Jeszcze do niedawna jedyną opcją na posiadanie samochodu inną niż jego zakup było zawarcie umowy leasingu. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących długoterminowy najem pojazdów, który różni się nieco od tradycyjnego leasingu, a tym samym pozwala na jeszcze korzystniejszą . Czym tak naprawdę jest umowa najmu i po czym rozpoznać dobrą ofertę?
Czym jest najem długoterminowy?
Umowa najmu jest umową cywilnoprawną, która może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Firmy oferujące długoterminowy najem samochodów najczęściej proponują terminy 12, 24, 36 miesięcy lub nawet 5 lat. Dzięki temu, klient ma możliwość wymiany samochodu na nowszy model znacznie częściej niż ma to miejsce w przypadku zakupu auta na własność. Nie jest też konieczne jednorazowe angażowanie dużych kwot, gdyż dobre oferty wymagają zazwyczaj początkowego wkładu własnego w granicach 10%. Podobnie jest z leasingiem, jednak wówczas raty miesięczne wyliczane są tak, by spłacony został całkowity koszt zakupu samochodu. Przy umowie najmu, rata odpowiada w przybliżeniu jedynie spadkowi wartości pojazdu przez jego użytkowanie. Wydatek ten jest więc niewątpliwie bardziej korzystny dla potencjalnego konsumenta. Atrakcyjność długoterminowych umów najmu zwiększa fakt, że w ofertach dla firm pojawia się także możliwość atrakcyjnego wynajmu długoterminowego samochodów dostawczych. To interesujące rozwiązanie dla firm, które chcą przez cały czas pozostać mobilne, tak aby dojeżdżać bez problemów do swoich klientów.
Szereg usług – jedna opłata
Zakup samochodu jest przeważnie dużą inwestycją i sporym obciążeniem dla budżetu, szczególnie tego domowego. Dodatkowo, poza samą ceną pojazdu trzeba też liczyć się z dodatkowymi kosztami, o których należy pamiętać porównując oferty.
Do takich wydatków zaliczyć należą przeglądy, naprawy oraz przede wszystkim regularne opłaty z tytułu ubezpieczenia OC/AC czy też rejestracji pojazdu. W przypadku decyzji o najmie samochodu jesteśmy w stanie uniknąć każdego z tych kosztów, które de facto wpływają na wysokość miesięcznej raty. Dobra oferta najmu długoterminowego, jak na przykład w przypadku LeaseTake, zawiera wszystkie wspomniane opłaty w miesięcznej racie określanej przy zawarciu umowy. Wyklucza to więc problem doboru ubezpieczenia oraz eliminuje stres związany z utratą zniżek, ponieważ odpowiedzialność ta leży po stronie wynajmującego. Oznacza to również, że najemca może łatwiej kontrolować swoje wydatki, gdyż jedna opłata pokrywa wszystkie kwestie związane z posiadaniem samochodu.
Analizując ofertę warto zwrócić też uwagę na to, czy ubezpieczyciel wybrany przez wynajmującego lub sam wynajmujący zapewniają pakiet assistance, a w tym auto zastępcze w przypadku kolizji, kradzieży lub koniecznych dłuższych napraw.
Oprócz tego, często na umowę najmu długoterminowego składa się również możliwość przechowywania opon przez wynajmującego w danym sezonie oraz ich wymiana. Istotna jest też ustalenie limitu kilometrów, dokonywane przy zawieraniu umowy. W większości przypadków wysokość limitu ma wpływ na miesięczną ratę najmu. Najlepiej, gdy najemca może dowolnie modyfikować ten limit w zależności od swoich potrzeb.
Samochód na abonament
Jeszcze jedną ciekawą opcją, na którą warto wskazać w kontekście wynajmu długoterminowego jest samochód na abonament. To z kolei oferta skierowana także dla osób fizycznych. Taki wynajem roczny samochodu może zostać zrealizowany bez wpłaty własnej, co dodatkowo podnosi atrakcyjność takiego rozwiązania. Podobnie, jak w przypadku ofert dla firm limit kilometrów dopasowuje się indywidualnie do potrzeb klientów. Klient otrzymuje samochód zarejestrowany, z ubezpieczeniem OC/AC, assistance oraz opony dostosowane do warunków pogodowych. Samochód na abonament oznacza w praktyce 12 miesięcy wynajmu bez zbędnych formalności.
Najem długoterminowy jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy oczekują, że w ramach kontraktu będą mogli indywidualnie zadecydować o długości kontraktu, wyposażeniu samochodu, pakiecie serwisowym, ubezpieczeniu czy formie finansowania. To także ciekawe rozwiązanie dla osób prywatnych. Stosunkowo niewielki koszt w zestawieniu z wieloma korzyściami i udogodnieniami sprawia, że taka forma finansowania jest obecnie najkorzystniejsza na rynku.
OLI