Książka Krystyny Palmowskiej to jedna z najciekawszych, jeśli nie najciekawsza, analiza wypadków w najwyższych górach świata wydana w ostatnim czasie. Utytułowana himalaistka podjęła się rekonstrukcji wydarzeń z kilkunastu wypraw w najwyższe góry świata aby drobiazgowo zdiagnozować elementy, które doprowadziły do nieuchronnych śmierci górskich. Spokojna, rzeczowa i wnikliwa analiza wydarzeń nie …
Czytaj więcej »Jon Krakauer: Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim
To nie jest łatwa książka. Nie czyta się jej z przyjemnością. Momentami jest nawet drastyczna. Krakauer portretując problem miasta Missouli stworzył reportaż, który próbuje odpowiedzieć na pytanie o istotę gwałtu. I na tym przykładzie widać jak na dłoni, że nie ma tu ostrych, jednoznacznych definicji. Jon Krakauer: Missoula. Gwałty w …
Czytaj więcej »Simone Moro, Misja helikopter – czyli himalaista, który nauczył się latać
Simone Moro to jedna z największych gwiazd współczesnego himalaizmu. Zimowy zdobywca Sziszapangmy, Makalu, Gaszerbruma II oraz Nanga Parbat, który w sumie wszedł na osiem z czternastu ośmiotysięczników. Na sam Mount Everest wspiął się cztery razy. W wieku 41 lat stwierdził jednak, że czas na coś nowego. To wówczas postanowił połączyć ze …
Czytaj więcej »Mija 20 lat od jednej z największych tragedii na Evereście
Nepal, Mount Everest. 9 maja 1996 roku, godzina 22.15 – alpiniści z dwóch wypraw komercyjnych rozpoczynają atak szczytowy na najwyższą górę świata. Dla 8 osób wyprawa zakończy się tragicznie. Mimo upływu 20 lat, to jedna z najczarniejszych kart w historii himalaizmu. Rob Hall był pionierem komercyjnych wypraw na najwyższą górę …
Czytaj więcej »Koronka Ziemi – w cieniu wielkiej góry
Kiedy w 1985 roku Richard Bass, który postawił sobie za cel zdobycie najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, wszedł na Mount Everest, w świecie himalaistów zawrzało. Jedni uważali, że lista jest niepełna, inni, że chlubienie się zdobyciem Góry Kościuszki to gruba przesada, jeszcze inni zaczęli kompletować wejścia jego śladem. Faktem jednak jest, że …
Czytaj więcej »Upajająca moc ekstremizmu
Najnowsza książka Jona Krakauera to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się ekstremizm religijny. Amerykański pisarz bierze na warsztat nie islam, a powstałą i kwitnącą w jego kraju religię Mormonów. W Polsce kojarzymy jej wyznawców jako młodych, sympatycznych ludzi, którzy odbywają obowiązkową misję albo tradycyjnych, pracowitych ekscentryków świadomie rezygnujących ze …
Czytaj więcej »