Kryminalistyka to dziedzina, która odgrywa fundamentalną rolę w prawidłowym działaniu systemu sprawiedliwości. Dzięki niej możliwe jest odkrycie prawdy o przestępstwach, identyfikacja sprawców oraz zapewnienie poczucia sprawiedliwości ofiarom. Siedem złotych zasad kryminalistyki stanowi fundament skutecznego dochodzenia, pomagając śledczym uporządkować i zrozumieć zgromadzone dowody oraz poszlaki. Co się wydarzyło? Podstawowym pytaniem, które …
Czytaj więcej »Współczesna kryminalistyka – 3 niewyjaśnione sprawy rozwiązane przy użyciu nowatorskich metod śledczych!
Duża popularność serialów kryminalnych w rodzaju CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas czy Agenci NCIS sprawiła, że coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z postępów współczesnej kryminalistyki. I choć większość metod śledczych prezentowanych w tego typu produkcjach została wyolbrzymiona przez scenarzystów, w życiu można znaleźć przykłady prawdziwych zbrodni, które zostały wyjaśnione jedynie dzięki kreatywności policyjnych …
Czytaj więcej »Mindhunter – co decyduje o szczególnej popularności tego serialu? Co z 3 sezonem?
Mindhunter to serial produkcji Netflixa, który luźno nawiązuje do życia i działalności Johna Douglasa, pierwszego profilera FBI. Do tej pory powstały dwa sezony tego niezwykle popularnego serialu. Każdy z nich został wyreżyserowany i wyprodukowany przez Davida Finchera. Co decyduje o niezwykłej popularności tego serialu i czy możemy spodziewać się kolejnych …
Czytaj więcej »Polska bardzo kryminalna: Marcin Kącki, Plaża za szafą
Polska, jaką w swoim cyklu przedstawia Marcin Kącki, nie ocieka krwią, a trup nie ściele się w niej ani gęsto, ani widowiskowo. Jednak większość z ponad dwudziestu historii to wręcz trudne do uwierzenia przypadki ludzi, którzy stanęli po drugiej stronie moralności, etyki i – w końcu – prawa. Marcin Kącki, …
Czytaj więcej »Studenci kryminalistyki w wirtualnej rzeczywistosci
Coraz częściej w edukacji i szkolnictwie wykorzystywana jest wirtualna rzeczywistość. Na zajęciach z kryminalistyki studenci prawa Akademii Leona Koźmińskiego przy użyciu gogli VR będą dokonywać oględzin miejsca zbrodni. – Prawo to nauka praktyczna, trudno więc skutecznie uczyć tej dziedziny tylko z podręczników – przekonuje prof. Monika Całkiewicz z warszawskiej uczelni. Cyfrowa rzeczywistość wykorzystywana jest na …
Czytaj więcej »Nie oświadczam się, czyli o zbrodni i karze w Połańcu
Dzisiejsza propozycja lektury idzie nieco dalej, niż tradycyjnie polecana o tej porze literatura kryminalna. Dotyczy bowiem realnej zbrodni, która wstrząsnęła opinią publiczną czasów PRL-u, tak zwanej sprawy połanieckiej. Wprawdzie pierwsze wydanie książki Łuki ukazało się w latach 80-tych, jednak Nie oświadczam się jest jednym z tych reportaży, które nie tracą na aktualności. …
Czytaj więcej »