Jajko jest świetną książką tematyczną, jest także niezwykle na czasie – nie tylko ze względu na zbliżającą się Wielkanoc, ale i wiosnę, która wybucha tuż za naszymi oknami przynosząc soczystą zieleń, kojący świergot ptaków i obietnicę rozpoczęcia od nowa całego cyklu przyrody. A przecież wiadomo, że wszystko zaczyna się od jajka. …
Czytaj więcej »Premiera książki „Gdzie jest lodziarz?” Zuzanny Fruby
Książka Gdzie jest lodziarz? Zuzanny Fruby, napisana z myślą o dzieciach, ukazała się nakładem Wydawnictwa Nisza. Co roku wraz z nadejściem wiosny w parku pojawiała się furgonetka lodziarza. Dobrze znaną melodyjką kusiła i wzywała dzieci i dorosłych. Wszyscy porzucali swoje zajęcia i pędzili na lody. Jednak tej wiosny lodziarz nie …
Czytaj więcej »Wierszowany bestiariusz Rusinka
Jak powszechnie wiadomo strach, zwłaszcza dziecięcy, ma wielkie oczy. Przerażeniem napawają niezrozumiałe dźwięki, kształty czy cienie, a już zupełnie najgorsze są potwory: podpatrzone w filmach dla starszych albo zasłyszane w rozmowach. Dlatego oswajająca nieznane książka Michała Rusinka stanowi świetną broń przeciwko straszliwym wytworom dziecięcej fantazji. Michał Rusinek: Księga potworów zilustrował …
Czytaj więcej »Komiksowe kontynuacje: „Miś Pan Łasuch” i „Mały, Duży i czary”
Wydawnictwo Tadam konsekwentnie realizuje świetny pomysł wydawania komiksów dla najmłodszych czytelników. Na kolejne, równie dobre jak poprzednie, zeszyty nie musieliśmy więc czekać zbyt długo. Kolejne komiksy z serii są tej samej wielkości co poprzednie i utrzymane w zbliżonej kolorystyce, dzięki czemu tworzą spójną kolekcję. Bardzo ważne jest wykonanie: książeczki mają …
Czytaj więcej »Dziki Wschód, czyli przygody w Umarłym Lesie
Umarły Las to fascynująca, i niezwykle zabawna przy okazji, podróż przez tajemnicze i nieco mroczne tereny Puszczy Białowieskiej. Mimo swej nazwy, a także krajobrazu pełnego martwych drzew i roztaczającego się wszędzie zapachu zgnilizny, Umarły Las tętni życiem. A komiks autorstwa dwóch przyrodników to najprawdziwszy, soczysty western opowiedziany zgodnie ze wszystkimi …
Czytaj więcej »Jak zachęcić dziecko do czytania
Nawyki czytelnicze powinny być kształtowane już w dzieciństwie, niestety wiele dzieci uważa, że książki są nudne. I właśnie w tym ogromna rola rodziców, by pokazać swoim pociechom świat literatury i przekonać, że lektura to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Oferta czytelnicza dla najmłodszych powinna być też stale wzbogacana i urozmaicana. Nie powinno się wybierać …
Czytaj więcej »Podróż Smokiem Diplodokiem – klasyk dzieciństwa
Zbliżający się kolejny długi weekend majowy to dla jednych czas nadrabiania książkowych, sportowych, albo remontowych zaległości, dla innych – błogiego nicnierobienia. Dlatego, aby pogodzić wszystkich, dzisiejsza propozycja czytelnicza jest lekka i przyjemna, a ponadto stanowi świetną okazję do wspólnej rodzinnej przygody. Tadeusz Baranowski, Podróż smokiem Diplodokiem Wydawnictwo Ongrys, 2015 Pokolenie …
Czytaj więcej »Pszczoły, czyli sekretne życie owadów
Czy warto czytać dzieciom? Ależ oczywiście – psychologowie podkreślają, że w ten sposób kształtują się więzi, młody człowiek sam nabywa nawyku czytania, rozwija kompetencje językowe i wyobraźnię. Więc pytanie powinno brzmieć nie: czy czytać? ale: co czytać? Zła książka może narobić więcej szkód niż pożytku, dlatego szczególnie należy rejestrować te, …
Czytaj więcej »