Klasyczne żarówki są sukcesywnie wypierane z rynku przez żarówki LED. Przemawia za tym szereg argumentów, między innymi dłuższa żywotność, mniejszy pobór energii (a tym samym ochrona środowiska), większe bezpieczeństwo stosowania. Pojawia się jednak wiele głosów na temat ich szkodliwości. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Żarówki LED miały zrewolucjonizować rynek i oszczędzać energię oraz środowisko. Jednak przeciwnicy nie pozostawiają na nich suchej nitki mówiąc głośno: światło LED jest szkodliwe dla wzroku, a same żarówki zawierają szereg niebezpiecznych substancji chemicznych groźnych nie tylko dla zdrowia, ale także dla środowiska!
Mówi się o aż trzech zagrożeniach dla zdrowia oczu:
- migotanie,
- niebieskie światło,
- oślepianie.
Czy faktycznie jest to prawda i to nowoczesne oświetlenie może przyczyniać się do nieodwracalnych zmian w komórkach siatkówki?
źródło: https://www.unilight.com.pl
Żarówki LED szkodzą, ale… tylko te niskiej jakości!
Rozwiewając wątpliwości – jest to prawda, jednak tylko połowiczna. Żarówki LED mogą być szkodliwe – ale potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia są produkty niemarkowe, pochodzące z niepewnych źródeł. Najczęściej są produkowane z bardzo niskiej jakości komponentów i to właśnie one odpowiadają za migotania czy nadmierną emisję niebieskiego światła. Efekt migotania – czasem ledwie dostrzegalnego, czasem dość wyraźnego – najczęściej powodowany jest przez niestabilną elektrodę zasilającą.
Długotrwałe wpatrywanie się w jedną diodę o dużej mocy może przyczyniać się do pogorszenia wzroku – co do tego nie ma wątpliwości. Jednak zarzut dotyczący oślepiania białą diodą jest łatwy do podważenia: wystarczy rozplanować oświetlenie pomieszczenia w taki sposób, by było ono rozproszone. Zamiast instalowania jednego źródła światła o dużej mocy, lepiej zaplanować rozmieszczenie kilku żarówek w różnych miejscach.
Niebezpieczne środki chemiczne w żarówkach LED – jaka jest prawda?
Jak rzecz ma się w przypadku zarzutu dotyczącego obecności szkodliwych pierwiastków, takich jak miedź czy ołów w żarówkach LED? Wyjaśnienie jest podobne jak w przypadku migotania i niebieskiego światła: renomowani producenci nie stosują tego typu materiałów. Potencjalny problem dotyczy wyłącznie produktów tanich i niskiej jakości, od niepewnych producentów.
Reasumując: jak dotąd nie udowodniono jednoznacznie szkodliwego wpływu żarówek LED na wzrok i samopoczucie. Aby w pełni bezpiecznie korzystać z tego typu oświetlenia, należy zaopatrywać się wyłącznie w produkty posiadające wszelkie niezbędne atesty i produkowane przez renomowanych producentów.
Materiał partnera zewnętrznego