Cyberpunk stał się jednym z popularniejszych odłamów fantastyki naukowej. Ukazuje on jak może wyglądać społeczeństwo przyszłości, w którym technologia będzie odgrywała dużą rolę. Nowy rozdział fantastyki naukowej Cyberpunk jest odmianą głównego nurtu science fiction. Można powiedzieć, że jest to dziedzina dużo konkretniejsza. Żeby dzieło literackie czy filmowe znalazło, swoje miejsce …
Czytaj więcej »Nie tylko Lem, Dick i Asimov. Klasyka literatury science fiction
Gatunek science fiction jest niezwykle obszerny, znajdziemy w nim dosłownie wszystko. Od kryminałów, przez komedie, po antyutopie i powieści postapokaliptyczne. Kiedy mówimy o fantastyce naukowej, często na myśl od razu przychodzi nam Isaac Asimov, Philip K. Dick oraz Stanisław Lem. To prawidłowa odpowiedź, ale choć są to autorzy wybitni, na nich gatunek …
Czytaj więcej »Wojciech Orliński: Lem. Życie nie z tej ziemi
Stanisław Lem jest naszym dobrem kulturowym. Znany, ekranizowany, tłumaczony, zaskakujący nowatorskim (jak na swoje czasy) podejściem do fantastyki. Tak naprawdę jednak wielu z nas przygodę z czytaniem Lema kończy na kilku historiach o pilocie Pirxie w podstawówce. Biografia pisarza pióra Wojciecha Orlińskiego stanowi nie tylko gratkę dla fanów najwybitniejszego polskiego …
Czytaj więcej »Świat fantasy – od czego zacząć przygodę
Literatura fantasy przeżywa dziś prawdziwy renesans. To właśnie po ten gatunek dzieci i młodzież sięgają najchętniej, a spore grono jego fanów znajdziemy również wśród starszych czytelników. Przyczyną tego może być promowanie fantastyki także w produkcjach kinowych czy grach komputerowych i jest wysoce prawdopodobne, że nurt ten zapisze się jako wiodący …
Czytaj więcej »