perełki na yt
Bogactwo urodzaju na YouTube to okazja do znalezienia ciekawych formatów, poszerzenia wiedzy i dotarcia do programów, które odpowiadają nam nie tylko tematyką, ale też dynamiką prowadzących | fot.: stock.adobe.com

Perełki na YouTube. Kogo warto obserwować?

Istnieje serwis, na którym można znaleźć niemal wszystko dzięki kreatywnym twórcom, nierzadko poświęcającym swój czas, pieniądze, a nawet życie. Wszystko po to, aby potencjalny odbiorca mógł cieszyć się wysokiej jakości materiałem. Mowa tutaj oczywiście o platformie YouTube, miejscu, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami na dowolne tematy. Czas, w którym serwis ten kojarzony był w sporym stopniu ze śmiesznych przeróbek, już dawno minął. Dzisiaj użytkownicy są bardziej kreatywni i mają do przekazania coś więcej. W tym materiale przedstawimy wam pięć perełek, które warto obserwować.

Kanały które musisz znać

  • Historia bez cenzury –  Kanał Wojtka Drewniaka, gdzie fakty historyczne przedstawia w dość nietypowej formie. Jeśli historie pamiętacie jedynie z ciągnących się, monotonnych godzin lekcyjnych, tutaj z pewnością świetnie spędzicie czas niezależnie od tego, czy interesujecie się ową dziedziną, czy też nie. Z jego materiałów dowiecie się między innymi, kim był północnokoreański przywódca, jak umarła 1/3 mieszkańców Europy w XIV wieku lub w jaki sposób doszło do chrztu Polski.
  • Polimaty – Bardzo profesjonalnie podchodzący do swoich materiałów prowadzący – Radosław Kotarski, skupia się na treści popularnonaukowej. Z jego filmów możemy dowiedzieć się, ile godzin snu potrzebujemy lub gdzie leżała Polska 200 mln lat temu. Sposób, w jaki Pan Radosław przedstawia pewne fakty, budzi skojarzenia ze sposobem wypowiadania się Macieja Trojanowskiego lub Łukasza Kazek. Wspomniani Panowie znani są z takich programów telewizyjnych jak „Nie do wiary” czy „Na tropie złotego pociągu”.
  • SciFun – Jeśli interesują Cię tematy związane z fizyką czy astronomią, kanał ten będzie dla Ciebie w sam raz. Dowiesz się z niego masę fascynujących rzeczy, jak również będziesz świadkiem ciekawych doświadczeń wykonywanych przez prowadzącego. Paraboliczne loty, testy mikroskopów czy eksperymenty wodne – jest to zaledwie namiastka tego, co możesz tam zobaczyć.
  • Mówiąc inaczej – W tym miejscu dowiemy się, w jaki sposób poprawnie korzystać z języka polskiego. Paulina Mikuła nie tylko opowie nam, jakie jest pochodzenie niektórych słów, ale również wyjaśni, dlaczego źle je wymawiamy. Przeważnie do swojego studio zaprasza gości, dzięki czemu materiały są jeszcze ciekawsze. Sama energia prowadzącej i to, w jaki sposób posługuje się językiem, sprawia, że chce się obejrzeć wideo do końca.
  • Astrofaza – Podobnie jak w przypadku kanału SciFun, tutaj również dowiemy się troszkę na temat astronomii (ale nie tylko). Piotrek Kosek odpowie nam na pytanie, czy roboty zastąpią ludzi, dowiemy się również, czym jest energia i jak działa. Krótkie, merytoryczne materiały wideo, przedstawione w przystępny sposób. Nawet osoby nieinteresujące się kosmosem z wypiekami na twarzy będą oglądać materiały Piotrka, ponieważ to, w jaki sposób opowiada o fizyce i jej anomaliach, jest zachwycające.

Czym różnią się kanały YouTube od kanałów telewizyjnych?

Zachwycające jest również to, jak profesjonalnie do swojej pracy podchodzą twórcy na platformie YouTube. Ich materiały nierzadko jakością dorównują programom sponsorowanym przez stacje telewizyjne. Bywa też i tak, że twórcy internetowi ryzykują na rzecz dobrego materiału. Urbex czy wspinanie się po wieżowcach, tak jak robi to prowadzący z kanału BNT to jakość, której nie znajdziemy w telewizji. Wydaje się to szalone, ale tacy są właśnie twórcy w sieci. Nie boją się wyzwań i dzięki temu zdobywają rzeszę fanów.

Z telewizji na YT

Można zauważyć, że na platformę tę stopniowo przerzucają się znane z telewizji twarze. Jedną z nich jest wszystkim znany i powszechnie lubiany Cezary Pazura, który zdradza nam kulisy filmów, w których brał udział.

Na YT znajdziemy także podcasty Martyny Wojciechowskiej (podróże, sport, świat) czy Roberta Makłowicza (kulinaria, podróże, historia) – osób, które popularność zdobyły w tradycyjnej telewizji, ale bez problemu tworzą popularne formaty skierowane także do internetowej społeczności.

Na tym tle swoistym fenomenem jest Kanał Sportowy stworzony przez ludzi telewizji (Borek, Stanowski, Smokowski, Pol) i skierowany do miłośników sportu. Choć sam Kanał początkowo skoncentrowany był zwłaszcza wokół piłki nożnej, to arcyciekawe wywiady Tomasza Smokowskiego z ludźmi reprezentującymi różne dziedziny sportu, anegdoty sportowe czy „hejterskie” – błyskotliwe i niepozbawione kontrowersyjnych wątków wywiady Krzysztofa Stanowskiego zdobywają rzesze fanów i pokazują, jak wiele można zrobić przy okazji mówienia o sporcie. W momencie, w którym czytacie ten materiał 15.07 o 12:00 kończy się live charytatywny prowadzony przez Stanowskiego. Co ciekawe, live trwa nieustannie 24 godziny i w tym czasie prowadzącego odwiedzają goście sypiący anegdotami czy postaci już obrosłe legendą, a widzowie kibicują, żeby Stano nie zasnął w czasie samej transmisji.

Podsumowanie

Bogactwo urodzaju na YouTube to okazja do znalezienia ciekawych formatów, poszerzenia wiedzy i dotarcia do programów, które odpowiadają nam nie tylko tematyką, ale też dynamiką prowadzących. Jednocześnie poziom samych programów ustawicznie rośnie z pożytkiem dla nas wszystkich. Zamiast uśrednionych, sformatowanych produkcji, do których przyzwyczaiła nas telewizja, otrzymujemy świeże, błyskotliwe treści i programy wyczerpujące dany temat na warunkach autorów.

KZI/DOP

Sprawdź także

youtube promowanie się

Jak wypromować się na YouTube?

Pozycjonowanie filmów na YouTube ma coraz większe znaczenie nie tylko dla twórców multimediów, ale i …