Wielu podatników w 2018 roku po raz pierwszy zdecyduje się na wysłanie PIT w wersji elektronicznej. Część z nich będzie to robić samodzielnie na swoim komputerze i już dziś zastanawiają się, jaką aplikację do pracy nad e-deklaracjami wybrać. Przedstawiamy najważniejsze zasady, którymi warto kierować się przy tej decyzji.
Oficjalne aplikacje Ministerstwa Finansów
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo produktów, które zapewniają wsparcie w procesie wypełniania oraz przesyłania deklaracji podatkowych do odpowiednich organów. Po pierwsze są to aplikacje zapewniane przez Ministerstwo Finansów, które każdy bezpłatnie może pobrać z odpowiedniej strony ministerstwa. Każdy komputer będzie spełniał wymagania potrzebne do instalacji i używania tego oprogramowania. Z założenia aplikacje te są bardzo proste, co z jednej strony ułatwia pracę i nie obciąża naszego komputera, ale z drugiej nie można liczyć na większe wsparcie czy pomoc ze strony takiego systemu.
Różnorodność rynkowa – wybór należy do Ciebie
Programy umożliwiające przygotowywanie i przesyłanie e-deklaracji podatkowych dostępne są zarówno w wersjach płatnych, jak i bezpłatnych. Można kupić je na płycie, nośniku danych oraz pobrać przez internet. Część platform dostępna jest również w trybie online. Wybór zależy wyłącznie od preferencji danego podatnika, jednak zawsze należy mieć na uwadze jedną kluczową zasadę: zeznanie podatkowe jest oficjalnym dokumentem składanym do Urzędu Skarbowego, które zawiera bardzo dużo informacji o naszych finansach. Musimy więc pamiętać, że po pierwsze dokument musi spełniać określone normy prawne, po drugie nasze dane wrażliwe są w jakiś sposób wykorzystywane podczas jego wypełniania, a po trzecie podpisujemy się pod tym dokumentem i za ewentualne błędy mogą grozić nam odpowiednie konsekwencje prawne, a nawet karno-skarbowe.
Jak wybrać aplikację
Szukając programu do pracy nad formularzem podatkowym warto określić własne oczekiwania. Czy ma być do aplikacja usprawniająca pracę, czy może wspierająca początkującego użytkownika, a może profesjonalne narzędzie do obsługi profesjonalisty. W zależności od naszych preferencji należy zacząć poszukiwania wybranych opcji i wariantów oprogramowania. Nie jest bowiem tak, że jedna aplikacja spełnia wymagania wszystkich podmiotów. Przeszukując oferty warto zwrócić uwagę na:
- renomę wydającego (autora) program, która może wpływać na bezpieczeństwo naszych wrażliwych danych;
- opinie o produkcie wprowadzane przez innych użytkowników, zwracające uwagę na jego najważniejsze wady i zalety;
- dostępność aktualnych wersji lub możliwość aktualizacji oprogramowania, co wpłynie na prawidłowe wypełnienie odpowiedniego formularza podatkowego;
- czy wymagania techniczne są zgodne z posiadanym przez nas sprzętem komputerowym.
Podsumowując: każda aplikacja komputerowa z założenia różni się od reszty, czasami bardziej, czasami mniej. Bez względu na to zawsze należy korzystać z programów wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, zapewniających odpowiedni poziom profesjonalizmu i bezpieczeństwa.
Materiał partnera zewnętrznego