Kryptowaluta to forma cyfrowego pieniądza, który wykorzystuje się do różnego rodzaju transakcji internetowych. Istnieje wiele rodzajów kryptowalut. Najważniejszym z nich jest bitcoin. Co należy zrobić, aby stać się jego posiadaczem?
Czym jest kryptowaluta?
Kryptowaluta to forma cyfrowego pieniądza, stworzona na bazie algorytmu. Działa ona niezależnie od banków czy instytucji rządowych. Waluta kryptograficzna jest innowacyjnym systemem księgowym, przechowującym dane o stanie posiadania w umownych jednostkach.
Posiadacz kryptowaluty przechowuje ją na swoim komputerze czy w telefonie i dowolnie nią zarządza. Do wirtualnego portfela ma dostęp tylko on. Każda jednostka kryptowaluty ma specjalny kod, dzięki czemu nie może zostać powielona czy ponownie wykorzystana.
Kryptowaluta różni się mocno od tradycyjnego pieniądza. Możemy ją jednak kupować i sprzedawać jak tradycyjne aktywa.
Jak działa kryptowaluta?
Skoro już wiemy, czym są kryptowaluty, warto również wiedzieć, jak działają. Posiadacz kryptowalut może nimi dokonywać płatności internetowych błyskawicznie, jednak nie spłaci nimi pożyczki zaciągniętej np. w ratado.pl. Pożyczkodawcy oczekują przelewu w złotówkach. Pod względem czasu przepływu pieniędzy bitcoin (jako jedna z najważniejszych kryptowalut) jest przestarzały. Transakcje za pomocą niektórych wirtualnych pieniędzy odbywają się w ciągu kilku sekund.
Istnieje możliwość założenia konta w kryptowalucie. Adres, z którego będziemy wykonywać płatności oraz na który będziemy je przyjmować, nosi nazwę portfela kryptowalut. To w nim znajdują się nasze wirtualne pieniądze. Są one chronione prywatnym kluczem. Tylko ten, kto go posiada, może wysyłać kryptowalutę.
Kryptowaluty przechowuje się w specjalnych portfelach. Wyróżnia się ich kilka rodzajów, z czego najważniejsze są dwa:
- portfel softwarowy;
- portfel hardwarowy.
Pierwszy z nich to portfel stosowany powszechnie przez wszystkich użytkowników wirtualnej waluty. Możemy go zainstalować na komputerze czy smartfonie. Jest on praktycznie nieustannie podłączony do sieci, co umożliwia dowolne transferowanie pieniędzy. Portfel softwarowy ma jednak słabe zabezpieczenia. Jeśli osoba trzecia zdobędzie prywatny klucz do naszego portfela, zostaniemy obrabowani.
Lepsze zabezpieczenie posiada portfel hardwarowy. Przez zdecydowaną większość czasu nie jest on połączony z internetem. Dzięki temu mamy pewność, że nikt nie włamie się na nasze wirtualne konto. Jeśli chcemy przelać kryptowalutę, musimy połączyć się z siecią i zaimportować klucz. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie sporej ilości gotówki w portfelu hardwarowym, a tej do wykorzystania na bieżące wydatki w softwarowym.
Rodzaje kryptowalut
Wirtualne pieniądze zyskują na popularności. Jest ich zatem na rynku coraz więcej, zarówno jeżeli chodzi o rodzaje, jak i wolumen obrotu. Wśród rodzajów kryptowalut widać jednak wyraźny podział na bitcoina oraz altcoiny. Bitcoin to król wirtualnych pieniędzy, który od początku uznawany był za wzorzec. Stoi za nim duże zainteresowanie regulatorów. Altcoiny to pozostałe waluty internetowe, które próbują dorównać najważniejszej. W skład altcoinów wchodzą:
- Ether;
- XRP;
- Bitcoin Cash;
- Litecoin;
- EOS;
- Stellar;
- NEO;
- Monero;
- Dogecoin;
- Dash;
- Tether;
- NEM.
Bitcoin wirtualna waluta internetu
Bitcoin został stworzony w 2009 roku przez autorów działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Działanie tej wirtualnej waluty opiera się na kryptografii oraz sieci wymiany P2P. Choć początkowo bitcoin miał swoich przeciwników, od początku swojego istnienia wygrywa pod względem popularności, ceny i wolumenu.
Bitcoin – wirtualna waluta internetu, może być wydobywany przez każdą osobę posiadającą dostęp do sieci. Należy jednak pamiętać, że wydobycie bitcoina możliwe jest tylko na urządzeniach z dużą mocą obliczeniową. Niezbędna może się okazać inwestycja w wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Pamiętajmy, że inwestycja w kryptowalutę może być dla nas bardzo opłacalna. Wiele firm wykorzystuje tę formę odłożenia pieniędzy, aby zachować płynność finansową.
Jak kupić bitcoin?
Aby stać się posiadaczem bitcoina, warto na początek zainwestować w dobry sprzęt elektroniczny. Z pewnością ułatwi nam on pracę. Jeśli już taki posiadamy, wystarczy odwiedzić którąś giełdę kryptowalut. Znajdziemy na niej praktycznie wszystkie istniejące i możliwe do kupienia waluty internetowe. Na giełdzie wystarczy dokonać rejestracji i zakupić interesującą nas walutę.
Możemy też skorzystać z kantorów kryptowalut, gdzie po podaniu swoich danych osobowych uzyskamy możliwość nabycia np. bitcoinów. Coraz więcej instytucji finansowych widzi zagrożenie w kryptowalucie, dlatego uniemożliwia wykorzystywanie swoich technologii do nabywania wirtualnych walut. Jedno jest pewne. Po spełnieniu określonych warunków (tak jak ma to miejsce w przypadku sięgania po kredyt), nabycie kryptowaluty jest jednak możliwe i całkowicie legalne.
Na czym polega kopanie kryptowalut?
Zagłębiając się w temat wirtualnych pieniędzy, możemy spotkać się z pojęciem “kopania kryptowalut”. Na czym ono polega? Najczęściej jest to rozwiązywanie problemów kryptograficznych w celu weryfikacji nowego bloku i dołączenia go do istniejącego łańcucha (blockchain). Przyda nam się do tego specjalny sprzęt “wydobywczy”. Sprzęt do górnictwa cyfrowego możemy kupić na forach czy portalach aukcyjnych. Posiadając odpowiednią wiedzę możemy również pokusić się o samodzielne złożenie odpowiedniego zestawu.
Co ważne, sprzęt możemy kupić nowy lub używany, z tym drugim należy jednak uważać, ponieważ może być już mocno zużyty. W celu “kopania kryptowalut” możemy zarejestrować się w jednej z wybranych kopalni. Na weryfikację danych poczekamy od kilku dni do nawet kilku tygodni. Wszystko zależy od zainteresowania wirtualną walutą. Możemy również użyć w tym celu własnego komputera, bądź całej ich sieci, jeżeli takową dysponujemy. Pamiętajmy również, że nie wszystkie kryptowaluty wymagają kopania. Nowe często możemy dostać za darmo, ponieważ są one dystrybuowane w sposób, który ma na celu jak największe ich upowszechnienie.
Materiał partnera zewnętrznego