Na telefonie komórkowym użytkownicy przechowują mnóstwo wrażliwych informacji i prywatnych zdjęć. Są również ciągle zalogowani do mediów społecznościowych czy do poczty e-mail. Nic zatem dziwnego, że chcieliby chronić dostęp do tej zawartości. Najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest założenie blokady kodem PIN. Jeśli się go zapomni lub wpisze błędnie więcej niż trzy razy, niezbędny będzie kod PUK. Dodatkowo, niektórzy operatorzy wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia jak na przykład numer superpin w nju mobile. Jak działają te kody i co zrobić, jeśli zapomniało się PIN-u lub PUK-u?
Kod PIN – podstawowe zabezpieczenie telefonu
Numer PIN to najczęściej czterocyfrowy kod, który umożliwia odblokowanie telefonu (jest wymagany pry każdym włączeniu urządzenia). Tak naprawdę jest to skrót od Personal Identification Number, czyli Osobistego Numeru Identyfikacyjnego. Każda karta SIM w ofertach na abonament ma domyślnie zdefiniowany numer PIN. Jest on nadrukowany na ramce, z której należy kartę wyłamać przed włożeniem do telefonu. Użytkownik może potem zostawić ten numer i korzystać z niego jako swojego kodu PIN. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wprowadzić własny numer. Można go zmienić z poziomu menu w smartfonie. Z poziomu menu telefonu można ustanowić również PIN na karcie SIM ze startera na kartę – karty SIM w ofercie na kartę nie mają ustanowionego PINu.
W menu telefonu można też ustawić, czy w ogóle kod PIN będzie potrzebny do odblokowania urządzenia. Rzecz jasna, jest to wskazane, bo telefon to prawdziwa kopalnia bezcennych informacji o użytkowniku. Jeśli wpadłyby w niepowołane ręce, mogłyby spowodować wiele kłopotów, a nawet narazić abonenta na duże straty finansowe. Niektóre modele smartfonów oferują własne, dodatkowe systemy zabezpieczeń – na przykład odcisk palca, skan twarzy lub narysowanie konkretnego wzoru na ekranie. Nie można jednak korzystać tylko z nich – zawsze warto również ustalić kod PIN. Co zrobić jeśli zapomni się kodu PIN do telefonu?
Kod PIN można wpisać błędnie trzy razy. Jeśli zapomniało się kodu PIN lub niepoprawna kombinacja została wpisana trzykrotnie, telefon zostanie zablokowany i nawet jeśli uda się za kolejnym razem wpisać poprawny numer, telefon wciąż pozostanie nieaktywny. Co w takim wypadku należy zrobić? Do odblokowania niezbędny będzie kolejny numer, czyli kod PUK.
Kod PUK – numer odblokowujący
PUK to skrót od angielskiego Personal Unblocking Key, czyli dosłownie Osobisty Klucz Odblokowujący. Składa się najczęściej z ośmiu cyfr i służy do odblokowania karty SIM, gdy zostanie zablokowana po trzykrotnym wpisaniu błędnego kodu PIN Podobnie jak w przypadku numeru PIN, kod PUK jest nadrukowany na ramce z kartą SIM. Jest jednak jedna zasadnicza różnica – kod PUK przypisany jest na stałe. Nie można go zmienić, ani zmodyfikować. W związku z tym warto go zapamiętać lub zapisać w bezpiecznym miejscu, aby w przypadku zablokowania karty SIM szybko móc ją odblokować. Jak odzyskać kod PUK?
Jak już było wspomniane, trzykrotnie błędne wpisanie kodu PIN, spowoduje, że do odblokowania telefonu niezbędny będzie kod PUK. On również ma nałożony limit błędnych prób (maksymalnie 10). Jeśli nie uda się wprowadzić poprawnego kodu, karta SIM zostaje zablokowana na stałe, a jedyna możliwość odzyskania numeru to wyrobienie duplikatu karty.
Jeśli zgubiło się kod PUK, można go jednak odzyskać – kontaktując się z operatorem. Niektórzy umożliwiają to w salonie, inni za pośrednictwem Biura Obsługi Klienta bądź panelu klienta w serwisie internetowym dostawcy usługi. Za każdym razem trzeba być jednak gotowym na weryfikację tożsamości – operator musi się upewnić, czy poda kod PUK faktycznemu właścicielowi numeru telefonu.
Superpin i inne metody zabezpieczenia danych abonenta
Niektórzy operatorzy dokładają jeszcze inne kody i zabezpieczenia. Przykładowo w nju mobile na abonament (https://www.njumobile.pl/artykuly/do-czego-sluza-pin-superpin-puk) każdy abonent ma tak zwany kod superpin. Składa się na niego od czterech do ośmiu cyfr. Każdy abonent definiuje go samodzielnie podczas składania zamówienia . Kod superpin w przypadku nju mobile ułatwia autoryzację abonenta przy kontaktach z operatorem, dzięki temu przyspiesza wszystkie procedury oraz umożliwia podgląd faktur na swoim koncie.
Podsumowując, należy podkreślić znaczenie wszelkich kodów zabezpieczających – dzięki nim można w łatwy sposób chronić zawartość telefonu przed dostępem niepożądanych osób. Warto więc z nich korzystać, a także mieć je zapisane w bezpiecznym miejscu. Najlepiej niedostępnym dla obcych osób.
Artykuł sponsorowany