Prawda jest taka, że nie potrafimy już funkcjonować w życiu codziennym bez przenośnych urządzeń takich, jak laptopy i telefony. Wykorzystujemy je do pracy zawodowej, poszukiwania rozmaitych informacji, załatwiania spraw urzędowych, a także jako praktyczne narzędzia zapewniające nam rozrywkę.
Aby laptop zawsze działał sprawnie, należy pamiętać o utrzymywaniu go w czystości. Wówczas posłuży nam przez naprawdę długi czas. Jak zatem czyścić przenośny komputer, żeby nie narazić go na niepotrzebne problemy techniczne? Jeśli chcesz wiedzieć, zapraszamy do lektury.
Co może najbardziej zaszkodzić laptopom?
Czyszczenie laptopa powinno dotyczyć zarówno utrzymywania w dobrej kondycji jego klawiatury, ekranu i całej obudowy oraz dbanie o jego wnętrze, a zwłaszcza o układ chłodzenia. Tylko wtedy będziemy mogli korzystać z niego przez dłuższy czas – z czystą przyjemnością i bez obaw o awarie spowodowane przegrzaniem urządzenia.
O czym zatem musimy pamiętać?
Czyszczenie obudowy i klawiatury – podstawowe zabiegi pielęgnacyjne
Można wręcz powiedzieć, że to, jak wygląda nasz laptop, mówi wiele o nas samych. Warto zatem pamiętać o utrzymywaniu go w czystości – dzięki temu nie dość, że będziemy lepiej postrzegani przez otoczenie oraz zwiększymy komfort z używania sprzętu, ale też zapewnimy naszym urządzeniom optymalne warunki do pracy.
Do regularnego i skutecznego dbania o laptopa potrzebujemy wyłącznie ściereczki z mikrofibry, patyczków kosmetycznych, środków do czyszczenia sprzętu komputerowego oraz sprężonego powietrza. Warto mieć ten zestaw zawsze w zasięgu ręki.
Zanim przystąpisz do czyszczenia laptopa, upewnij się, że jest on wyłączony i odłączony od prądu. Na początek należy zadbać o oczyszczenie obudowy i ekranu. Warto do tego użyć specjalnych płynów, które znajdziesz w każdym sklepie sprzedającym elektronikę i części komputerowe, jak AkcesoriaMarket.pl.
Jeśli ekran jest tylko zakurzony, może wystarczyć przetarcie go mikrofibrą. Jeżeli natomiast pojawiają się na nim tłuste, trwałe zabrudzenia, niezbędny będzie wspomniany wcześniej płyn. Zwilża się nim ściereczkę i przeciera do czysta ekran.
Sporo brudu i kurzu gromadzi się także pod klawiszami na klawiaturze. Warto zatem zacząć od przetarcia ich i delikatnego wytrząśnięcia większych zanieczyszczeń. Brud zalegający w zakamarkach można wyciągnąć ściereczką lub patyczkami kosmetycznymi. Niekiedy zalegającego brudu jest na tyle dużo, że jedynym rozwiązaniem staje się sprężone powietrze, które sprawnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia.
Z powietrza należy również skorzystać do oczyszczenia układu chłodzenia wewnątrz laptopa. Aby doprowadzić go do dobrej kondycji, trzeba odszukać kratkę wentylacyjną na odwrocie i przedmuchać ją sprężonym powietrzem. Należy jednak pamiętać, że jeśli ilość brudu i kurzu była duża, takie zewnętrzne działanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Wtedy konieczne jest wymontowanie wentylatora i oczyszczenie go poza laptopem.
Sprawnie działający system chłodzenia to gwarancja, że całe urządzenie nie będzie się przegrzewać. Trzeba zatem zawsze pamiętać o tym ostatnim kroku i regularnie czyścić wentylator w laptopie. Zdecydowanie łatwiej bowiem zawczasu zapobiegać niż później naprawiać przegrzane urządzenie.
Czyszczenie laptopa – bezpieczeństwo i komfort pracy
Regularne czyszczenie laptopa z zewnątrz oraz usuwanie kurzu z układu chłodzenia powinno wejść nam w nawyk. Pozwala to na przyjemną i komfortową pracę, ale też sprzyja optymalnej pracy sprzętu, co przekłada się na jego długofalową bezawaryjność.
Jeśli zatem dawno nie zajmowaliście się kosmetyką Waszych przenośnych komputerów – do dzieła! To naprawdę jest proste, a przy tym naprawdę potrzebne.
Materiał partnera zewnętrznego