Chiny kończą budowę stacji kosmicznej Tiangong. Trzej astronauci przebywają na pokładzie orbitującego laboratorium od czerwca, aby dokończyć pracę. Dzięki inwestycji Chiny są teraz główną potęgą kosmiczną na świecie.
31 października Chiny wystrzeliły ostatnią część swojej nowej stacji kosmicznej Tiangong i tym samym zakończyły jej budowę. 18-metrowy moduł laboratoryjny, nazwany Mengtian, co oznacza „śnienie o niebiosach”, umożliwia szereg eksperymentów naukowych.Moduł pozwala stacji pomieścić do sześciu astronautów jednocześnie. Obecnie przebywa na nim dowódca Chen Dong i dwóch innych astronautów.
Cel – baza na Księżycu?
Budowa bazy to znaczące osiągnięcie dla szybko rozwijającego się chińskiego programu kosmicznego, który planuje zbudować bazę na Księżycu i umieścić na nim łazik księżycowy oraz wysłać nowe lądowniki i orbitery na Marsa. Chińskie urządzenia i astronauci stały się pierwszym długoterminowym obiektem w przestrzeni kosmicznej, sąsiadem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od czasu deorbitacji rosyjskiej stacji Mir w 2001 r. Wcześniej Chiny latały dwoma eksperymentalnymi prototypami Tiangong w latach 2011-2019. Chiński program kosmiczny przewiduje, że Tiangong będzie przebywał w przestrzeni od 10 do 15 lat, z możliwością przedłużenia jego żywotności o kolejne lata. Znacznie większa ISS, obsługiwana przez Stany Zjednoczone, Europejską Agencję Kosmiczną, Rosję i innych partnerów, może zostać wycofana już w 2030 r. Na początku tego roku Rosja zagroziła wycofaniem się do 2024 r. z powodu napięć geopolitycznych, które nastąpiły po jej inwazji na Ukrainę. Pomimo tego analitycy kosmiczni spodziewają się, że Rosja będzie kontynuować swoje wsparcie również do 2030 r.
Chińskie tempo podboju kosmosu
W całej historii eksploracji kosmosu i załogowych lotów kosmicznych przez ludzkość działania w kosmosie były zdominowane przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników, w tym Europę, Kanadę i Japonię oraz przez Rosję. Program kosmiczny Rosji w ostatnich latach podupadł. Chiny osiągnęły teraz to, co Rosja i Stany Zjednoczone zdobyły kilka dekad temu, a zrobiły to szybko, samodzielnie, z pewnymi ulepszeniami w stosunku do poprzednich, znanych projektów. Przygotowania do budowy i uruchomienia stacji rozpoczęły się w 2011 roku. Wcielenie planu w życie i odpalenie pierwszej z dwóch wersji testowych, czyli budowa Tiangong zajęła Chinom zaledwie półtora roku. Główny moduł, Tianhe, został wystrzelony w kwietniu 2021 r., a pierwsi astronauci przybyli na stację w czerwcu. Następny moduł został uruchomiony w lipcu 2022 r., a ostatni w listopadzie 2022 r.
Nowoczesna i innowacyjna technika
Stacja w kształcie litery T, z dwoma modułami laboratoryjnymi podłączonymi do rdzenia, jest podobna pod względem wielkości do Mir, przełomowej stacji kosmicznej, która działała w latach 80. i 90. XX wieku. Pomimo, że jest mniejsza niż ISS, to wewnątrz astronauci mają do dyspozycji pewne funkcje, które zapewniają komfort, a tym samym podnoszą produktywność astronautów. Astronauci podkreślają, że na chińskiej stacji jest mniej bałaganu, więcej łączności bezprzewodowej zamiast okablowania i co jest innowacją, naukowcu mają w kosmosie kuchenkę mikrofalową, dzięki której mogą spożywać normalne, ciepłe posiłki.
AKO