Przepisy drogowe w Holandii w zdecydowanej większości pokrywają się z polskimi, dlatego poruszanie się po holenderskich drogach nie jest dla Polaków wyzwaniem. Są jednak pewne kwestie, które mogą się różnić, a ich nieznajomość to prosta droga do mandatu. Ważny jest także temat ubezpieczenia – czy polska polisa będzie aktywna na terenie Holandii? Po jakim czasie należy przerejestrować auto?
Kiedy należy przerejestrować i ubezpieczyć samochód?
Jeszcze przed wyjazdem koniecznie sprawdź warunki swojej polisy ubezpieczeniowej. W większości przypadków polisy pozostają aktywne przez 3 miesiące pobytu poza granicami Polski. W rzadkich przypadkach może się jednak zdarzyć, że posiadany wariant zupełnie nie obejmie zdarzeń drogowych poza granicami kraju.
Jeśli zamierzasz wybrać się do Holandii w celach turystycznych, możesz posługiwać się polskimi dokumentami. Powinieneś posiadać jedynie ubezpieczenie aktywne na terenie tego kraju, najlepiej w formie wydrukowanej polisy, ponieważ zagraniczna kontrola drogowa może nie być w stanie sprawdzić dokumentu w bazie danych.
Jeżeli natomiast planujesz osiedlić się w Kraju Tulipanów na stałe, zaraz po meldunku jesteś zmuszony zarejestrować pojazd, zmienić dokumenty i wykupić ubezpieczenie auta w Holandii.
Ceny ubezpieczeń w Holandii różnią się między innymi w zależności od wybranego wariantu polisy, pojemności silnika samochodu czy doświadczenia kierowcy. Pamiętaj, że jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, możesz przenieść polskie zniżki do holenderskiej ubezpieczalni. Pomoże Ci w tym firma z polskojęzyczną obsługą, która w ofercie ma także ubezpieczenia na życie oraz pomoc prawną.
Czy holenderskie przepisy drogowe różnią się od polskich?
W zdecydowanej większości przepisy drogowe w Polsce i Holandii są takie same. Różnice dotyczą ograniczeń prędkości, które w Holandii są nieco bardziej rygorystyczne. Nie próbuj ich przekraczać – tamtejsze mandaty są niesamowicie wysokie! Całe holenderskie miasta pełne są fotoradarów, dlatego uniknięcie kary będzie naprawdę trudne.
Ograniczenia dozwolonej prędkości na drogach publicznych w Holandii to:
- 50 km/h dla dróg w terenie zabudowanym,
- 80 km/h dla dróg w terenie niezabudowanym,
- 100 km/h dla dróg ekspresowych,
- 100 km/h dla autostrad (120 km/h między godziną 19.00 a 6.00 rano).
Dodatkowe opłaty drogowe w Holandii
Koszty związane z utrzymaniem samochodu w Holandii nie różnią się znacznie od tych ponoszonych w Polsce. Konieczne jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej i opłacenie okresowego badania technicznego pojazdu. Holenderskie autostrady pozostają darmowe, więc poruszanie się po kraju nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.
Jest jednak pewna opłata, która może być zdziwieniem dla Polaków. Mowa o podatku drogowym, dzięki któremu zbierane są środki finansowe na remonty dróg, ich rozbudowę czy inne niezbędne elementy infrastruktury drogowej. Podatek drogowy obowiązuje wszystkich kierowców zamieszkujących Holandię, a jego wysokość ustalana jest indywidualnie. Zależy ona od masy pojazdu, jego przeznaczenia, rodzaju paliwa, a także zamieszkiwanego regionu.
Nie próbuj unikać opłaty podatku drogowego i nie przegap ostatecznego terminu. Terminowość opłat kontrolowana jest przez system, więc nawet bez kontroli drogowej możesz otrzymać wysoki mandat za opóźnienie w opłacie obowiązkowych podatków.
Materiał partnera