Idealny samochód miejski – jakie powinien mieć cechy? Czym powinno charakteryzować się nowoczesne auto miejskie? Gdzie można kupić nowoczesne auto miejskie w najlepszej cenie?
Zdecydowana większość mieszkańców zachodniego świata żyje w miastach, mniejszych lub większych. Współczynnik urbanizacji w Polsce wynosi ponad 60%, w Europie Zachodniej ok. 80%, a w Ameryce Południowej aż 90%. Współczesne miasto zapewnia ludziom niemalże wszystko, czego potrzebują do życia. Przede wszystkim pracę, bo to ona jest głównym powodem, dla którego ludzie przeprowadzają się do miast. Miasto zapewnia dostęp do szkół dla dzieci i pracy dla dorosłych. Miasto zapewnia pełną infrastrukturę do życia człowieka: sklepy, stacje benzynowe, przychodnie lekarskie i szpitale, rozrywkę (kina, kluby), gastronomię, dostęp do kultury i sztuki (teatry, galerie), centra sportowe, a niektóre miasta – także miejsca wypoczynku i rekreacji (plaże, parki). Wszystko jest „pod ręką”.
W ostatnich latach pojawił się trend, zgodnie z którym niektóre osoby zaczęły budować domy na działkach pod miastem. Jednak nadal miasto zapewnia im wszystko i trzeba do niego dojechać, a dom jest miejscem wypoczynku i relaksu.
Człowiek, który większość (albo całość) swojego czasu spędza w mieście, potrzebuje odpowiedniego środka transportu. Można go określić jako samochód miejski.
Definicja samochodu miejskiego jest odrobinę płynna. Dla niektórych ludzi samochód miejski to mikrus klasy A. Najważniejsze, żeby był mały, żeby można było nim łatwo zaparkować. Są też osoby, które mieszkają w mieście i poruszają się po nim ekskluzywną limuzyną, albo SUV-em z napędem na 4 koła. W dobie nowoczesnych systemów wsparcia parkowania (nie wspominając o tych, które parkują samochód samodzielnie, bez ingerencji kierowcy) argument o miniaturowych wymiarach auta stracił rację bytu. Miejsca parkingowe w mieście mają określoną średnią wielkość. To oczywiście dziwne, że ktoś, kto spędza większość czasu w mieście, porusza się po nim autem z 3-litrowym silnikiem i napędem na 4 koła, ale auto miejskie nie musi mieć też silnika o pojemności 400 ccm, charakterystycznego dla samochodów mikro, albo 600 ccm, jak w przypadku japońskich kei-car, miejskich samochodów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Współczesne technologie pozwoliły inżynierom opracować takie jednostki napędowe, które są naprawdę oszczędne. I co ważne dla wszystkich mieszkańców miasta – także ekologiczne.
Jaki zatem powinien być nowoczesny samochód miejski?
Idealny samochód miejski
Oto jego cechy:
- Powinien być dostosowany do eksploatacji miejskiej, zatem jego wymiary nie powinny być duże. Klasa B jest idealna. Samochód tej wielkości pozwala na wygodny transport czterech dorosłych osób i pewnej ilości bagażu. W razie potrzeby, po złożeniu tylnej kanapy, przestrzeń bagażową można poważnie powiększyć.
Klasa B daje projektantom bardzo duże możliwości. Wśród aut klasy B można było przez lata znaleźć pojazdy o różnych rodzajach nadwozi: hatchbacki, mikrovany, sedany, kombi, auta sportowe, a także praktyczne samochody dostawcze dla small biznesu. W ostatnich latach bardzo popularne stały się crossovery klasy B, zbudowane na bazie aut klasy B. Przykładem takiego samochodu jest SEAT Arona.
- Samochód miejski powinien mieć napęd, który zapewni odpowiednią dynamikę, a równocześnie nie będzie paliwożerny. Taki napęd powinien być dotowany do specyficznej eksploatacji miejskiej, która często wiąże się z jazdą na krótkich odcinkach, z niewielką prędkością. Najlepszym rozwiązaniem jest silnik benzynowy. Co oczywiste, silnik auta miejskiego musi spełniać najbardziej wyśrubowane normy ekologiczne.
- Samochód miejski, jak każdy inny zresztą, powinien być bezpieczny. Mocna konstrukcja ze strefami zgniotu, poduszki powietrzne, pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa – to podstawa. Auto powinno charakteryzować się maksymalną notą w testach EURO NCAP.
- Samochód miejski powinien dysponować szeregiem aktywnych systemów bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć wypadków i kolizji. Kierowca w mieście może zostać zaskoczony na wiele sposobów. Auto przed nim może nagle zahamować, inny kierowca może zmienić nagle pas, na ulicę może wtargnąć pieszy, jadący z dużą prędkością motocykl może się nagle pojawić na pasie obok. Kierowca powinien mieć zapewnione wsparcie ze strony aktywnych systemów bezpieczeństwa, zwiększających świadomość sytuacyjną. W razie potrzeby takie systemy powinny samodzielnie zatrzymać pojazd.
- Co sprawia najwięcej problemów kierowcom w mieście? Parkowanie. Wjazd na miejsce parkingowe i wyjazd z niego. Dlatego auto miejskie musi mieć na wyposażeniu systemy, które ułatwią parkowanie i pozwolą na bezpieczny wyjazd (także tyłem) z miejsca parkingowego, bez obaw o spowodowanie kolizji.
- Multimedia i nawigacja – czym byłoby współczesne auto, gdyby nie miało na wyposażeniu nowoczesnych systemów multimedialnych? Dzięki nim można łatwo znaleźć odpowiednią trasę, bo nawigacja GPS pozwoli ominąć korki i trafić dokładnie tam, gdzie chcemy. Można słuchać radia, muzyki zapisanej na telefonie, a także odbierać połączenia telefoniczne bez odrywania rąk od kierownicy.
- Atrakcyjne nadwozie. Nadwozie klasy B daje projektantom sporo możliwości. Można zaprojektować auto o oryginalnej urodzie, która będzie przyciągać wzrok innych kierowców. I na dodatek będzie miała wpływ na wartość auta przy odsprzedaży w przyszłości.
- Klimatyzacja i szybkie ogrzewanie wnętrza – aby pojazd miejski zapewniał komfort o każdej porze roku.
Idealny miejski samochód – co proponują producenci?
Samochody miejskie klasy B cieszą się ogromną popularnością w Europie. Popularnością ustępują jedynie SUV-om. Nic zatem dziwnego, że każdy liczący się producent ma w swojej ofercie takie auto.
Do aut miejskich klasy B zaliczają się między innymi…
SEAT Ibiza – to naszym zdaniem idealne auto miejskie
SEAT Ibiza to samochód mający oryginalny, sportowy styl nadwozia. Zgrabna, aerodynamiczna sylwetka jest idealnie podkreślona ostrymi przetłoczeniami, oryginalną linią okien i świetnie wyprofilowanymi lampami.
5-drzwiowy hatchback został zbudowany na bazie płyty podłogowej MQB A0, opracowanej przez inżynierów Volkswagena. Dostęp do wnętrza samochodu i do bagażnika jest bardzo wygodny. Przestrzeń we wnętrzu SEAT-a Ibizy jest wystarczająca do wygodnego przewiezienia 5 dorosłych osób.
Auto mierzy 4059 mm długości, 1780 mm szerokości, 1444 mm wysokości, a rozstaw osi to 2564 mm.
Samochód może pochwalić się najwyższą notą pięciu gwiazdek w testach Euro NCAP.
Na uwagę zasługuje nowoczesne miejsce pracy kierowcy i świetne wykończenie wnętrza.
Kierowca może korzystać ze wsparcia aktywnych systemów bezpieczeństwa, chroniących przed poślizgiem, wypadkiem i kolizją (system Front Assist z funkcją wykrywania zagrożeń i samodzielnego, automatycznego hamowania), asystenta podjazdu (chroni przed stoczeniem się podczas ruszania pod górę), systemu wspomagania nagłego hamowania i wielu innych. Auto może być wyposażone w automatyczną klimatyzację i system multimedialny (z nawigacją) z centralnym ekranem 6,5 cala.
Pod maską SEAT-a Ibizy pracują najnowsze silniki benzynowe, turbodoładowane, z bezpośrednim wtryskiem paliwa, cechujące się świetną dynamiką i niskim zużyciem paliwa. Silniki opracowane przez inżynierów Volkswagena spełniają najbardziej wyśrubowane normy ekologiczne. To jednostki 1.0 TSI (95 – 110 KM) i 1.5 TSI (150 KM). Mogą one współpracować z 5- i 6-biegowymi skrzyniami manualnymi oraz 7-stopniowymi automatami.
Każdy silnik wyposażony jest w układ start–stop.
SEAT Ibiza oferowany jest w atrakcyjnej cenie przez cały rok, ale można go kupić jeszcze taniej. Wyprzedaż rocznika 2020 to okazja, która pozwala zakupić to nowoczesne auto miejskie z bardzo dużą zniżką. Warto się pospieszyć!
Materiał partnera zewnętrznego