Archwium dla tagu: literatura polska

Miłość w jesieni życia – recenzja powieści „Pan Henryk. Mężczyzna z Warszawy” Marii Król-Fijewskiej

Maria Król-Fijewska, "Pan Henryk. Mężczyzna z Warszawy", Wydawnictwo AMILIA, 2024

Maria Król-Fijewska – psycholożka i terapeutka zadebiutowała ostatnimi czasy także jako pisarka. Jej ciepła i pokrzepiająca powieść „Pan Henryk. Mężczyzna z Warszawy” jest ciekawym przykładem literatury skupiającej się na ludziach starszych, którzy w naszej kulturze znajdują się często poza sferą zainteresowań współczesnych twórców. tym razem jest inaczej. Pan Henryk, starszy …

Czytaj więcej »

Stasiuka raporty z kraju i ze świata

Andrzej Stasiuk, Kroniki beskidzkie i światowe, Wydawnictwo Czarne,

Miłośnicy prozy Stasiuka, a zwłaszcza jego felietonów, będą zachwyceni. Oto bowiem Czarne wydało wybór najciekawszych tekstów autora publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Krótkie prozy i felietony, dwu-trzystonicowe migawki, obrazy utkane z chwil, spotkań, refleksji, spraw małych i dużych, jak w kalejdoskopie składają się na obraz Polski tu i teraz. Andrzej …

Czytaj więcej »

Wojciech Orliński: Lem. Życie nie z tej ziemi

Wojciech Orliński: Lem. Życie nie z tej ziemi

Stanisław Lem jest naszym dobrem kulturowym. Znany, ekranizowany, tłumaczony, zaskakujący nowatorskim (jak na swoje czasy) podejściem do fantastyki. Tak naprawdę jednak wielu z nas przygodę z czytaniem Lema kończy na kilku historiach o pilocie Pirxie w podstawówce. Biografia pisarza pióra Wojciecha Orlińskiego stanowi nie tylko gratkę dla fanów najwybitniejszego polskiego …

Czytaj więcej »

Joanna Opiat-Bojarska: jak się pisze kryminały

Jak pisać kryminały

Pisarka z wykształcenia jest ekonomistką, ale od kilku lat również autorką poczytnych kryminałów. Jak sama przyznaje, jest uzależniona od pisania, a inspiracji do swoich książek szuka w codziennym życiu. Stawia na realizm, emocje i matematyczną precyzję, łamie tabu m.in. dotyczące handlu organami (w „Koneserze”), dopalaczy (w „Zaufaj mi, Anno”) czy zaginięć (w „Gdzie …

Czytaj więcej »

Kryzys w kilku odsłonach: Katarzyna Tubylewicz, Ostatnia powieść Marcela

Katarzyna Tubylewicz, Ostatnia powieść Marcela

Ostatnia powieść Katarzyny Tubylewicz, autorki m.in. świetnej antologii Szwecja czyta. Polska czyta to wciągająca i zaskakująca lektura. A co najciekawsze, pokazuje że nawet w znane i powycierane wątki literackie można tchnąć całkiem nowe życie. Katarzyna Tubylewicz, Ostatnia powieść Marcela Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2016 Zaczyna się banalnie: wypalony pisarz poczytnych …

Czytaj więcej »

Warszawskie Targi Książki ruszają już w czwartek

Tegoroczne 7. Warszawskie Targi Ksiiążki

Tegoroczne 7. Warszawskie Targi Książki odbędą się w dniach 19-22 maja na PGE Narodowym. Wyjątkowy dwugłos na tegorocznych Targach wprowadzają goście z dwóch obszarów językowych: Gość Honorowy – Węgry oraz Gość Specjalny – Barcelona i literatura katalońska. W Targach udział weźmie ponad ośmiuset wystawców z 25 krajów i blisko tysiąc autorów. …

Czytaj więcej »