Archwium dla tagu: powieść

Miłość w jesieni życia – recenzja powieści „Pan Henryk. Mężczyzna z Warszawy” Marii Król-Fijewskiej

Maria Król-Fijewska, "Pan Henryk. Mężczyzna z Warszawy", Wydawnictwo AMILIA, 2024

Maria Król-Fijewska – psycholożka i terapeutka zadebiutowała ostatnimi czasy także jako pisarka. Jej ciepła i pokrzepiająca powieść „Pan Henryk. Mężczyzna z Warszawy” jest ciekawym przykładem literatury skupiającej się na ludziach starszych, którzy w naszej kulturze znajdują się często poza sferą zainteresowań współczesnych twórców. tym razem jest inaczej. Pan Henryk, starszy …

Czytaj więcej »

Spektakl „Wypiór” rozprawia się z mitem romantyzmu i z postacią Adama Mickiewicza

Boczarska Wypiór

Aktorka cieszy się, że twórcy teatralni sięgnęli po tekst Grzegorza Uzdańskiego, który rzuca nowe światło na epokę romantyzmu i postać Adama Mickiewicza. W spektaklu „Wypiór” w reżyserii Pawła Świątka wieszcz przedstawiony jest bowiem jako wampir, który nocami wyrusza na ulice Warszawy, by wysysać z Polaków krew. Zdaniem odtwórczyni jednej z głównych ról, Magdaleny Boczarskiej, …

Czytaj więcej »

Podróże przez śmierć: Jakub Małecki, Sąsiednie kolory

sąsiednie kolory

„Sąsiednie kolory” Jakuba Małeckiego to kolejne fascynujące dzieło w dorobku tego niezwykle utalentowanego młodego polskiego pisarza. Ta powieść jest idealnym dowodem na to, jak wielowymiarowo potrafi pisać Małecki, umiejętnie balansując między rzeczywistością a metafizyką, codziennością a niezwykłością. Sąsiednie kolory – zarys fabuły Akcja powieści rozgrywa się latem 1926 roku, a …

Czytaj więcej »

Martyna Pustelnik: Nie rób scen, Flora 

Nie rób scen, Flora Autor: Martyna Pustelnik Wydawnictwo: Czwarta Strona

Przeznaczenie czy chichot losu, wielka szansa czy początek końca? Niezwykły debiut Martyny Pustelnik o przewrotności życia i zawiłościach ludzkich losów to powieść, od której trudno się oderwać, a z którą jeszcze trudniej się rozstać. Ta niezwykle ciepła i zabawna powieść pozwoli przenieść się w świat, w którym skrzypią teatralne deski …

Czytaj więcej »

Epicka historia superbohaterska (Deman, Artur Urbanowicz)

artur urbanowicz deman

Połączenie urban fantasy i konwencji superhero, a na dodatek to wszystko w polskich realiach socjologiczno-kulturowych? Czy to się w ogóle może udać? „Deman”, czyli najnowsza powieść autorstwa Artura Urbanowicza podejmuje próbę połączenie tych trzech stylistyk w ramach atrakcyjnej i frapującej literatury gatunkowej… ale czy udaną? O autorze i jego twórczości …

Czytaj więcej »

Lily King, Writers and Lovers – najważniejsza powieść 2020

książka na kolorowym stole

Lily King, znana, amerykańska powieściopisarka, obecnie autorka pięciu książek, która otrzymała w 2014 roku Nagrodę Kirkusa za powieść „Euforia” powróciła w 2020 roku z nową książką, którą szybko okrzyknięto bestsellerem. Lily King zadebiutowała w 1999 roku książką „The Pleasing Hour”. Pisarka posiada magistra z kreatywnego pisania oraz doktorat z literatury …

Czytaj więcej »

Wierzenia słowiańskie – najciekawsze książki popularnonaukowe i powieści

mitologia słowiańska

W porównaniu z innymi systemami religijnymi w Europie, wierzenia słowiańskie należą do jednych z najsłabiej udokumentowanych. Bardzo wiele miejsc kultu, artefaktów oraz przekazów nie zachowało się ze względu na dosyć intensywne wymieszanie starych wierzeń z religią chrześcijańską i stopniowe wypieranie tych pierwszych. Mimo że do większości z nich próbowano powrócić …

Czytaj więcej »

Literatura na czas pandemii – kilka książek, które warto mieć przy sobie na ewentualny lockdown

Chociaż jedyny lockdown zakończył się kilka miesięcy temu, wielu z nas wciąż nie może pozbyć uczucia towarzyszącego temu niezwykłemu zjawisku społecznemu. Politycy zapewniają, że kolejne zamknięcie nas w domach raczej się nie wydarzy, większość z nas ma jednak świadomość nieprzewidywalności losu. Warto więc przygotować sobie listę lektur, które umilą nam …

Czytaj więcej »

Niech mówią archiwa, niech mówią zmarli [Anna Matwiejewa, Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga]

Anna Matwiejewa, Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga

Tragedia na Przełęczy Diatłowa to jedna z najbardziej tajemniczych tragedii górskich ubiegłego wieku. Śmierć dziewiątki młodych, zaprawionych w turystyce, ludzi od lat przysparza więcej pytań niż odpowiedzi. Co więcej, nie brakuje przypuszczeń, że w wydarzeniach brało udział UFO, yeti albo specjalna jednostka wojskowa. Wznowione śledztwo dotyczące śmierci grupy Diatłowa staje …

Czytaj więcej »

Podróż w nieznane [Barbara Sadurska, Mapa]

Barbara Sadurska, Mapa, Wydawnictwo Nisza

Mapa Barbary  Sadurskiej to jedna z tych książek, które pomimo niepozornej objętości, otwierają przed nami bogatą, precyzyjnie utkaną historię niemal bez dna. Schodzimy w nią głębiej i głębiej, gubimy się w labiryntach szukając znajomych postaci i motywów, ale jednocześnie zaczynamy czuć przyjemność w poczuciu dezorientacji. Uczucia, z którego autorka wytrąca nas raz …

Czytaj więcej »