Archwium dla tagu: astronomia

Archeologia kosmiczna: Poszukiwanie i analiza obiektów z kosmosu

archeologia kosmiczna nasa

Archeologia kosmiczna jest stosunkowo nową dziedziną nauki zajmującą się badaniem i analizą obiektów pochodzenia pozaziemskiego. Dzięki postępowi technologii, naukowcy mają możliwość eksplorowania przestrzeni kosmicznej w poszukiwaniu śladów obcych cywilizacji, ale i dowiadywania się coraz więcej o naszym kosmicznym sąsiedztwie. Badania te pozwalają na zdobycie wiedzy na temat ewentualnych interakcji ludzkości …

Czytaj więcej »

Badanie egzoplanet: Metody wykrywania i potencjał do znalezienia życia pozaziemskiego

egzoplanety

Badanie egzoplanet, czyli planet poza naszym układem słonecznym, stało się jednym z najbardziej fascynujących obszarów astronomii. Te odległe światy są badane pod kątem ich składu, atmosfery, a także potencjalnej zdolności do podtrzymywania życia. Odkrycie egzoplanet i badanie ich charakterystyk odbywa się głównie za pomocą kilku kluczowych metod detekcji, a każda …

Czytaj więcej »

Kosmiczne odkrycia: czego nowego dowiedzieliśmy się o wszechświecie w ostatnich latach?

odkrycia astronomiczne

Wszechświat, nieskończony i pełen tajemnic, od zawsze fascynuje ludzkość. Jego niewyobrażalne rozmiary, odległe galaktyki, czarne dziury i niewidzialne siły skłaniają nas do zadawania pytań o nasze miejsce w kosmicznej przestrzeni i naturę samego Wszechświata. Dzięki postępowi technologicznemu i nieustannemu dążeniu do poznania nieznanego, ostatnie lata przyniosły wiele przełomowych odkryć w …

Czytaj więcej »

GN-z11 – najdalsza i najstarsza galaktyka we wszechświecie

GN-z11 galaktyka

Gdzie znajduje się krawędź wszechświata? Czy kosmos ma granice? Dzięki pracy obserwatorium Keck’a odkryto niezwykle odległą galaktykę, która może na nowo wyznaczyć granice obserwowalnego wszechświata. Nowa granica wszechświata Człowiek od zarania dziejów przygląda się niebu i zadaje sobie pytanie o genezę tego wszystkiego. Współczesnej astronomii zawdzięczamy wiedzę, zgodnie z panującym …

Czytaj więcej »

Niebo w zimie – najciekawsze zjawiska astronomiczne

księżyc w pełni

Zima 2022/23 roku to ekscytujący czas zarówno dla miłośników gwiazd, jak i astronomów! Najbliższa zima przyniesie ze sobą jedne z najbardziej niesamowitych zjawisk astronomicznych, które można zobaczyć gołym okiem. Od olśniewających pokazów meteorytów po rzadki widok komety, czeka nas mnóstwo niebiańskich wydarzeń, które sprawią, że będziemy podziwiać nocne niebo. W …

Czytaj więcej »

Betelgeza – kiedy wybuchnie?

Betelgeza

Jedna z najjaśniejszych i najbardziej interesujących gwiazd na niebie. Gwiazda uciekająca, położona na prawym ramieniu gwiazdozbioru Oriona. Astronomowie przewidują, że obiekt zakończy swoją ewolucję i wybuchnie jako supernowa. Poznajmy Betelgezę, czerwonego nadolbrzyma, który jeszcze 2 lata temu zdawał się bliski swego końca istnienia. Gdzie na niebie jest Betelgeza? Betelgeza jest …

Czytaj więcej »

Jesienne niebo nad głowami

droga mleczna nad Tatrami

Z chwilą, gdy słońce przechodzi punkt Wagi, na północnej półkuli rozpoczyna się astronomiczna jesień. Ma to miejsce podczas tzw. równonocy jesiennej (22/23 września), a jesień towarzyszy nam aż do przesilenia zimowego. Od tego momentu dni stają się coraz krótsze, wydłużają noce, dając nam więcej czasu na obserwację gwieździstego nieba.  Aleją …

Czytaj więcej »

Nowe odkrycie NASA – planeta ze źródłem wody w strefie gwiazdy TOI 700

mgławica i gwiazdy kosmos

Czy poza naszym układem słonecznym istnieją planety, które są lub przynajmniej mogą być zamieszkane? W poszukiwaniu egzoplanet wielkości Ziemi krążących w pobliżu nieodległych gwiazd teleskop „Tess” (Transiting Exoplanet Survey Satellite) z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA dokonał pierwszego odkrycia: pierwsza planeta wielkości Ziemi: „TOI 700D”. Teleskop ten rozpoczął pracę w 2018 roku, …

Czytaj więcej »

W naszej galaktyce jest 100 milionów niewykrytych czarnych dziur

Czarna dziura

Czarna dziura, powstała po zapadnięciu się masywnej gwiazdy, jest materią, z której nie można się wydostać nawet z prędkością światła. Astronomowie i naukowcy badają to zjawisko od lat, jednak od niedawna są w stanie udowadniać jego istnienie za pomocą detektorów fal grawitacyjnych. Jak szacują, niewykrytych czarnych dziur tylko w naszej galaktyce może być nawet 100 milionów. …

Czytaj więcej »