Niewielka objętościowo, ale bogata w znaczenia proza to znak rozpoznawczy wydawnictwa Nisza. Taka jest też najnowsza propozycja, Wymiana autorstwa Kaspra Bajona. Połączenie powieści, eseju, pamiętnika z rozważaniami filozoficznymi o życiu i śmierci czyta się powoli i z namysłem smakując każde słowo. Kasper Bajon, Wymiana Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2017 Osią mini powieści Bajona …
Czytaj więcej »Dziedziczenie pamięci: Mikołaj Grynberg, Rejwach
Rejwach Mikołaja Grynberga to druga wiosenna pozycja wydawnictwa Nisza i jednocześnie jedna z tegorocznych lektur obowiązkowych. Precyzyjny, wycyzelowany wręcz, zbiór opowiadań (a właściwie mini-scenek) dotyczących pamięci i niepamięci o Zagładzie trafia w najczulsze punkty czytelnika. Mikołaj Grynberg, Rejwach Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2017 Mikołaj Grynberg, podobnie jak w przypadku książki Oskarżam Auschwitz. Opowieści …
Czytaj więcej »Sceny z życia najemnika: Andrzej Dybczak, „Pan wszystkich krów”
Obok wiosennych premier wydawnictwa Nisza nie sposób przejść obojętnie. Zarówno Pan wszystkich krów Andrzeja Dybczaka, jak i Rejwach Mikołaja Grynberga, to historie dotykające prawdy o świecie w sposób niezwykły, a każda czyni to po swojemu. Dziś opowiemy o pierwszej z nich. Andrzej Dybczak jest pisarzem, dokumentalistą i antropologiem. Jego debiutancka książka, Gugara, której akcja toczy …
Czytaj więcej »Kieszonkowe zdziwienia: Zbigniew Naszkowski „Pan B. zdziwił się nieco, ale nie widział powodu, by negować fakty”
Niewielka książka, ot – drobiażdżek, który bez problemu zmieści się w kieszeni. Zbiór opowiadań, z których każde jest czytelniczą perełką. Są tu ludzie i ich lęki, radości, pragnienia. Są magiczne zwierzęta i tajemnicze dzieci, a bohaterowie mają moc odwracania biegu zdarzeń czy przenikania do niedostępnych przestrzeni. Historii, które pisze Naszkowski …
Czytaj więcej »„Rodowód” Ester Singer Kreitman – po raz pierwszy w polskim przekładzie
5 października 2016 roku, nakładem wydawnictw „Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN” oraz Fame Art., ukaże się zbiór opowiadań „Rodowód” Ester Singer Kreitman – starszej siostry braci Isaaca Bashevisa i Israela Singerów. To pierwsze tak obszerne tłumaczenie twórczości pisarki na język polski. W ramach Festiwalu Singera, 4 września w Księgarni …
Czytaj więcej »Literatura kobieca, a może babska? Do nadrobienia latem
Tak się złożyło, że w dzisiejszym zestawieniu same kobiety – zarówno autorki, jak i bohaterki. Cztery książki, a każda reprezentuje inny styl i problem: zapiski o nałogu, biografia ekscentryczki, blog z emigracji i małe formy, w których zamknięto wielką wyobraźnię. Małgorzata Halber, Najgorszy człowiek na świecie Wydawnictwo Znak 2015 Książka, …
Czytaj więcej »