Archwium dla tagu: umowa o pracę

Wkrótce ważne zmiany w umowach o pracę

zmiany w kodeksie pracy

Umowa o pracę jest dokumentem potwierdzającym faktyczność zatrudnienia. Jej brzmienie określa strony umowy oraz czas i warunki zatrudnienia. Zawarte są w niej obowiązki obydwu stron oraz szczegóły, dotyczące urlopu, wynagrodzenia i dodatkowych informacji, związanych z konkretną pracą na stanowisku. Postanowienia umowy o pracę reguluje Ustawa Kodeks Pracy, która uznaje umowę …

Czytaj więcej »

Rodzaje umów związanych z zatrudnieniem: charakterystyka

kobieta podpisująca umowę o pracę

Przeglądając nowe oferty pracy myślicie też o tym, jakie rodzaje umów powinniście brać pod uwagę? Tłumaczymy, jakie są rodzaje umów o pracę oraz rodzaje umów cywilnoprawnych. Doradzimy też, która będzie dla Was najlepsza! Rodzaje umów w sprawie pracy Przeglądając oferty pracy, warto dobrze przemyśleć wszystkie aspekty ogłoszeń o pozycjach, na …

Czytaj więcej »

Warto pracować na studiach

Praca na studiach

Prawie co trzeci student ma stałą pracę. Tyle samo studentów dorabia dorywczo. Ponad 40 proc. z tych, którzy jednocześnie uczą się i studiują, karierę zawodową rozpoczęło już na pierwszym roku – wynika z badania SW Research dla Job Square. Zdobywanie doświadczeń zawodowych w czasie studiów może się okazać w przyszłości kartą przetargową podczas rozmowy o pracę. Pracodawcy …

Czytaj więcej »

Najpierw umowa, potem praca. Nowe regulacje prawne

Zatrudnienie od 1 września

Od 1 września pracodawca zatrudniający na etat będzie musiał podpisać umowę z pracownikiem przed podjęciem przez niego pracy. W przeciwnym wypadku zapłaci, i to słono, bo nawet do 30 tys. zł. Nowe regulacje w końcu łatają dziurawe prawo i dają możliwość egzekwowania go przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP). Według dotychczasowych …

Czytaj więcej »

Zasiłek macierzyński krok po kroku

Każdej młodej mamie, która jest zatrudniona na etacie, na umowie-zleceniu lub prowadzi własną firmę, przysługuje zasiłek macierzyński. Przez pierwsze 26 tygodni może liczyć na 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, a przez kolejne 26 tygodni urlopu rodzicielskiego – na 60 proc. Alternatywnie może wybrać zasiłek w wysokości 80 proc. przez cały …

Czytaj więcej »

Niedozwolone klauzule w umowie o pracę

Zarówno pracodawca, jak i pracownik mają pewną swobodę w kształtowaniu umowy o pracę. Zgodnie z prawem zawarte w dokumencie zapisy nie mogą być niekorzystne dla zatrudnionego. Ważne, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić ją. Pozwoli to uniknąć pułapek. Mowa o niedozwolonych klauzulach. Najczęściej dotyczą one kwestii finansowych. – Przykładami są zapisy …

Czytaj więcej »

Koniec z wiecznymi umowami terminowymi

Umowy terminowe są obecnie częstą  formą zatrudniania. Niestety nie są one korzystne dla pracownika, ponieważ niosą one ze sobą między innymi ryzyko szybkiego zakończenia zatrudnienia przez pracodawcę przez wypowiedzenie oraz mniejszą stabilizację w porównaniu do umów bezterminowych. – Kończymy z wiecznymi umowami terminowymi, będą one ograniczone w dwóch wymiarach. W …

Czytaj więcej »

Każdy rodzaj zatrudnienia wymaga umowy

Baristka

W wakacje przy pracach sezonowych nieprawidłowości związane z zawieraniem umów lub ich brakiem zdarzają się częściej. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że każda praca, nawet na próbę, wymaga sporządzenia umowy na piśmie. Umowy cywilno-prawne powinny zawierać podstawowe informacje o pracodawcy i warunkach zatrudnienia. Tylko na podstawie podpisanego dokumentu będzie można dochodzić swoich praw czy wyegzekwować wynagrodzenie. …

Czytaj więcej »