wyciek z baterii
Wyciekające elektrolity - płynne i skrystalizowane - mogą mieć działanie drażniące lub żrące, a także mogą być szkodliwe dla zdrowia | fot.: stock.adobe.com

Wyciekające baterie: Przyczyny, zapobieganie i bezpieczne postępowanie

Prawie każdy z nas doświadczył wycieku z akumulatora urządzenia, gdy zbyt długo pozostawi się baterie wewnątrz. Wycieka z nich wtedy biała, proszkowata skorupa, która czyni je niezdatnymi do użytku. Można uniknąć potencjalnego zagrożenia dla zdrowia poprzez przemyślane obchodzenie się z nimi. Istnieją również proste środki, które można podjąć w celu ochrony urządzeń elektrycznych przed przedwczesnym wyeksploatowaniem spowodowanym przez przeciekające baterie.

Co jest powodem wycieku z baterii?

Baterie i akumulatory to produkty codziennego użytku, które umożliwiają nam komfortowe korzystanie z urządzeń w sposób przenośny i niezależny od źródła zasilania. Kiedy bateria jest używana, tzn. wytwarza prąd, zawarte w niej związki chemiczne produkują gaz. Jeśli dzieje się to zbyt często, ogniwo akumulatora może pęknąć, a w konsekwencji dojść do wycieku. Zwykle zapobiega temu uszczelnienie akumulatora. Kiedy w domu dochodzi do wycieku z akumulatorów urządzeń AGD, tworzący się osad krystaliczny jest najprawdopodobniej częścią elektrolitu w akumulatorze. Zwykle to właśnie on wycieka z akumulatora i osadza się na jego powłoce i zaciskach. Wyciekające elektrolity to zasady, kwasy lub sole, takie jak chlorek amonu z baterii cynkowo-węglowych lub wodorotlenek potasu z baterii alkaliczno-manganowych lub niklowo-metalowo-wodorkowych. Z czasem substancje te krystalizują się w powietrzu do węglanu amonu lub węglanu potasu. Baterie mogą wyciekać, jeśli zostaną pozostawione w urządzeniu na zbyt długi czas, zwłaszcza jeśli nie są używane. Nawet gdy urządzenie nie jest użytkowane, kontroluje ono regularnie pozostałą moc. To w pewnym stopniu obciąża akumulator i zwiększa ryzyko jego wycieku.

wyciek z akumulatora
Baterie mogą wyciekać, jeśli zostaną pozostawione w urządzeniu na zbyt długi czas, zwłaszcza jeśli nie są używane | fot.: stock.adobe.com

Jakie środki ostrożności należy zachować?

Wyciekające elektrolity – płynne i skrystalizowane – mogą mieć działanie drażniące lub żrące, a także mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest ostrożne obchodzenie się z wyciekłymi bateriami oraz unikanie kontaktu ze skórą i oczami. Przy obchodzeniu się z wyciekłymi bateriami, np. przy usuwaniu pozostałości z uszkodzonych urządzeń, zalecamy używanie rękawiczek. Jeżeli mimo to roztwór dostał się na ręce lub ubranie, zaleca się dokładne umycie rąk, ponieważ elektrolity są bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie.

Co należy zrobić, jeśli bateria lub akumulator w urządzeniu elektrycznym uległy rozszczelnieniu?

Po pierwsze, można spróbować usunąć elektrolit z uszkodzonego urządzenia. Wyczyść komorę baterii wilgotną szmatką lub bawełnianym wacikiem, na ile to możliwe. Możliwe jest również, że elektrolit przedostał się już zbyt głęboko do wnętrza urządzenia. Jeśli styki są skorodowane, zielonkawą skorupę można zeszlifować, aż metal znów będzie błyszczący. Jak zapobiegać takim szkodom: Wyjmij baterie z urządzeń, których nie zamierzasz używać przez dłuższy czas lub nawet przechowywać (np. „ozdoby świąteczne”).

Jak prawidłowo pozbyć się wyciekłych i wszystkich innych zużytych baterii i akumulatorów do urządzeń?

Rozlane, zdeformowane i uszkodzone zużyte baterie czy akumulatory – podobnie jak zwykłe puste baterie i akumulatory, których nie można już ładować – nie mogą być wyrzucane do odpadów domowych. Zużyte baterie tego typu można oddać w zwykły sposób do pojemników znajdujących się w sklepach lub w miejskich punktach zbiórki.

AZI

Sprawdź także

łazienka w stylu angielskim

Łazienka w stylu angielskim – jak ją urządzić?

Łazienka w stylu angielskim łączy w sobie klasykę z nowoczesnością. Urzeka pięknymi akcentami o tradycyjnym …