Przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji, zwłaszcza zdalnie, warto zweryfikować swojego kontrahenta. To szczególnie ważne, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i chcesz jak najlepiej dbać o bezpieczeństwo swoich finansów. Istnieje na to wiele sposobów. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, jak można zweryfikować kontrahenta, także na potrzeby podatku VAT. Zapraszamy do krótkiej, jednak …
Czytaj więcej »Stawki VAT w Wielkiej Brytanii – ile ona wynosi?
Każdy z nas jest podatnikiem w naszym kraju, ale również w kraju, w którym pracujemy lub prowadzimy działalność. Wielu rodaków, obecnie mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, a równie wielu nosi się z zamiarem wyemigrowania właśnie do tego kraju. Co więc powinniśmy wiedzieć o podatku VAT w Wielkiej Brytanii i …
Czytaj więcej »Split Payment obowiązkowy od 2019 r.
W październiku 2018 r. pojawiła się informacja o możliwym wprowadzeniu obowiązkowego Split Payment już w połowie 2019 r. Co to oznacza? Czy mechanizm podzielonej płatności utrudni życie polskich przedsiębiorców? Split Payment – jak to działa? Konstrukcja Split Payment, czyli Metody Podzielonej Płatności, znalazła się w polskim systemie prawnym, dzięki nowelizacji ustawy o …
Czytaj więcej »Rewolucja w kontroli podatku VAT
Na dodatkowe wpływy w wysokości 200 mln zł w pierwszym roku i 300 mln zł w drugim liczy Ministerstwo Finansów po wprowadzeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego w rozliczeniach przedsiębiorców z fiskusem. W wybranych przypadkach nowy system zakłada uwzględnienie bardzo szczegółowych zestawień z kilku obszarów. Za nieprzekazanie pliku grozić będzie odpowiedzialność karno-skarbowa. – Przedsiębiorca musi mieć świadomość, że od …
Czytaj więcej »VAT blokuje sprzedaż e-booków
Zróżnicowanie stawki podatku VAT dla książek papierowych (5 proc.) i elektronicznych (23 proc.) sprzyja patologiom. Powoduje, że rynek e-booków rośnie wolniej ze względu na wysokie ceny produktów, rozwija się także szara strefa i nielegalne ściąganie książek z internetu. To jednak problem nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach członkowskich UE, bo wynika z przepisów unijnych. Zmiana …
Czytaj więcej »