Rozwój technologii może w niedalekim czasie sprawić, że samochody i ich funkcjonalności będą bardziej przypominać wehikuły rodem z filmów science-fiction. Najbliższa przyszłość zdaje się do tego dążyć. Oto przykłady, czym motoryzacja może zaskoczyć kierowców.
Łączność z infrastrukturą i innymi pojazdami
Może dojść do tego, że samochody między sobą będą wymieniać informacje dotyczące zagrożeń na trasie lub zmiany w organizacji ruchu. Takie rozwiązania znajdują się w fazie zaawansowanych prac u wielu renomowanych producentów samochodów, np. Volvo i Lexus. Takie rozwiązanie może mieć szerokie zastosowanie. Na przykład samochód jest w stanie wysłać wiadomość o rozpoczęciu hamowania awaryjnego pojazdowi jadącemu za nim. Auta otrzymywałyby także dane na temat infrastruktury, np. informacje o możliwej zmianie świateł.Łączność z internetem
Wiele systemów już bazuje na łączności z internetem, która, dzięki wbudowanym modułom, jest już bardzo powszechna. Obecnie, dzięki połączeniu z siecią można odczytać dane na temat aktualnego natężenia ruchu, powiadamiać służby o zaistniałym wypadku lub korzystać z nawigacji. Jednak to nie koniec możliwości rozwoju. W przyszłości na porządku dziennym będzie zdalne diagnozowanie i kontrolowanie stanu technicznego samochodu, włączanie klimatyzacji bez wychodzenia z domu czy pobieranie dodatkowych aktualizacji, zwiększających osiągi auta.
Kamery
Kamery są już powszechnym wyposażeniem nowych samochodów. Jednak zastąpienie nimi lusterek bocznych nie jest nieprawdopodobne. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet. Brak lusterek powoduje, że auto jest bardziej aerodynamiczne. Także kierowca dostrzega różnicę, mając lepszy widok na to, co dzieje się za nim. Następuje ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie martwej strefy. Wiele samochodów posiada już cyfrowe lusterka wsteczne, które powodują, że prowadzący widzi wszystko, co dzieje się za pojazdem nawet w sytuacji, gdy auto jest zapakowane po sam sufit.
Nowe formy sterowania
Wyświetlacz w centralnym miejscu samochodu jest na porządku dziennym. W tym przypadku można spodziewać się rezygnacji z przycisków, za pomocą których możliwe jest sterowanie zawartymi w wyświetlaczu danymi a które wymagają tego, żeby oderwać wzrok od drogi. Dlatego w tej sytuacji przydaje się sterowanie głosowe lub gestykulacja. Mogą być używane także wyświetlacze, które będą podawać informacje na przedniej szybie samochodu.
Popularne może stać się sterowanie samochodu za pomocą aplikacji na smartfonie. Za jej pomocą można otwierać i zamykać auto, włączać klimatyzację oraz śledzić pojazd, gdy udostępni się go drugiej osobie.
Samochody autonomiczne
Przyszłością motoryzacji wydają się samochody pozbawione kierowcy. Jednak aby taka możliwość stała się faktem, potrzebne są bardzo dokładne prace, mające wielki wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Oprócz odpowiednio wyposażonych pojazdów, należy przygotować także infrastrukturę oraz uregulować prawnie takie możliwości. Dużo wcześniej wydarzy się sytuacja, gdy do ruchu zostaną dopuszczone pojazdy, które same pojadą, ale za ich kierownicą będzie siedział człowiek pozostający w gotowości do przejęcia nad nim kontroli.
Ciągły rozwój motoryzacji może spowodować, że klasyczne samochody wkrótce zakończą swój żywot lub będą bardzo rzadko spotykane. Dlatego warto śledzić powstające nowinki i czekać czym technologia jeszcze zaskoczy kierowcę.
ADU