Użytkując wózki widłowe w magazynie masz świadomość, że ulegają one degradacji i w pewnym momencie należy wymienić flotę. Stajemy wtedy przed odwiecznym pytaniem. Nowe czy używane wózki widłowe? Jeżeli nie zarządzasz olbrzymim centrum dystrybucyjnym, jest duża szansa, że będziesz myśleć o zakupie wózka widłowego używanego. Wiele przedsiębiorstw podąża tą droga, na której początku najważniejsze są oczywiście oszczędności. Musisz jednak wybrać mądrze i dokładnie ocenić stan techniczny używanego wózka.
Używane wózki widłowe – podstawowe parametry
Nieważne czy kupujemy używany samochód osobowy, czy wózek widłowy. Chcielibyśmy, żeby nie sprawiał on nam problemów i nie generował zbędnych kosztów. Wózki widłowe używane przed zakupem powinny zostać zweryfikowane pod kątem kluczowych parametrów:
- sprawdź w jakich warunkach pracował wybrany wózek podnośnikowy,
- zweryfikuj ile moto godzin przepracował,
- spójrz na tabliczkę znamionową – zweryfikuj czy jest oryginalna,
- sprawdź czy wózek nie był modyfikowany.
Wózek widłowy używany w trudnych warunkach
Jest to kluczowy parametr, który może nam powiedzieć o stanie technicznym urządzenia. Wózek widłowy używany w chłodni czy w innym środowisku cechującym się dużą wilgotnością może mieć problemy z układem elektrycznym. W przypadku wózka widłowego spalinowego bardzo ważne, żeby sprawdzić na jakim podłoży pracował. Warto skorzystać z usług firmy, która oferuje wózki widłowe używane z pewnego źródła. Taki używany wózek widłowy posiada najczęściej pełną dokumentację, a sprzedawca dodatkowo zapewnia gwarancję. Bogata oferta używanych wózków widłowych marek Crown, Doosan oraz Combilift jest dostępna na stronie oficjalnego dystrybutora marek https://wozki.wdx.pl/.
Przebieg wózka widłowego
Przebieg to słowo, które spędza sen z powiek kupującym sprzęt używany na całym świecie. Czy więcej jest warty ten sam model samochodu, który ma 3 lata i 400 000 kilometrów przebiegu, czy 6 lat i 100 000 kilometrów przebiegu? No właśnie, to zależy. Niestety, podobnie jak na rynku samochodów używanych należy być mocno sceptycznym co do przebiegu wózka widłowego deklarowanego przez sprzedawcę. Mając pewne informacje jesteśmy w stanie zdefiniować zakres koniecznych do prawidłowego funkcjonowania maszyny napraw. Możemy starać się oszacować faktyczny przebieg wózka widłowego mając informacje, gdzie był on eksploatowany. Zestawiamy uśrednione dane charakterystyczne dla danej branży z rokiem produkcji urządzenia. Jak wszyscy widzą kupując używany wózek widłowy z mało pewnego źródła podejmuje duże ryzyko.
Tabliczka znamionowa wózka widłowego
Każdy wózek widłowy posiada tabliczkę znamionową, na której umieszczone są kluczowe informacje z punktu widzenia eksploatacji urządzenia, takie jak: udźwig wózka widłowego czy też informacja na temat spadków udźwigu na wysokości. Jeżeli używany wózek widłowy został zmodyfikowany bez konsultacji z producentem łatwo to wyłapać z tabliczki znamionowej. Należy to koniecznie sprawdzić bo w tym momencie poruszamy się w temacie podnoszenia na znaczną wysokość bardzo dużych ciężarów.
Czy używany wózek widłowy był naprawiany przez autoryzowany serwis
Należy zwrócić uwagę na podwozie używanego wózka widłowego. Szukamy dziwnych śladów w postaci spawania czy wiercenia. Pod tym samym kątem sprawdzamy również widły. Co gorsza, wśród używanych wózków widłowych znajdują się egzemplarze, gdzie poprzedni właściciel grzebał przy przeciwwadze wózka. Pamiętajmy, że kupujemy sprzęt, na którym będą pracować ludzie. Będą pracować z bardzo ciężkimi ładunkami. Będą pracować intensywnie. Dochodzi ryzyko błędu. Bardzo łatwo o tragedię. Nie dokładajmy do niej swojej cegiełki w postaci używanego wózka widłowego z niepewnego źródła.
Materiał partnera zewnętrznego