Archwium dla tagu: Polska

Polska na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024: podsumowanie

Polska na Igrzyskach olimpijskich

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 wiązały się ze sporymi oczekiwaniami wobec polskich sportowców. Ewa Swoboda, Angelika Szymańska, Piotr Kuczera, Maria Andrejczyk niezwykle utytułowana i doświadczona Anita Włodarczyk, a także Paweł Fajdek, Pia Skrzyszowska, bracia Chmielewscy – wszyscy wymienieni mogli wrócić z medalami. Oczywiście – niektóre nadzieje okazały się spełnione, w …

Czytaj więcej »

Polska na wojnie | Zbigniew Parafianowicz [recenzja]

Polska na wojnie, Zbigniew Parafianowicz

„Polska na wojnie” jest pierwszą publikacją odnoszącą się do przebiegu wojny na Ukrainie widzianą z polskiej perspektywy. Napisaną tu i teraz, rzucającą światło na działania i decyzje kluczowych polskich liderów – włączając prezydenta, premiera, Jarosława Kaczyńskiego, ministrów oraz dowódców wojskowych – od wybuchu wojny na Ukrainie aż po teraźniejszość. Tym …

Czytaj więcej »

Najciekawsze kolejki wąskotorowe w Polsce

Zabytkowa bieszczadzka kolejka wąskotorowa. Majdan - Cisna. Bieszczady, Polska.

Kolejki wąskotorowe są jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w sezonie letnim. Z przejażdżek tymi nietypowymi rodzajami składów można korzystać w większości regionów w Polsce, zwłaszcza w tych miastach, które w przeszłości na większą skalę wykorzystywały ten środek transportu. Kolejki tego rodzaju były kilkadziesiąt lat temu wykorzystywane w leśnictwie, kopalniach huty …

Czytaj więcej »

Pogórze Kaczawskie – zamki, bitwy i tajemnice drugiej wojny światowej

Pogórze Kaczawskie

Jest takie miejsce w Polsce, gdzie blisko jednego z najpiękniejszych europejskich zamków, znajdziemy kilometry szlaków turystycznych niezadeptanych przez tłumy. Gdzie wśród sielankowych krajobrazów, tworzonych przez kontrast kwitnących łanów rzepaku i ciemnej, głębokiej zieleni podgórskich lasów, spotkamy historie mroczne i tajemnicze, opowiadające o skarbach, bogactwie, rycerzach i krwawych bitwach. Poznajcie Pogórze …

Czytaj więcej »

Niezapomniany weekend w Miasteczku Galicyjskim z historią w tle

Miasteczko galicyjskie w Nowym Sączu

Niesamowita lekcja historii połączona z niezwykłą podróżą w czasie oraz ogromne dawki wspaniałej zabawy czekają na wszystkich odwiedzających zlokalizowane na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego – Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu.  To jedyny tego typu park rozrywki, w którym wszyscy przybywający mogą dosłownie poczuć atmosferę jaka panowała w prowincji zaboru austro-węgierskiego. …

Czytaj więcej »

Tajemnicze miejsca na świecie

tajemnicze Stonehenge

Na świecie nadal jest wiele miejsc, o których wiadomo bardzo mało. A więcej niż faktów naukowych jest legend i niedowiedzeń, hipotez, czy zwykłych bajek. Miejsca te często mają swe początki w prehistorii, starożytności, czasami średniowieczu, ale i czasach nowożytnych. Mamy wszak kamienne kręgi pochodzące sprzed kilku tysięcy lat, ale i …

Czytaj więcej »

Jak Polacy i Słowacy wydają unijne pieniądze – raport tłumacza

Dużo Euro

W ramach programu Interreg V-A 2014-2029 Polska-Słowacja do kieszeni obu rządów trafiło 155 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Unia wyznaczyła trzy priorytetowe kierunki wydawania pieniędzy. Kwota ok. 77 mln euro ma zostać zainwestowana w takich kierunkach, jak: ochrona, promowanie i rozwój zasobów środowiska i dziedzictwa kulturalnego. Nieco mniej, …

Czytaj więcej »

Polska droga do euro – najważniejsze zagadnienia

Polska - Unia Europejska - flagi

Polska wraz z podpisaniem Traktatu akcesyjnego i na mocy Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską jest zobowiązana do wprowadzenia waluty euro, które to zastąpi naszą walutę narodową (złoty). Waluta euro, zaczęła funkcjonować od 1 stycznia 1999 roku w formie bezgotówkowej (w ramach strefy euro, w 11 z 15 państw członkowskich Unii Europejskiej: …

Czytaj więcej »

Rowerem przez Polskę Wschodnią

Wielu Polaków docenia to, że na rowerze można się przemieszczać łatwo, szybko i przyjemnie. Po jednoślady coraz częściej sięgamy w czasie wolnym, aby spędzać go aktywnie. Naprzeciw wzrastającym potrzebom „zroweryzowanych” wychodzą organizacje turystyczne i projektanci szlaków rowerowych. Najdłuższą turystyczną trasą rowerową w Polsce jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Liczy …

Czytaj więcej »