Archwium dla tagu: język polski

Psycholożka, adwokatka, pediatrka – co Polacy sądzą o feminatywach?

Lekarka czy lekarz

Feminatywa to – najprościej mówiąc – rzeczowniki rodzaju żeńskiego, które utworzono od rzeczowników męskich. Na czym polega wyjątkowość form feminatywnych? I dlaczego – choć zaleca się ich stosowanie w codziennym języku – budzą one w polskim społeczeństwie mieszane uczucia? Feminatywa w polszczyźnie to temat budzący wiele emocji. Wywołuje częste dyskusje …

Czytaj więcej »

„Rzęsiście”, „ancymonek” i „prażynka” vs. „flaki” i „flegma”, czyli internetowe zabawy słowem

słowa

Polacy coraz chętniej powracają do staromodnych słów i lubią zabawy językowe – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. Średnio sześćset razy miesięcznie w internecie pojawiły się najpiękniejsze słowa wybrane w plebiscycie „Mów do mnie pięknie…” ogłoszonym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach, czyli „rzęsiście”, „ancymonek” i „prażynka”. Ponadsześciokrotnie częściej w sieci pojawiają się jednak słowa uznane za brzydkie i nieciekawe: …

Czytaj więcej »

Słowa, słowa, wyrazy… Bralczyk, Markowski, Miodek: „Trzy po 33”

Bralczyk, Markowski, Miodek: Trzy po 33

Trzech tenorów polskiego językoznawstwa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski i Jan Miodek od lat niestrudzenie zajmują się promowaniem poprawnej polszczyzny i przybliżaniem zawiłości języka ojczystego. Medialni, błyskotliwi, a przy tym będący niekwestionowanymi autorytetami w swojej dziedzinie, serwują niezmiennie pasjonujące wywody o naszych słowach powszednich. Dlaczego mąż, …

Czytaj więcej »

Matura 2015 – zdało 74% abiturientów

Matura 2015

Jak podała dziś Centralna Komisja Egzaminacyjna, zaledwie 74% przystępujących do egzaminu maturalnego może poszczycić się pozytywnym wynikiem. W praktyce oznacza to trochę ponad 204 tysiące tegorocznych maturzystów. Część spośród pozostałych (19%) będzie mogła przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu, 7% uczniów nie zdało z więcej niż jednego przedmiotu i będą …

Czytaj więcej »