Kiedy zostaniemy bez samochodu…

Chwilowy brak własnego samochodu może wiązać się z wypadkiem, kolizją czy zwyczajną awarią. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dla każdej osoby, która na co dzień dojeżdża samochodem do pracy, a także używa go w licznych, innych sytuacjach, utrata pojazdu oznacza dezorganizację życia. Nie tak łatwo przestawić się na komunikację publiczną, gdy przedszkole dzieci, miejsce pracy i dom są znacznie oddalone czy położone poza gęstymi liniami komunikacyjnymi.

Chwilowy brak własnego samochodu może wiązać się z wypadkiem, kolizją czy zwyczajną awarią, jedną z tych, których trudno jest uniknąć. Oczywistą opcją w takiej sytuacji wydaje się być samochód zastępczy. Skąd go wziąć, by nie być zmuszonym do pożyczania auta od rodziny czy znajomych?

Wypadek z winy innego kierowcy

Pokrycie kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego kierowcy niejednokrotnie przerasta możliwości finansowe sprawcy. Dlatego właśnie ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego. Jeśli nasz pojazd został uszkodzony, powinniśmy starać się o pokrycie kosztów napraw właśnie z tej polisy. Bardzo wielu posiadaczy aut korzysta z tej możliwości, gdy ktoś uszkodzi ich pojazd. Niestety, naprawy mogą być długotrwałe, szczególnie wtedy, gdy zniszczeniu uległy ważne części samochodu lub są one szczególnie rozległe. Istnieje także inna możliwość – jeśli to my spowodowaliśmy wypadek, możemy odwołać się do własnego ubezpieczyciela, korzystając z wykupionego wcześniej AC lub pakietu assistance. W jaki sposób działa ten rodzaj wsparcia dla kierowców?

Brak AC i pakietu assistance

Gdy kolizja lub wypadek zdarzyły się z naszej winy, nie możemy polegać na OC sprawcy. Bardzo pomocne w tej sytuacji okazują się autocasco lub pakiet assistance, szczególnie w rozbudowanych wersjach. Dzięki tym świadczeniom możemy liczyć na otrzymanie samochodu zastępczego na czas naprawy naszego – nawet, gdy zdarzenie miało miejsce wyłącznie z naszej winy. Nie każdy kierowca decyduje się jednak na kupno takich ubezpieczeń. Dlaczego? Powody mogą być różne. Najczęstszym jest chęć zmniejszenia wydatków na samochód, które i tak bywają naprawdę wysokie i uciążliwe. Niektóre pojazdy, szczególnie starsze i w słabym stanie technicznym, nie przechodzą tez pomyślnie weryfikacji i nie są obejmowane świadczeniami.

Mechanik oddaje kluczyk samochodu
Naprawy mogą być długotrwałe, szczególnie wtedy, gdy zniszczeniu uległy ważne części samochodu lub są one szczególnie rozległe. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czy zatem chwilowa utrata własnego auta skazuje nas na korzystanie z komunikacji miejskiej, drogich taksówek lub innych, niezbyt wygodnych i niezadowalających rozwiązań? Niekoniecznie. Wpisując w wyszukiwarkę internetową taniwynajemaut.pl poznamy alternatywne zakończenie tej historii. To wygodna, internetowa wyszukiwarka wypożyczalni samochodów na terenie Polski, ale także poza jej granicami. Wystarczy podać lokalizację oraz ramy czasowe, w których chcielibyśmy skorzystać z usługi.

Wypożyczalnia samochodów

Na początku kilka słów dotyczących idei i sposobu działania wypożyczalni samochodów. Są to firmy, które za opłatą udostępniają swoim klientom samochody z pełnym bakiem. Aby wypożyczyć pojazd, potrzebujemy dowodu tożsamości oraz ważnego prawa jazdy (w niektórych wypożyczalniach ważnego od co najmniej roku lub dwóch lat). Samochód można odebrać i zwrócić w siedzibie firmy, lub w umówionym wcześniej miejscu. Za usługę obowiązują opłaty naliczone według przejechanych kilometrów lub godzin, przed oddaniem trzeba też zatankować samochód do pełna.

Podróż samochodem o zachodzie słońca
Aby wypożyczyć pojazd, potrzebujemy dowodu tożsamości oraz ważnego prawa jazdy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Istnieje przynajmniej kilka plusów korzystania z wypożyczalni samochodów, gdy nie możemy liczyć na samochód zastępczy od ubezpieczyciela:

  • kontynuowanie dotychczasowego, wygodnego trybu życia,
  • niewielkie, w porównaniu z nowym samochodem lub pospieszną naprawą, koszty,
  • brak presji związanej z pożyczaniem samochodu od znajomego.

Z wypożyczalni można skorzystać zawsze, a w większych miastach jest ich naprawdę dużo. Nie szkodzi, jeśli naprawa naszego auta się przedłuża – pojazd z wypożyczalni zawsze będzie dostępny. Dla wielu osób użytkowanie go wiąże się z o wiele mniejszą emocjonalną presją, niż strach o zarysowanie ulubionego samochodu przyjaciółki czy sąsiada.

Samochodem w stronę słońca
Z wypożyczalni można skorzystać zawsze, a w większych miastach jest ich naprawdę dużo. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

A jak znaleźć samochód zastępczy dla siebie? Na stronie taniwynajemaut.pl znajduje się rozległa baza wypożyczalni, obejmująca około 170 państw i 1600 firm. Wpisując przewidywany termin, w którym potrzebujemy samochodu oraz miasto, otrzymamy listę propozycji, obejmującą najtańsze i najkorzystniejsze opcje. To łatwa w obsłudze, bardzo przydatna wyszukiwarka, którą warto znać – pomoże nie tylko znaleźć samochód zastępczy po kolizji lub awarii, ale też wypożyczyć auto na wakacje czy pojazd reprezentacyjny dla firmy. Dzięki dostępnym na wyciągnięcie ręki listom ofert już nigdy nie zostaniemy zaskoczeni przez nagłą awarię samochodu w ważnym, stresującym momencie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

rent a car

Wynajem aut – wygodne rozwiązanie dla kierowców

Mamy XXI wiek, a to zobowiązuje. Zgodnie z postępującą technologią, rynek oferuje coraz to lepsze …