Profilaktyka jest podstawą medycyny. Wraz z nią podąża diagnostyka medyczna, bez której trudno o skuteczność leczenia. Im szybciej zdiagnozujemy występowanie określonych problemów, tym zazwyczaj większe szanse na przeprowadzenie skutecznej odpowiedzi. Dlatego od wielu lat coraz głośniejsze stają się kampanie promujące wykonywanie profilaktycznych badań medycznych i testów diagnostycznych. Zobacz, jakie badania …
Czytaj więcej »Na jakie badania może cię skierować lekarz medycyny pracy?
Przed rozpoczęciem pracy podejmowanej na podstawie umowy o pracę, każdy pracownik musi przejść badania lekarskie, diagnozujące jego stan zdrowia z uwzględnieniem warunków, w jakich będzie pracował. Jakie badania może zlecić lekarz medycyny pracy? Badania lekarskie – obowiązek przed rozpoczęciem pracy Umowa o pracę daje pracownikowi nie tylko przywileje, ale także …
Czytaj więcej »Badania po 30. roku życia – jakie i kiedy wykonywać w ramach profilaktyki zdrowotnej?
Profilaktyka zdrowotna pozwala zapobiec rozwojowi groźnych chorób dzięki wykryciu ich we wczesnym stadium. Badania profilaktyczne najlepiej wykonywać regularnie po 30. roku życia. Zestawy zalecanych badań dla kobiet i mężczyzn nieco się różnią. Wspólne są m.in. badania krwi i moczu. Badania krwi, które po trzydziestce warto robić raz w roku Podstawowe …
Czytaj więcej »Bernard Heinrich, Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków
Są doskonale widoczne szczególnie zimą, kiedy odcinają się od śnieżnego krajobrazu. Głośne, niepokojące, nieodgadnione, piekielnie inteligentne – przez wieki ze względu na swój kolor i zachowanie miały służyć ciemnym mocom wespół z nietoperzami czy czarnymi kotami. Kruki, bo o nich mowa, są magiczne, ale na całkiem inny, naukowy sposób. Książka …
Czytaj więcej »Wieczna zmarzlina na Spitsbergenie może się roztopić w ciągu 10 lat
Jednym z efektów postępującego globalnego ocieplenia jest rozmarzanie wiecznej zmarzliny w rejonie Spitsbergenu. Badaniami nad tzw. permafrostem zajmują się Polacy. W ciągu roku chcą oszacować zakres zmian klimatycznych spowodowanych roztapianiem się arktycznego zlodowacenia. Chcą oszacować zmiany klimatyczne w perspektywie 100 lat. Niedawno polscy naukowcy wykonali pierwsze pomiary w warunkach letnich na Spitsbergenie. Planowane są …
Czytaj więcej »Miej serce dla swojego serca
Czasami wystarczą drobne zmiany w stylu życia, aby nasze serce działało prawidłowo i służyło przez wiele kolejnych lat. Zacznijmy od dziś. To nic nie kosztuje, a organ ten podziękuje nam swoją sprawnością. Niepokojące objawy Choroby serca zazwyczaj rozwijają się przez lata, początkowo nie dając niepokojących objawów. Gdy już jednak takie …
Czytaj więcej »USG: co każdy pacjent wiedzieć powinien?
USG – każdy z nas o nim słyszał, a wiele osób ma za sobą praktyczne doświadczenie badania za pomocą ultrasonografu. Jest to bardzo efektywna i powszechnie stosowana metoda, która pozwala na przebadanie każdego pacjenta, nawet jeszcze przed jego narodzeniem. Przed badaniem warto wiedzieć na czym ono polega i jak się …
Czytaj więcej »8 godzin dla zdrowia
Screening stanu zdrowia – o tym dość zagadkowo brzmiącym sformułowaniu zrobiło się niedawno głośno dzięki Ewie Chodakowskiej. Popularna trenerka postanowiła wykonać go prewencyjnie i w ten sposób „prześwietlić” swój organizm od stóp do głów, a przy okazji zachęcić fanów do zdrowotnej profilaktyki. Na czym polega taki „przegląd” i dlaczego o …
Czytaj więcej »Chcesz wyprzedzić chorobę? Badaj się!
Czujność pacjenta oraz jego świadome i odpowiedzialne podejście do profilaktyki to często najskuteczniejsza „szczepionka” przeciwko wielu groźnym chorobom – podkreślają lekarze. Nie ma lepszego sposobu na to, aby zadbać o swój organizm i jego kondycję niż regularne badania. Wcale nie chodzi tu o skomplikowane procedury czy długotrwałe testy, bo by …
Czytaj więcej »Badania mutacji genetycznych szansą na uniknięcie raka
Co czwarta osoba chorująca na nowotwór jest nim obciążona genetycznie. Profilaktyka w postaci badań mutacji genetycznych pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania lub wykryć chorobę we wczesnym stadium, ratując życie pacjenta. Choroby nowotworowe, wrodzone choroby dziecięce, Alzheimer czy Parkinson to w dużej mierze schorzenia, które mają swoje podłoże w genetyce. Pojawiła się jednak możliwość ich …
Czytaj więcej »