Mniszek lekarski zwany potocznie również dmuchawcem lub mleczem to roślina, która przez większość osób uważana jest za niepotrzebny chwast rosnący przy drogach, na łąkach oraz w niejednym ogródku, jednak tak naprawdę wykazuje ona szereg cennych dla zdrowia właściwości, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej. Na lepszą pracę układu pokarmowego Mniszek …
Czytaj więcej »Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest dla osób, u których występują zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Ten rodzaj diety, zaleca się osobom cierpiącym na insulinooporność oraz cukrzycę typu 1 i typu 2, a także przyszłym mamom, u których cukrzyca wystąpiła w okresie ciąży. Żywienie odgrywa znaczącą rolę w życiu każdego człowieka i …
Czytaj więcej »Kasze – wartościowy składnik codziennej diety
Świąteczne biesiadowanie za nami, a przed nami czas wprowadzania w życie postanowień noworocznych, które wiążą się również z chęcią zadbania o swoje zdrowie i sylwetkę. Aby ułatwić realizację tych zamierzeń, warto do codziennego menu wprowadzić kasze i wykorzystać ich różne rodzaje. Kasze nie tylko urozmaicą i wzbogacą nasz jadłospis o …
Czytaj więcej »Dietetyczna zupa-krem z wiosennych warzyw
Kiedy stragany zapełniają się wiosennymi warzywami, od razu mamy ochotę na zdrowsze odżywianie. Naturalnie włączamy do codziennego jadłospisu więcej zieleniny i produktów świeżych, rezygnujemy z tłustych i zawiesistych zup. Dzisiejsza propozycja zupy łączy szybkość przygotowania z doskonałym smakiem. Dla dbających o linię, będzie to także świetna kolacja albo nawet obiad. …
Czytaj więcej »Budowanie formy to nie tylko trening
Wbrew obiegowym opiniom poprawa wydolności organizmu jest efektem nie tylko zwiększonej aktywności fizycznej. Owszem, to ważny element procesu zwiększania naszych możliwości wydolnościowych, ale nie jedyny. Musimy wziąć pod uwagę dwa inne czynniki, bez których niewiele zdziałają najlepiej prowadzone treningi, tj. prawidłowe żywienie i regenerację adekwatną do wysiłku – wskazuje Małgorzata …
Czytaj więcej »Indeks glikemiczny – czy warto go znać?
Termin indeks glikemiczny (IG) pojawił się w literaturze fachowej ponad 30 lat temu. Zauważono wówczas, że różne produkty o takiej samej zawartości węglowodanów wpływają w różny sposób na wzrost stężenia cukru we krwi. Parametr ten określa szybkość wzrostu stężenia glukozy we krwi po zjedzeniu danego produktu w porównaniu do wzrostu, …
Czytaj więcej »