Router Wi-Fi jest centralnym punktem każdej domowej sieci internetowej. Warto zadbać o jego poprawną konfigurację. Dzięki temu Internet będzie działał szybciej, a sieć będzie bardziej stabilna. Dowiedz się, jak to zrobić.
Konfiguracja routera Wi-Fi – najważniejsze informacje
Sieci bezprzewodowe w domu są bardzo popularne. Rzadko zdarza się, że ktoś łączy się „po kablu” – ciężko to sobie wyobrazić w czasie, kiedy Internet najczęściej jest używany na urządzeniach mobilnych. Dlatego router jest najczęściej wykorzystywany, a system jego konfiguracji z reguły jest maksymalnie uproszczony.
Jednakże czasami zdarza się, że korzystanie z sieci bezprzewodowej w domu nie działa tak, jakbyśmy chcieli. Często okazuje się, że zapłaciliśmy za większą prędkość, ale ewidentnie widzimy, że to tak nie działa. To nie zawsze jest winą dostawcy, bardzo często problem leży właśnie po stronie źle skonfigurowanego routera. Dlatego warto sprawdzić jego ustawienia – mała zmiana może sprawić, że Internet będzie po prostu śmigać i używanie sieci będzie bezproblemowe i błyskawiczne.
Jak skonfigurować router? Wskazówki
Szczegółowy sposób konfigurowana routera jest dopasowany do marki urządzenia, jednak jest kilka ogólnych zasad, które znajdują zastosowanie niemal we wszystkich urządzeniach tego typu.
1. Do konfiguracji potrzebna jest wyłącznie przeglądarka
Ustawienie parametrów pracy i konfiguracja różnych funkcji routera odbywa się za pośrednictwem IP, który przekieruje cię na specjalną stronę z panelem administracyjnym routera. Dlatego nie potrzebujesz żadnego dodatkowego oprogramowania, które może mieć wpływ na konfigurowanie strony.
2. Zmiana ustawień fabrycznych
Każde urządzenie ma ustawienia fabryczne dotyczące parametrów pracy. Warto je sprawdzić i zmienić do swoich wymagań. Warto także zmienić ustawienia fabryczne dotyczące nazwy sieci i hasła, ponieważ te przyznawane przez dostawcę są ogólnie znane i ktoś może korzystać z twojego routera.
3. Sprawdź aktualizacje
Jak każde urządzenie, router potrzebuje aktualizacji. W końcu działa, opierając się na oprogramowaniu wewnętrznym, które może zostać zmieniane. Dlatego jeśli coś szwankuje, warto zalogować się do panelu administracyjnego routera i sprawdzić aktualizacje oraz zainstalować je w razie potrzeby.
4. Filtruj adresy MAC urządzeń
Router można skonfigurować w taki sposób, by był jeszcze bezpieczniejszy. Do tego celu można wykorzystać filtrowanie adresów MAC urządzeń, które mogą łączyć się z siecią bezprzewodową. Dzięki temu zabezpieczysz się przed zakusami sąsiadów.
5. Wykorzystaj potencjał urządzenia
Wbrew pozorom router to nie tylko urządzenie do udostępniania łącza internetowego. Najnowsze modele mogą być o wiele bardziej rozbudowane, na przykład mieć opcje typu pamięć masowa. Dzięki temu router może zostać zamieniony w serwer multimedialny. Można podłączyć do niego dysk USB lub potraktować jako serwer druku. Aby dotrzeć do tego typu ustawień, należy zapoznać się z panelem administracyjnym routera. Nie każde urządzenie ma takie możliwości, ale warto to sprawdzić. Dzięki temu router może lepiej odpowiedzieć na nasze potrzeby.
Materiał partnera zewnętrznego