klawiatura słuchawki mysz i kontroler do konsoli na czarnym biurku
Najlepszym dowodem na nierozstrzygalność tego sporu jest taki, że wielu użytkowników… posiada zarówno komputer, jak i konsolę do gier | fot.: stock.adobe.com

Komputer gamingowy VS konsola do gier – na co warto postawić?

Jeśli chodzi o współczesne technologie – a zwłaszcza ich rozrywkowy wymiar – to z pewnością jeden z najpopularniejszych obecnie „sporów”. Zarówno konsole do gier, jak i komputery stacjonarne mają swoich zagorzałych zwolenników, którzy podczas rozmów prześcigają się w argumentach na temat zalet wspomnianych rozwiązań. Nierzadko jednak bywa, że osoby te zwyczajnie zachwalają wybór, jakiego sami już dokonali. A co jeśli nie posiadamy żadnego z tych urządzeń i faktyczne mamy dylemat, na co powinniśmy się zdecydować? Przyjrzyjmy się zasadniczym atutom i ograniczeniom komputera oraz konsoli.

Plusy i minusy posiadania konsoli do gier

Trudno się dziwić, że dla wielu graczy konsola jest leaderem tego typu rozrywki. W końcu właśnie w tym celu powstały takie platformy, jak Xbox czy PlayStation. I w miarę upływu czasu nieustannie rozwijają swoje możliwości na tym polu, czego efekty potrafią być nieraz oszałamiające. Ponadto, początkowo konsole były zdecydowanie tańsze, niż komputery stacjonarne. Ich założeniem było bowiem ułatwienie dostępu do bogatego świata wirtualnych rozgrywek. Tymczasem osiągnięcie tego samego za sprawą komputera często wiązało się nie tylko z nabyciem nowoczesnego, a co za tym idzie – droższego sprzętu. Kolejne premiery gier i zaawansowane rozwiązania, jakie te oferowały, w niedługim czasie wymagały modernizacji komputera – zakupu dodatkowych podzespołów czy wręcz ich wymiany na nowsze modele. Z drugiej strony, rynek konsol i przeznaczonych dla nich gier również uległ zmianie. W dzisiejszych czasach ich ceny są zdecydowanie wyższe. Tym bardziej, że konsole do gier również wymaga stosownych akcesoriów (ekranu czy nabycia dodatkowego kontrolera). Trzeba jednak przyznać, że w wielu domach znajdują się obecnie nowocześniejsze telewizory, zapewniające także satysfakcjonującą zabawę przy użyciu rozwiązań typu PlayStation czy Xbox. W takich okolicznościach nie trzeba już myśleć o monitorze, który zazwyczaj okazuje się niezbędny do komfortowego użytkowania komputera.

Nie da się zaprzeczyć, że konsola do gier – jak sama nazwa wskazuje – została stworzona do rozrywki. W dodatku: do wygodnej rozrywki. Dzięki niej można swobodnie rozsiąść się na kanapie i w atmosferze luzu oraz wygody oddawać się świetnej zabawie, wykorzystując naprawdę duży ekran telewizora. Przy tej okazji warto wspomnieć, że wciąż sporo ciekawych gier możemy odtworzyć jedynie za pomocą takich platform (choć coraz częściej powstają „bliźniacze” wersje, dedykowane użytkownikom alternatywnych technologii). Co więcej, konsole od dawna wspierają atrakcyjne rozwiązania, takie jak obsługa kinecta (specjalnego kontrolera, wykorzystywanego np. w grach sportowych) czy wirtualne google. Wszystko po to, by nadać rozgrywkom jeszcze ciekawszy, bardziej realistyczny wymiar.

Konsole rozwijają się również w kierunku familijnym, dzięki czemu coraz częściej gromadzą przed ekranem telewizora całe rodziny. W dodatku współcześnie oferują możliwość prostego korzystania z platform streamingowych, takich jak Netflix czy Amazon Prime. Z drugiej strony – granie w pewne gatunki gier (np. tytuły strategiczne czy konkretne strzelanki) może się okazać niewygodne, ze względu zarówno na zbyt duży ekran, jak i na specyfikę samych kontrolerów.

Plusy i minusy posiadania komputera gamingowego

Gry komputerowe to dla komputerów zdecydowanie jedne z najbardziej wymagających zadań. Aby takie urządzenie dysponowało mocą obliczeniową, która sprosta wymaganiom graficznym najnowszych tytułów, musi posiadać stosowne parametry. Innymi słowy – do uruchomienia nowoczesnej gry i cieszenia się jej atutami potrzebny jest lepszy, bardziej zaawansowany sprzęt, złożony z solidniejszych podzespołów (chodzi tu m.in. o procesor, pamięć RAM, kartę graficzną, odpowiedni system chłodzenia itd.). Nie bez powodu mówimy tu o komputerze gamingowym – kategorii stworzonej do tego typu rozrywki. Taka technologia potrafi zaoferować niesamowite rozwiązania i możliwości, za które jednak trzeba będzie sporo zapłacić. Ponadto – z upływem czasu i pojawianiem się kolejnych, kuszących tytułów, konieczne może się stać unowocześnianie komputera, o którym już wspomnieliśmy. Można jednak spojrzeć na to z innej strony. Komputer stacjonarny umożliwia w ogóle wymianę podzespołów, których wybór współcześnie jest ogromny. To istotne, zwłaszcza, że w wiele gier można zagrać na „słabszych ustawieniach”, które jednak nie odbierają przyjemności czerpanej z cyber-zabawy. A więc nie ma konieczności kupowania jedynie podzespołów i akcesoriów z najwyższej półki cenowej. W przypadku konsoli praktycznie jesteśmy w stanie tylko wybrać najbardziej odpowiadający nam model.

Stacjonarny komputer gamingowy z pewnością należy do większych gabarytów i nie tak wygodnych technologii, jak konsola. Zwykle bowiem korzystamy z niego przy stole lub biurku, a jego miejsce – jak samo określenie podpowiada – pozostaje niezmienne. Trzeba jednak przyznać, że pod pewnymi względami przewaga takiego komputera nad konsolą jest miażdżąca. Wspomnieliśmy, że ta druga powstała głównie do rozrywki (chociaż obecnie oferuje naprawdę niemało możliwości). Zaś komputer stacjonarny – pomijając mobilność (jaką oferują np. laptopy) – zapewnia wszechstronność w dosłownym tego słowa znaczeniu. Pozwala nam nie tylko rozrywkę w postaci grania w gry czy oglądania ulubionych filmów, seriali oraz programów telewizyjnych. W jednej chwili może się stać naszym narzędziem pracy, oferując w tym zakresie liczne narzędzia, programy i co ważne – wygodne warunki wykonywania zadań służbowych. Jeśli jednak mamy zostać przy kwestiach związanych ze światem rozrywki – komputer także pozwala na podłączenie telewizora czy rozmaitych akcesoriów (np. kontrolerów). I przez to zapewnia podobny komfort gry należące do wszystkich gatunków (sportowych, strategicznych, FPS, RPG i innych).

Trudno zatem rozstrzygnąć, które z powyższych rozwiązań jest lepsze. Raczej nadal nie istnieje jedyna, słuszna, obiektywna odpowiedź na to pytanie. Lecz aby dokonać słusznego wyboru, trzeba dokładnie przyjrzeć się swoim oczekiwaniom – a nawet takim kwestiom, jak urządzenie domu lub mieszkania, tryb życia czy budżet zaplanowany na tego typu wydatki. Wtedy z pewnością zbliżymy się do wyboru, który na nasze indywidualne potrzeby okaże się lepszy. Natomiast najlepszym dowodem na nierozstrzygalność tego sporu jest taki, że wielu użytkowników… posiada zarówno komputer, jak i konsolę do gier.

JSA

Sprawdź także

Dziedzictwo Hogwartu

Dziedzictwo Hogwartu – co musisz wiedzieć zanim sięgniesz po grę?

Wielkimi krokami zbliża się premiera długo oczekiwanej przez graczy gry osadzonej w świecie Harrego Pottera. …