Android tu i Android tam. Jako portal nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Jako prężnie działające forum – również nie. Dla nas system ten jest bardzo ważny, aczkolwiek w związku z szerzącymi się zagrożeniami dotyczącymi prywatności na zielonym robocie, zdejmujemy różowe okulary. Stając naprzeciw wirusom, hakerom i różnym politykom, decydujemy się na skuteczne sposoby zadbania o naszą prywatną sferę.
Czy współcześnie nasza prywatność może być chroniona? Jak temu zaradzić? Czy istnieje na to sposób? Coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie, rozkładając ręce. W związku z tym wyruszyłam na poszukiwania artykułów i sposobów ochrony. Ostatnie posty znalazłam sprzed kilku lat. Postanowiłam uaktualnić swoją i Waszą wiedzę, dlatego też zapraszam do przeczytania obszernego artykułu!
Smartfony z systemem Android to nasza codzienność. Odgrywają w naszym życiu tak potężną rolę, z której nie jesteśmy w stanie już zrezygnować. Urządzenie mobilne zastępuje nam wszystko – telewizję, komputer, aparat, muzyczny odtwarzacz. Są połączeniem z bankiem, kanałami społecznościowymi. Oznacza to, iż nasze dane muszą być pilnie strzeżone. Pragniemy zatrudnić groźnego Cerbera, który zepchnie wszelkie bolączki na bok. Jak w takim razie nasz „Cerber” powinien funkcjonować? Co powinniśmy zrobić?
Wirtualna Sieć Prywatna (VPN)
To szczególnie przydatna usługa, która sprawdzi się podczas użytkowania publicznego hotspotu, czy niezaufanych połączeń sieciowych. VPN to po prostu sieć, która oferuje kontrolowany, a co za tym idzie ograniczony dostęp. W Sklepie Google Play znaleźć można wiele aplikacji, dzięki którym możesz bezpiecznie korzystać z serwisów społecznościowych, czy szybko blokować niechciane strony.
Ponadto aplikacje gwarantują anonimowość podczas korzystania z przeglądarki – ukrywa adres IP urządzenia z systemem Android oraz aktualnej lokalizacji, w której przebywasz. VPN stoi również na straży ochrony bankowych informacji, prywatnej korespondencji mailowej czy wprowadzanych haseł. Więcej o VPN oraz tego, dlaczego warto skorzystać z jej usług przeczytasz w artykule o VPN na KwestiaBezpieczeństwa.pl.
Antywirus
Już czekam na komentarze – antywirus nie pomaga, to badziewie i lipa. Nigdy nie kupię żadnego antywirusa. Okej, rozumiem, że każdy ma swój gust i potrzeby, aczkolwiek w obecnej sytuacji ściągnięcie wirusa na telefon to nie problem. Słyszeliście ostatnio o aplikacji bankowej na systemy Android? To nie odosobniony przypadek, w którym wirusy walą drzwiami i oknami. Przypominam, iż jest to sprawdzona i zweryfikowana aplikacja. Co w takim razie, z tym pochodzącymi od niezaufanych firm trzecich?
Program antywirusowy ma za zadanie ochronić Twój telefon i znajdujące się na nim dane przed tymi chochlikami. Aplikacje te pozwalają na skanowanie urządzenia, kasowanie plików zawirusowanych oraz bezpieczne przeglądanie przestworzy internetowych. Niektóre z programów dodatkowo wskazują aplikacje, które nie tylko negatywnie wpływają na działanie smartfonu, ale również pożerają życiodajne procenty baterii.
Systemowe szyfrowanie
Jedną z najważniejszych funkcji systemowych jest opcja szyfrowania danych na urządzeniu. Dzięki temu zapobiegamy osobom trzecim możliwości uzyskania dostępu do naszych prywatnych informacji. Wystarczy wejść w Ustawienia – Zabezpieczenia – Szyfrowanie. Kolejny krok to wybranie opcji – „Zaszyfruj” lub „Szyfruj telefon”.
Funkcja przypinania ekranów
Od razu zapowiem, iż pożyczanie nieznajomemu telefonu to bardzo zły pomysł. Wielokrotnie jednak, okazuje się, że druga osoba, która faktycznie musi wykonać telefon, potrzebuje pomocy. Pomimo wszystko, powinieneś podjeść nieufnie i skorzystać z możliwości przypinania ekranów. Dzięki temu ograniczasz jej pełny dostęp do urządzenia i znajdujących się na nim danych.
Jak włączyć tę opcję? Udaj się do – Ustawienia – Osobiste – Zabezpieczenia – Zaawansowane – Przypinanie ekranu – Włącz. Danej aplikacji nie będzie można „odpiąć” bez podania hasła, kodu PIN lub narysowania wzoru.
Menadżer urządzeń
Dzięki menadżerowi możesz namierzyć zgubiony telefon. Jeżeli wiesz, że ktoś Ci go ukradł, możesz go natychmiast zdalnie zablokować, a nawet uruchomić alarm. Menadżer oferuje również opcję przywrócenia ustawień fabrycznych, co oznacza, że pozbywasz się swoich (już) niebezpiecznych danych.
Kochani, teraz czas należy do Was! Jak dbacie o swoją prywatność na urządzeniach z systemem Android?
Materiał partnera