Co zrobić przy rekalkulacji składki OC? Wyobraźmy sobie, że podpisujesz umowę na ubezpieczenie, opłacasz składkę, korzystasz z polisy. Nagle, kilka miesięcy później, dostajesz wezwanie od ubezpieczyciela mówiące o konieczności dopłaty do OC. W tym momencie masz do czynienia z rekalkulacją składki. Do tej może dojść także w przypadku korzystania z polisy poprzedniego właściciela pojazdu. Co robić w takiej sytuacji?
Co to jest i na czym polega rekalkulacja składki OC?
Rekalkulacja składki polega na ponownym przeliczeniu wartości składki ubezpieczeniowej, z uwzględnieniem zmieniających się parametrów, które mogą wpłynąć na jej wysokość. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi takie, jak wiek kierowcy, jego historia ubezpieczeniowa i zniżki za bezszkodową jazdę czy chociażby miejsce zamieszkania.
Warto więc wiedzieć, że prawo nakłada na właściciela pojazdu obowiązek zgłoszenia wszelkich zmian, które mogłyby spowodować zmianę wysokości składki za ubezpieczenie samochodu. Więcej o tym przeczytasz na stronie https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/. Jednak to, czy ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki, zależy tylko i wyłącznie od niego.
Rekalkulacja składki OC po zakupie auta
Pierwszą z sytuacji, w której ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki jest nabycie samochodu przez nowego właściciela. W świetle prawa, dotychczasowy właściciel pojazdu, sprzedając auto, jest zobowiązany do przekazania także ubezpieczenia OC. Nie ma tutaj znaczenia, czy umowa gwarantuje jeszcze kilka dni ochrony, czy nawet kilka miesięcy. Nowy właściciel, wraz z czterema kółkami, nabywa także ważną polisę komunikacyjną. W tej sytuacji oczywistym jest, że parametry dotyczące samego właściciela, które dotychczas były brane pod uwagę przy kalkulacji składki, mogą się drastycznie zmienić.
Dla przykładu – młody i niedoświadczony kierowca kupuje samochód od doświadczonego, z wypracowaną historią ubezpieczeniową. W rzeczywistości kupując polisę skalkulowaną pod swoje dane, mógłby on zapłacić za OC nawet kilkaset złotych więcej. To właśnie tutaj ubezpieczyciel może, ale nie musi, dokonać rekalkulacji składki i poprosić o dopłatę różnicy.
Rekalkulacja składki w przypadku podania nieprawdziwych danych
Kolejną sytuacją, w której miejsce może mieć rekalkulacja składki, jest zatajenie prawdy i podanie nieprawdziwych danych, podczas jej wyliczania. Każdy ubezpieczyciel, oceniając ryzyko ubezpieczeniowe i kalkulując składkę OC, pyta między innymi o to, czy z samochodu korzystać będą także inni kierowcy. Pada również pytanie dotyczące miejsca zamieszkania. Wszystko to ma wpływ na ostateczną wysokość składki.
W przypadku zgłoszenia, że samochodem kierować będzie także młody kierowca, a na co dzień będzie on pokonywał ulice wielkich miast, składka za ubezpieczenie samochodu drastycznie wzrośnie. Wówczas, z chęci zaoszczędzenia paru groszy, kolorujemy nieco rzeczywistość deklarując, że jesteśmy jedynymi kierowcami pojazdu, a w dodatku mieszkania w małej miejscowości, gdzie ryzyko wystąpienia kolizji jest o wiele mniejsze. Jeśli prawda wyjdzie na jaw, ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki i poprosić o dopłatę. A wyjść na jaw może na przykład w sytuacji, gdy młody kierowca (który nie został zgłoszony w ubezpieczeniu) spowoduje kolizję.
Co robić w przypadku rekalkulacji składki ubezpieczenia?
Możliwości, jakie masz po rekalkulacji składki, zależą przede wszystkim od okoliczności, w których do niej doszło. Jeśli szacowanie ryzyka i wyliczenie nowej składki było spowodowane zmianą właściciela pojazdu, a nowa składka jest horrendalnie wysoka, masz prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia i znaleźć towarzystwo, które zaoferuje Ci lepsze warunki.
W tym celu możesz skorzystać np. z kalkulatora Beesafe, gdzie po wpisaniu zalewie dwóch danych, otrzymasz ofertę ubezpieczeniową. Musisz jednak wiedzieć, że niezależnie od wypowiedzenia OC, będziesz musiał uiścić różnicę w składce, ale jedynie za okres, w którym korzystałeś z ochrony – czyli od momentu nabycia pojazdu, do chwili wypowiedzenia umowy.
Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku, jeśli do rekalkulacji doszło poniekąd z Twojej winy, ponieważ podałeś nieprawdziwe informacje podczas zakupu ubezpieczenia. Wówczas prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić różnicę w składce.
Materiał partnera