Wiele się wydarzyło od czasu wyprodukowania pierwszego telefonu komórkowego w 1973 roku, a pierwszy telefon komórkowy z wbudowaną kamerą pojawił się na rynku w 2000 roku.
Od dwóch do trzech lat aparaty fotograficzne w smartfonach są dobrym dodatkiem do zwykłych aparatów. Kto by pomyślał?
Nawiasem mówiąc, pierwszy aparat w telefonie komórkowym miał niewyobrażalnie niską rozdzielczość 352 x 288 pikseli jak na dzisiejsze standardy. Szalony, prawda? Dziś wygląda to zupełnie inaczej.
Wiele dzisiejszych smartfonów z łatwością nadąża za jakością obrazu przeciętnych aparatów kompaktowych i nie bez powodu sprytny człowiek powiedział kiedyś: „Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”. W jakiś sposób ma rację.
Podstawowe wskazówki dotyczące fotografowania na smartfonie
#1 Utrzymuj obiektyw aparatu telefonu komórkowego w czystości!
Ta wskazówka na początku wydaje się tak prosta, że tak naprawdę nie musisz o tym mówić. Ale w rzeczywistości jest to powszechny problem. Obiektyw w aparacie smartfona nie jest chroniony pokrywką obiektywu, ale przez cały dzień jest wystawiony na działanie środowiska: wilgoci, tłustych rąk, kurzu i kłaczków w kieszeni. Wszystko to regularnie zatyka soczewkę.
Dlatego należy regularnie czyścić obiektyw aparatu.
Najlepiej nie używać po prostu koszulki lub dowolnego kawałka materiału, który masz pod ręką, ale raczej miękkiej szmatki do czyszczenia okularów.
# 2 Zawsze używaj dwóch rąk
Zdjęcia z telefonu komórkowego są często robione jedną ręką z boku. Duży błąd. Traktuj swój aparat w smartfonie jak „prawdziwy” aparat. Trzymaj go obiema rękami i skoncentruj się na robieniu zdjęć. W końcu każdy może zrobić zdjęcie, ale zwykle nie przynosi to oczekiwanych rezultatów.
#3 Poznaj możliwości swojego smartfona
Nowoczesne smartfony oferują liczne opcje ustawień, dzięki którym możesz świadomie projektować swoje zdjęcia.
W końcu smartfon jest jak prawdziwy aparat: jeśli fotografujesz tylko w trybie automatycznym, nigdy nie osiągniesz pełnego potencjału aparatu.
Zapoznaj się więc z funkcjami swojego smartfona! Ponieważ tylko wtedy fotografowanie jest naprawdę zabawne i daje oczekiwane rezultaty.
Sprawdź nova 8i przedsprzedaż. Jego aparat jest naprawdę dobry.
#4 Poznaj ograniczenia fotografii smartfonowej
Warto jednak poznać nie tylko możliwości swojego smartfona, ale także jego ograniczenia. Ten punkt dotyczy ostatecznie czegoś bardzo podstawowego, a mianowicie pytania, czy fotografia telefonem komórkowym może całkowicie zastąpić fotografię klasyczną.
Nasza odpowiedź brzmi: nie, zdecydowanie nie. W tym przypadku „nie” wcale nie jest rozumiane negatywnie. Wręcz przeciwnie: nie chcemy porównywać fotografii smartfonowej z klasyczną fotografią. Fotografię telefonem komórkowym postrzegamy jako dodatek, dodatkową okazję dla entuzjastów fotografii do kreatywności i bardzo dobrą okazję do robienia świetnych zdjęć, gdy nie masz przy sobie zwykłego aparatu.
Ale są po prostu sytuacje, w których aparaty w telefonach komórkowych osiągają swoje granice. Jeśli światło się pogorszy lub będziesz chciał powiększyć obiekt, będziesz miał problemy z każdym aparatem smartfona, nieważne jak dobry.
Zawsze powinieneś być tego świadomy. Jeśli więc wybierasz się na safari lub chcesz robić zdjęcia rozgwieżdżonego nieba, smartfon może nie być najlepszym rozwiązaniem i w takich przypadkach powinieneś użyć prawdziwego aparatu.
# 5 Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca do przechowywania
Wysokiej jakości smartfony oferują możliwość robienia zdjęć w formacie RAW (więcej na ten temat w kolejnym rozdziale).
Wysoka rozdzielczość zdjęć z telefonu komórkowego ma również wadę: zdjęcia zajmują dużo miejsca. Powinieneś być tego świadomy i upewnić się, że jest wystarczająco dużo miejsca do przechowywania.
Wiele smartfonów posiada wolne gniazdo kart, do którego można włożyć kartę pamięci micro SD. Jeśli robisz dużo zdjęć, zdecydowanie powinieneś zaopatrzyć się w taką kartę pamięci i ustawić telefon komórkowy tak, aby zdjęcia również były na niej zapisywane.
Materiał partnera