Reinhold Messner i Jurek Kukuczka, wraz z innymi znakomitymi himalaistami, zostali wykreśleni z Księgi Rekordów Guinnessa, co wywołało zdumienie wśród entuzjastów wspinaczki górskiej. Byli oni uznawani za pionierów w zdobywaniu najwyższych szczytów świata, jednakże nowe badania przeprowadzone przez Eberharda Jurgalskiego i jego zespół zakwestionowały ich osiągnięcia. Raport Jurgalskiego Raport, który …
Czytaj więcej »Himalaje – wyżej już się nie da
Himalaje są najwyższym łańcuchem górskim znajdującym się na Ziemi, dobrze widocznym nawet z kosmosu. Położone są w południowej Azji, rozciągają na ponad 2,5 tys. km długości i około 250 km szerokości. Znajdują się na terenie Chin, Indii, Pakistanu, Bhutanu oraz Nepalu. Przez miejscową ludność uznawane były za święte, a ich nazwa wywodząca się …
Czytaj więcej »Trekking w Himalajach: co musisz wiedzieć?
Himalaje: najbardziej czerwone pasmo na globusie, najwyższy punkt ziemi nad poziomem morza, szczyty świata. Kukuczka, Rutkiewicz, ale i dziesiątki mniej medialnych polskich himalaistów złożyło im w ofierze swoje życie. Podczas lekcji geografii myśleliśmy, że są nieosiągalne dla zwykłego człowieka. Czy aby na pewno? Wraz z prężnym rozwojem turystyki górskiej w …
Czytaj więcej »Erhard Zwycięzca [Erhard Loretan, Ryczące ośmiotysięczniki]
Podobno wspinał się, jak nikt inny. A ponadto był osobowością barwną i magnetyczną. Potrafił mówić zarówno o pasji zdobywania gór, jak i grozie obcowania ze śmiercią. Z tych opowieści utkana jest jego niesamowita autobiografia. Jean Ammann, Erhard Loretan: Ryczące ośmiotysięczniki Przełożyła Maria Zawadzka-Strączek Wydawnictwo Agora, Warszawa, 2019 Loretan stał się …
Czytaj więcej »Polskie Himalaje [Janusz Kurczab, Wojciech Fusek, Jerzy Porębski]
Najważniejsze przejścia, najbardziej spektakularne wyprawy, polscy himalaiści, którzy przeszli do historii wspinania w najtrudniejszych górach świata. Polskie Himalaje, czyli edytowana i uzupełniona o wydarzenia z ostatniego dziesięciolecia swoista encyklopedia dokumentująca eksplorację Himalajów i Karakorum, to jedna z tych pozycji wydawniczych, obok których żaden miłośnik tematyki górskiej nie może przejść obojętnie. …
Czytaj więcej »Messner: „O życiu”
Reinhold Messner podsumowuje swoje życie – w ciągu ponad 70 lat stał się guru himalaizmu, wspinaczem i podróżnikiem, który osiągnął niemal wszystko, co zamierzył. Przez ten czas obrósł zarówno legendą, jak i licznymi kontrowersjami. Reinhold Messner przeszedł do historii jako pierwszy zdobywca korony Himalajów i Karakorum. Warto przypomnieć, że rywalizacja …
Czytaj więcej »Bernadette McDonald: Kurtyka. Sztuka wolności
Wojciech Kurtyka, choć raczej nie rozpalał masowej wyobraźni Polaków tak jak Rutkiewicz czy Kukuczka, jest jedną z najwyrazistszych gwiazd polskiego himalaizmu na świecie. Niezrównane wejścia połączone z refleksją o charakterze niemal metafizycznym oraz doskonalenie się w sztuce cierpienia to jego znaki rozpoznawcze. Próbę rozszyfrowania tej złożonej osobowości podjęła Bernadette McDonald, uznana …
Czytaj więcej »Upór i przekora: Anna Kamińska, Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci
Mało jest we współczesnej historii Polski postaci tak inspirujących jak Wanda Rutkiewicz. To jeden z najwyraźniejszych symboli polskiego wspinania, kobieta niezłomna, bezkompromisowa, śmiało realizująca swoje marzenia. Ale Rutkiewicz ma też mniej heroiczne oblicze – wszak mówiło się o niej, że była konfliktowa, wyizolowana, interesowna, egoistyczna. Jak była naprawdę? Z mitem …
Czytaj więcej »Kukuczka: maszyna do zdobywania gór
Spośród wszystkich herosów złotej ery polskiego himalaizmu Jerzy Kukuczka jest postacią, która chyba w największym stopniu rozpala masową wyobraźnię. Drugi w historii zdobywca korony Himalajów i Karakorum łączył w sobie ogromną siłę charakteru, pasję z umiejętnością przetrwania w skrajnie trudnych warunkach. Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście jest biografią człowieka, który ciągle …
Czytaj więcej »