ponad 150 krajów już takie cele przedłożyło, w tym najwięksi emitenci tacy jak Chiny, Stany Zjednoczone, czy państwa członkowskie Unii Europejskiej. Mniej zamożne kraje takie jak Kuba i Indie też dołączyły do tego grona.

Wszystko wskazuje na to, że świat jest gotowy na podjęcie wyzwania jakim jest powstrzymanie globalnego ocieplenia. Największe instytucje finansowe powoli wycofują się z ryzykownego interesu jakim są paliwa kopalne. Najważniejsi przywódcy religijni, tacy jak Papież Franciszek czy Dalajlama stają się jednymi z największych adwokatów przyjęcia porozumienia w Paryżu i odejścia od paliw kopalnych. Przywódcy największych gospodarek nie pozostawiają wątpliwości, że będą przestawiać swoje gospodarki na niskoemisyjne. Wielkie i znane firmy, zrzeszone i indywidualnie prześcigają się w apelach i planach dotyczących działań w sprawie ochrony klimatu. Rozwój coraz tańszych technologii korzystających z odnawialnych źródeł energii jest bardziej dynamiczny niż energetyki konwencjonalnej, a sektor węglowy przeżywa globalny kryzys.

– Jak podają analizy ONZ, przedłożone cele przez Konferencją w Paryżu nie są wystarczające, by powstrzymać ocieplenie się klimatu do 2°C sprzed epoki przemysłowej – dodaje Adamczewski – Jednak są ważnym krokiem w kierunku nadchodzących zmian. Są wskazówką dla biznesu i polityków, którzy powinni na ich podstawie budować swoje plany rozwoju. Mądrzy przywódcy, którzy potrafią patrzeć dalej niż jedna czy dwie kadencje, wykorzystają te zmiany jako szansę na zbudowanie silniejszych gospodarek, zdrowszego społeczeństwa i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i geopolitycznego. Pozostali będą narzekać, że się nie da, że inni mniej robią i że się nie opłaca, sprowadzając na swoje kraje stagnację i międzynarodową stygmatyzację. Dlatego życzymy Polskiej delegacji wynegocjowania w Paryżu porozumienia, które pozwoli skutecznie chronić klimat. A po powrocie, mamy nadzieję, że polityka klimatyczna zostanie jednym z głównych priorytetów polskiego rządu.

Materiał partnera zewnętrznego
Materiał partnera zewnętrznego

@infoWire

Sprawdź także

Reykjavík

Islandia – co warto zobaczyć w krainie elfów

Islandia to wyspa położona na północnym Atlantyku. Od Grenlandii dzieli ją około 300 km. Bardzo …