Cudowne wakacje, wspaniała, rodzinna uroczystość, wzruszające chwile w gronie najbliższych… aż się proszą, by je uwiecznić na zdjęciach… Robimy je i nagle okazuje się, że „ to nie to” , czar chwili, okazji, miejsca gdzieś prysł… Dlaczego zdjęcia naszych znajomych, czy też nieznajomych, są atrakcyjne i udane, a nasze nie? Gdzie tkwi sekret? W sprzęcie, wiedzy fotograficznej, a może trzeba mieć jakiś szczególny talent?
Technologia i egzotyka to nie wszystko!
W dobie wszechobecnej technologii robienie zdjęć dobrej jakości wydaje się być rzeczą lekką, łatwą i przyjemną… Nie trzeba posiadać wiedzy fachowej na temat czasu naświetlana, ustawień przysłony czy jeszcze innych, dziwnych rzeczy… Telefony komórkowe są wyposażane w coraz lepsze aparaty, które wszystko to, co trzeba robią za nas. A i sam sprzęt fotograficzny dobrej jakości ma coraz bardziej przystępne ceny i coraz łatwiejszą dla laika obsługę… Nie musimy specjalnie długo uczyć się jego obsługi. Jeśli zaś posiadamy aparat kompaktowy, w ogóle nie powinniśmy mieć problemów. Wystarczy wybrać spośród gotowych ustawień-programów i już! Nie może się nie udać. Skoro sprzęt mamy opanowany, to może szkopuł tkwi w tematyce? Może wybieramy zbyt pospolite miejsca i dlatego nasze zdjęcia „ nie porywają”? Wyjeżdżamy raczej coraz chętniej i częściej; więc i egzotycznych krajobrazów czy obiektów mamy pod dostatkiem… A jednak, jakoś tak się dzieje, że czujemy, iż naszym zdjęciom czegoś brakuje… Nie wyróżniają się niczym wyjątkowym spośród milionów zdjęć pojawiających się w portalach społecznościach. Wtedy znów wracamy do pytania: Jak robić dobre zdjęcia?
Pomysł na wagę złota
Rąbka tajemnicy uchyla autor poradnika „Robimy efektowne zdjęcia” dostępnego pod adresem: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/robimy-efektowne-zdjecia. Poradnik skierowany jest głównie do osób, które co nieco wiedzą o fotografowaniu od strony technicznej, tylko brak im „ polotu” czy zwyczajnie inspiracji, jednak laicy też znajdą w nim coś zrozumiałego i inspirującego dla siebie.
Wśród podpowiedzi bardziej fachowych, dotyczących sprzętu fotograficznego dla profesjonalistów, we wspomnianym poradniku znaleźć można pomysły wykorzystania obiektywów szerokokątnych i stałoogniskowych o dużym maksymalnym otworze przysłony do robienia bardzo efektownych zdjęć. Dzięki użyciu takich obiektywów mogą powstać wyjątkowe zdjęcia, których nie powtórzy żaden nieprofesjonalny aparat.
Cóż nam jednak po najbardziej, nawet profesjonalnym sprzęcie, jeśli nie mamy pomysłu? I odwrotnie: wykorzystanie tzw. żabiej perspektywy – nawet przy użyciu niezbyt profesjonalnego sprzętu – może dać ciekawy i wyjątkowy efekt. Warto więc pójść za radą autora poradnika i spróbować pobawić się w łamanie stereotypów. Oczywiście, zanim będziemy cokolwiek „łamać”, powinniśmy to poznać. Najważniejsze, abyśmy nie cykali zdjęć bez opamiętania i jak popadnie, tylko robili to „z głową”. Każdy efekt może sprawić, że nasze zdjęcie będzie wyjątkowe lub kiczowate. Nawet nieostre może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli ta „ nieostrość” będzie czemuś służyła. Bo najważniejsze podczas robienia zdjęć, jest myślenie. Dopiero, gdy wiemy, co chcemy pokazać i uwiecznić, powinniśmy dobierać metodę. A nie odwrotnie: efekty do już zrobionego zdjęcia, na które tak naprawdę nie mieliśmy pomysłu. Wtedy nawet najlepszy program do obróbki zdjęć może być niewystarczający.
Mówi się często, że najprostsze rozwiązania są najlepsze… Może tak właśnie jest i w przypadku amatorskiego fotografowania? Wystarczy kilka ciekawych pomysłów, nieszablonowe podejście, przełamanie stereotypów i… przepis na dobre, efektowne – ale nie „ efekciarskie” – zdjęcie gotowy. Nie trzeba od razu pędzić do sklepu po najdroższy sprzęt.
Materiał partnera zewnętrznego