Macierz dyskowa jest profesjonalnym urządzeniem, które składa się z wielu (kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu) dysków twardych bądź dysków typu SSD. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych, a także bardzo szybki czas zapisu i odczytu danych. Takie parametry są niemożliwe do osiągnięcia przy użyciu zwykłych dysków umieszczonych w kilku serwerach w firmie. W tym artykule postaramy się przybliżyć Państwu w zwięzły i zrozumiały sposób najważniejsze zalety macierzy dyskowych oraz możliwości ich wykorzystania. Należy pamiętać o tym, że macierz dyskowa wyposażona jest w specjalne, dedykowane oprogramowanie. Jest ono odpowiedzialne za zarządzanie zasobami. W tym pojęciu zawiera się między innymi tworzenie kopii zapasowych, replikacja czy klonowanie.
Do czego mogą być stosowane macierze dyskowe? Zastosowań jest wiele, a wśród nich między innymi takie jak tworzenie baz danych, monitoring CCTV, tworzenie chmur prywatnych i hybrydowych, klastry obliczeniowe, wirtualizacja, klasyczny serwer plików czy backup. Każdy z przedsiębiorców znajdzie w wachlarzu zastosowań tych urządzeń coś dla siebie. Wybór odpowiedniego rozwiązania pozwoli na znaczące zwiększenie wydajności i trwałości wykorzystywanych rozwiązań sieciowych.
Jaka powinna być prędkość i pojemność macierzy dyskowej? To pytanie prawdopodobnie jest jednym z pierwszych, jakie zadają sobie administratorzy sieci zainteresowani zakupem takiego urządzenia. Prędkość macierzy zależna jest od ilości oraz prędkości wszystkich zainstalowanych w niej dysków, a także od rodzaju wykorzystanych kontrolerów. Znaczenie ma szybkość wykorzystywanych procesorów, pojemność pamięci RAM oraz pamięci cache. Rodzaje dysków, jakie mogą zostać zamontowane w macierzy to SSD, NL-SAS, SATA i SAS. Najtańsze i największe dyski to SATA oraz NL-SAS. SSD są natomiast znacznie droższe, ale dużo szybsze.
Dyski w macierzy mogą zostać zamontowane zarówno w obudowie, jak i na dodatkowych półkach dyskowych. W przypadku gdy zabraknie nam miejsca, można dokupić kolejne półki oraz dyski.
Na jakie funkcjonalności zwrócić uwagę?
W tej części artykułu opisane zostaną najpopularniejsze technologie wykorzystywane w macierzach dyskowych.
Pierwsza technologia to klonowanie – umożliwia wykorzystanie w macierzy jednocześnie klasycznych twardych dysków talerzowych (HDD) oraz nowoczesnych dysków SSD. Dyski SSD są w takim połączeniu wykorzystywane jako pamięć cache dla dysków HDD – całkowity czas pracy macierzy jest znacznie przyspieszonych.
Kolejną technologią jest replikacja – jej działanie umożliwia synchronizację dwóch urządzeń niezależnie od tego, gdzie one się znajdują. Na obu urządzeniach przechowywane są wtedy dokładnie te same zasoby, które mogą zostać potraktowane także jako kopia zapasowa w przypadku awarii jednego z urządzeń.
Redundancja/High Availability – macierze wykorzystująca taką technologię posiadają zdublowane elementy (na przykład podwójne zasilacze, ścieżki czy kontrolery). Są to urządzenia zapewniające bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa – w przypadku nastąpienia awarii dowolnego elementu istnieje jego drugi egzemplarz, dzięki czemu macierz wciąż działa poprawnie.
Snapshoty lub kopie migawkowe – ta technologia zapewnia możliwość szybkiego wykonania kopii konkretnych danych. Mogą one być wykonywane regularnie i wywoływane automatycznie. Kopie przydają się w przypadku niepożądanego nadpisania danych lub awarii urządzenia. Zabezpieczanie danych jest gwarancją zmniejszenia problemów wygenerowanych przez ewentualną awarię.
Kolejną godną uwagi technologią jest Thin Provisioning. Ta funkcja polega na wielokrotnym rozdzielaniu tych samych zasobów dyskowych, które nie są zajęte. Dzięki temu więcej użytkowników może otrzymać swoją część wirtualnej przestrzeni, do czasu, gdy w całości zostanie ona zapełniona.
Ostatnią funkcjonalnością, na którą warto zwrócić uwagę jest deduplikacja lub kompresja. Umożliwia ona skompresowanie bądź usunięcie duplikatów plików, a nawet całych bloków plików. Użytkownik widzi dokładnie te same pliki oraz foldery, jednak część pamięci macierzy zostaje zwolniona. Ta technologia gwarantuje oszczędzenie przestrzeni dyskowej, która może zostać wykorzystana bardziej efektywnie.
Jak przygotować rozwiązania sieciowe na wprowadzenie macierzy dyskowej?
Aby nowe urządzenia działało poprawnie, musi zostać połączone z odpowiednim przełącznikiem. Warto zainwestować w karty HBA do serwerów, które umożliwiają zwiększenie prędkości połączeń sieciowych. Potrzebny będzie także specjalny kabel światłowodowy, który służy do spięcia serwera z kartą HBA oraz macierzą dyskową.
Macierze dyskowe mogą zostać połączone z siecią poprzez kilka różnych rodzajów połączeń. Najpopularniejsze z nich to 1 Gbit Ethernet – jest to bardzo często używane połączenie o dosyć ograniczonej prędkości. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze rodzaje połączeń, takie jak 10 Gbit BaseT, 10 Gbit iSCSI SFP+, 16 Gbit FC SFP+ czy najnowszy, dosyć drogi więc rzadko używany – 40 Gbit Ethernet.
Jak zabezpieczyć macierz dyskową?
Macierz dyskowa z pewnością zapewnia administratorowi sieci komfort posiadania niezawodnego i bezpiecznego rozwiązania, jednak dodatkowe zabezpieczenie danych wciąż jest konieczne. Dane przechowywane na macierzy dyskowej mogą zostać utracone w przypadku wydarzenia takiego jak pożar czy kradzież. Warto zainwestować w rozwiązania backupowe na innych urządzeniach bądź w dobrze zabezpieczonej chmurze.
Istotne jest także zapewnienie stałego dopływu zasilania – nagła utrata energii może doprowadzić do awarii i wielu strat dla przedsiębiorstwa. Macierz dyskową warto umieścić w bezpiecznej szafie typu rack i podłączyć ją do najwyższej jakości zasilacza UPS (typu on-line). Dzięki takiemu rozwiązaniu spadki energii, zmiany napięć czy awarie zasilania nie będą problematyczne, a cenne dane będą maksymalnie zabezpieczone przed utratą.
Macierz powinna zostać w odpowiedni sposób wdrożona do posiadanych rozwiązań sieciowych. Po zakupie należy odpowiednio podłączyć urządzenie, zaktualizować oprogramowanie do najnowszej dostępnej wersji, dokładnie przeanalizować dostępne ustawienia i dopasować je do indywidualnych potrzeb. Koniecznym krokiem jest stworzenie harmonogramu wykonywania kopii zapasowych oraz ustawienie powiadomień o ewentualnych komplikacjach czy awariach.
Jaką macierz dyskową warto zakupić?
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń zapewniających funkcjonalną i nowoczesną macierz dyskową. Polecamy Państwu jeden z produktów będących częścią szerokiego asortymentu sklepu thomas it. Jest to urządzenie oferowane przez markę HPE, o numerze katalogowym Q0F06A. Cechuje się ono przede wszystkim dosyć przystępną ceną, ekonomicznym użytkowaniem i wieloma przydatnymi, nowatorskimi funkcjami. Produkt znajdzie zastosowanie w wielu środowiskach informatycznych, zarówno w średniej jak i dużej wielkości przedsiębiorstwach. Ta macierz dyskowa jest bardzo wydajna oraz niezawodna. Kolejne zalety tego produktu to estetyczne wykonanie oraz trwałość i wytrzymałość. Model Q0F06A jest także bardzo kompatybilny, dlatego z łatwością może stać się częścią rozwiązań sieciowych stosowanych w firmach.
Poniżej wymienimy kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem macierzy dyskowej.
Najistotniejszy jest wybór urządzenia, które umożliwi nam posiadanie optymalnej dla naszych potrzeb ilości dysków. Pamięć cache kontrolera wbrew pozorom nie ma tak decydującego znaczenia, jak ilość dysków, w które wyposażone jest urządzenie. Administrator sieci powinien koniecznie przeanalizować potrzeby firmy i dokładnie przemyśleć ilość dysków potrzebną do sprawnego funkcjonowania sieci.
Bardzo ważną kwestią jest również skalowalność. Oznacza ona możliwość zwiększania posiadanych zasobów. Przed zakupem macierzy dyskowej warto dowiedzieć się, w jaki sposób będzie ona mogła być rozbudowywana i czy da się zwiększyć możliwości posiadanych kontrolerów.
Jedne z podstawowych aspektów dotyczących macierzy dyskowych to rodzaj dysków, tryb pracy kontrolerów oraz rodzaj macierzy RAID. Różne rodzaje dysków, które zostały krótko opisane na początku artykułu, mają również inne możliwości i charakterystykę pracy. Znaczenie ma także aktywność kontrolerów i to, czy pracują tak samo aktywnie dla każdego z wolumenów. Poprawne skonfigurowanie grup RAID pozwoli na maksymalne wykorzystanie możliwości posiadanych urządzeń.
Sposób podłączenia serwerów również jest bardzo istotny – przed zakupem należy przeanalizować ilość i rodzaj portów podłączeniowych, w które wyposażone jest urządzenie oraz sprawdzić, czy ilość ta może zostać zwiększona w przypadku rozwoju rozwiązań sieciowych przedsiębiorstwa.
Oczywiście należy także zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe funkcjonalności macierzy, które zostały wymienione we wcześniejszej części artykułu, oraz na wymagane sterowniki czy dodatkowe oprogramowanie. Dokładne zapoznanie się z kupowanym urządzeniem pozwoli uniknąć rozczarowania i nie zmusi użytkownika do zbyt częstych zmian w rozwiązaniach sieciowych.
Materiał partnera zewnętrznego