Twoim głównym zadaniem jako rodzica, jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Dotyczy to także przewożenia samochodem. Każdego roku tysiące młodych osób ginie w wypadkach samochodowych. Odpowiednie zainstalowanie fotelika może znacząco podnieść szanse na przeżycie naszej pociechy w czasie zderzenia.
Zmniejsz ryzyko
W Stanach Zjednoczonych wypadki samochodowe są główną przyczyną śmierci dzieci. W 2015 r. 663 dzieci w wieku poniżej 12 lat zmarło w wypadkach drogowych, a prawie 132 000 zostało rannych.
Ilekroć jesteś w drodze, upewnij się, że dzieci są zapięte w foteliku samochodowym, siedzisku podwyższającym lub pasach bezpieczeństwa (w zależności od wieku i wzrostu dziecka). Dzieci w wieku poniżej 12 lat powinny jeździć odpowiednio zapięte na tylnym siedzeniu podczas każdej podróży. Nigdy nie stawiaj fotelika zwróconego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu lub przed poduszką powietrzną. Poduszki powietrzne mogą zabić małe dziecko podczas wypadku.
Co mówią przepisy?
Obecnie granica wieku nie obowiązuje. Liczy się jedynie wzrost dziecka. Dzieci o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w foteliku lub siedzisku podwyższającym. Urządzenia te powinny być dostosowane do wzrostu i wagi dziecka.
Przewożenie na przednim fotelu
- Dzieci o wzroście do 150 cm mogą podróżować na przednim fotelu w odpowiednim siedzisku lub foteliku.
Kiedy fotelik jest niepotrzebny?
- Gdy dziecko ma więcej niż 150 cm wzrostu
- Gdy dziecko ma więcej niż 135 cm wzrostu i waży więcej niż 36 kilogramów
- Gdy przewozimy trójkę dzieci i nie ma możliwości zainstalowania trzech fotelików (dotyczy wyłącznie dzieci powyżej trzeciego roku życia). W tej sytuacji muszą być przypięte pasami.
Jak bezpiecznie przewozić dzieci?
Upewnij się, że dziecko jest prawidłowo zapięte w fotelik samochodowy, fotelik podwyższający lub pas bezpieczeństwa, w zależności od ich wieku, wzrostu i wagi. Mimo obowiązujących przepisów, warto przewozić małe dzieci, stosując się do poniższych wskazówek:
- Od urodzenia do 2 roku życia – na siedzeniu tylnym w foteliku skierowanym do tyłu. Aby zapewnić najlepszą możliwą ochronę, niemowlęta i dzieci powinny być zapięte w foteliku na tylnym siedzeniu samochodowym. Sprawdź instrukcję użytkowania fotelika lub etykiety na siedzeniu pod kątem limitów masy i wysokości.
- Wiek od 2 do co najmniej lat 5 – fotelik skierowany do przodu. Dzieci w tym wieku powinny być zapięte w fotelik samochodowy skierowany przodem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu, do co najmniej 5 roku życia, lub gdy osiągną limit wzrostu (150 cm) lub wagi (36 kg). W przypadku wyższych i większych dzieci można zastosować siedzisko podwyższające.
- Dziecko od 150 cm lub 36 kilogramów wagi – gdy dzieci wyrosną z fotelika, należy je przypiąć pasami bezpieczeństwa w normalnym fotelu. Pasy bezpieczeństwa pasują prawidłowo, gdy pas biodrowy leży na udach (nie na brzuchu), a pas barkowy na klatce piersiowej (nie na szyi).
Bezpieczeństwo dziecka to priorytet dla każdego rodzica. Należy więc pamiętać, że w przypadku nieprawidłowego przewożenia, ryzykujemy nie tylko mandat i punkty karne, ale też zdrowie i życie naszej pociechy.
KGR