Zakupy online to jedna z najwygodniejszych metod nabywania rzeczy. Nie zawsze jednak kończy się ona sukcesem. Bywa, że dostarczony towar nie spełnia oczekiwań klienta. Problem ten dotyczy zwłaszcza odzieży i obuwia. Jaki więc kupić tanie buty przez Internet? O czym pamiętać, by uniknąć rozczarowania?
Kluczowe sprawdzenie wiarygodności podmiotu
Internetową sprzedaż obuwia prowadzi wiele sklepów. Kuszą one klientów niskimi cenami, szerokim asortymentem i atrakcyjnymi warunkami dostawy. Nie każdy jednak podmiot, który oferuje tanie buty, jest godny zaufania. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku, warto pamiętać, że w sieci mogą funkcjonować sklepy widmo. Znikają one tak szybko, jak się pojawiają, wraz z pieniędzmi klientów. Jak się przed nimi ustrzec?
Zanim zdecydujesz się zamówić obuwie za pośrednictwem sklepu online, sprawdź opinie na jego temat w Internecie. Pamiętaj jednak, że mogą być one fałszywe. Dlatego oprócz przeczytania opinii zweryfikuj prawdziwość podanych w zakładce „kontakt” danych firmy. Już sam ich brak powinien wzbudzić u Ciebie czujność. Gdzie sprawdzić legalność działania przedsiębiorstwa? W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Sklep internetowy warto również poddać ocenie wizualnej. Chociaż nie jest tak, że nowocześnie wyglądające serwisy nie oszukują klientów, nieaktualizowana pod najnowsze trendy strona www zawsze powinna budzić czujność.
Analiza warunków zakupu
Po weryfikacji wiarygodności sklepu warto sprawdzić dostępne opcje płatności, dostawy i zwrotów. Zgodnie z polskim prawem, sprzedawca ma obowiązek dostarczenia towaru w ciągu 30 dniu, chyba że strony umówiły się inaczej. Z kolei kupujący ma 14 dni na złożenie oświadczenia o rezygnacji z zakupu, i to bez podawania przyczyn decyzji. Zasady te obowiązują niezależnie od tego, czy nabywasz tanie buty czy też odzież lub elektronikę.
W przypadku otrzymania obuwia z wadą obowiązują normalne zasady reklamacji. W jej ramach można żądać nie tylko wymiany towaru, ale również obniżenia jego ceny, naprawy oraz zwrotu pieniędzy. Żeby zgłosić reklamację, potrzebujesz dowodu zakupu. Nie musi być to jednak oryginalny paragon. Jak przekonuje prezes UOKiK, dowodem zakupu jest także faktura, wyciąg z konta czy też potwierdzenie płatności kartą.
Tanie obuwie – jak dodatkowo zyskać?
Nie ma co ukrywać, że jednym z głównych czynników, jakie decydują o tym, w którym sklepie internetowym kupuje się obuwie, jest cena. Przesadnie niska powinna wzbudzić ostrożność. Może być bowiem wabikiem na klienta. Jak więc kupować tanie obuwie w sieci?
Po pierwsze, sprawdź, czy na stronie www nie widnieje informacja o aktualnych promocjach. Nawet markowe obuwie bywa często przeceniane. Wówczas za niewielką cenę upolować można prawdziwe perełki. Sklepy internetowe często oferują również darmową dostawę.
Po drugie, zapisz się do newslettera sklepu. Dzięki niemu będziesz na bieżąco, że wszystkimi promocjami. To właśnie drogą mailową firmy najczęściej informują klientów o bieżących i nadchodzących rabatach. Częstą praktyką jest również, że po zapisaniu się do newslettera klient otrzymuje kod promocyjny, który pozwala mu obniżyć cenę obuwia. W przypadku niektórych sklepów internetowych newsletter działa jak program lojalnościowy i pozwala np. na skorzystanie z rabatu przed innymi klientami.
Zakupy przez Internet nie będą źródłem przykrych niespodzianek, o ile zachowasz wspomniane wyżej środki ostrożności. W sieci funkcjonuje bowiem wiele uczciwych sklepów, które mają w swojej ofercie tanie buty. Wystarczy dobrze przeanalizować rynek.
Materiał partnera zewnętrznego