Kierowco, nie daj się zaskoczyć zimie

Z wymianą opon na zimowe nie należy czekać do pierwszych opadów śniegu ani do żadnej konkretnej daty. | fot.: Fotolia

Kiedy pogoda za oknem nie zostawia już nadziei na słoneczną i ciepłą jesień, warto zwrócić szczególną uwagę na nasz samochód. Odpowiednie przygotowanie, wymiana lub naprawa problematycznych elementów i zgromadzenie niezbędnych zimowych akcesoriów dadzą nam pewność, że w kluczowym momencie auto nas nie zawiedzie.

Niskie temperatury, opady śniegu, błoto oraz piasek i sól rozsypywane na drogach nie tylko utrudniają zimową jazdę, ale i przyspieszają eksploatację pojazdów. Dlatego tak ważne dla komfortu kierowcy jest zarówno samodzielne przygotowanie się do nadchodzącego sezonu, jak i skorzystanie z profesjonalnego serwisu. Na co zwrócić uwagę przed zimą?

Jedną z pierwszych czynności, jakie należy podjąć jest sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych: chłodniczego, hamulcowego i oleju silnikowego aby uzupełnić wszelkie niedobory. Warto też przy pomocy serwisu określić ich parametry, zwłaszcza temperaturę zamarzania. Nie mniej ważna jest wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy, czyli taki, który nie będzie zamarzał nawet podczas siarczystych mrozów (większość preparatów wykazuje skuteczność przy temperaturach do -20, a nawet -30 stopni) i pozwoli nam na bezproblemowe usunięcie zabrudzeń i odprysków błota spod kół innych pojazdów czy oczyszczenie szyby podczas kiepskich warunków atmosferycznych. Jeśli w zbiorniku nadal mamy płyn letni, zmniejszmy jego ilość do poziomu minimalnego i dopiero wówczas dolejmy zimowego płynu do spryskiwaczy.

Zanim nadejdzie zima przejrzyjmy także zawartość bagażnika i zaopatrzmy się w kilka elementów zimowego osprzętu: skrobaczkę do usuwania śniegu i lodu, ściągaczkę do wody, odmrażacz do zamków, przewody rozruchowe, linkę holowniczą, łopatę lub saperkę, łańcuchy na koła albo piasek, który będziemy mogli wysypać pod koła na oblodzonej powierzchni.

Sprawdź nadwozie

Jesień to ostatnia szansa na dokładne umycie i nawoskowanie samochodu. Pozwala to na lepsze zabezpieczenie przed przyleganiem błota i drobin piasku czy soli oraz na namierzenie drobnych uszkodzeń lakieru. Warto je naprawić przed zimą, ponieważ zbierająca się i zamarzająca w uszczerbkach woda oraz sól mogą doprowadzić do nasilenia korozji.

W ramach jesiennej konserwacji auta zabezpieczmy także uszczelki. Do tego celu używa się preparatów na bazie silikonu, lepiej nie eksperymentować z produktami nieprzeznaczonymi do tego zadania.

Przy okazji przyjrzyjmy się szybom i uzupełnijmy ewentualne odpryski, żeby nie powiększały się na mrozie. Szyby należy dokładnie umyć i odtłuścić. Przed zimą zaleca się też sprawdzenie wycieraczek i ewentualną wymianę piór bądź całej konstrukcji tak, żeby nie było problemów z oczyszczeniem szyby podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Zajrzyj do serwisu

Poprawne działanie niektórych elementów warto potwierdzić w profesjonalnym serwisie. Rutynowo przed zimą sprawdza się przede wszystkim akumulator i układ hamulcowy wraz z przewodami, które pod wpływem wody i mrozu mogą szybciej korodować. W ramach takiej wizyty należy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące niepokojących odgłosów dochodzących spod maski czy z zawieszenia. Często pomijanym, aczkolwiek ważnym zabiegiem jest też sprawdzenie geometrii kół, bo niepoprawna przyczynia się do przyspieszenia zużycia opon zimowych.

Posiadacze samochodów z instalacją LPG powinni dodatkowo zwrócić uwagę na obieg płynu chłodniczego i to, czy termostat otwiera się 90 stopniach Celsjusza.

Wymień opony na zimowe

Z wymianą opon na zimowe nie należy czekać do pierwszych opadów śniegu ani do żadnej konkretnej daty. Zaleca się wykonanie tego zabiegu wówczas, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Zwlekanie do ostatniej chwili naraża kierowcę zarówno na trudności w prowadzeniu auta po opadach śniegu, jaki i na prozaiczne kolejki w warsztatach wulkanizacyjnych. Zimowe opony są o wiele bardziej miękkie od letnich odpowiedników, mają porowatą strukturę i zapewniają usuwanie śniegu spod kół. Wszystko to wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu, a zwłaszcza skraca drogę hamowania na niekorzystnej nawierzchni. Więcej o zasadności wymiany opon na zimowe można przeczytać na stronie http://www.oponeo.pl/opony/zimowe

Tankuj na autoryzowanych stacjach

To z kolei informacja ważna dla posiadaczy samochodów z silnikiem Diesla, choć w zimie zmienia się nieco także skład benzyny i gazu do instalacji LPG. W przypadku oleju napędowego temperatury poniżej zera mogą spowodować krystalizowanie węglowodorów parafinowych, które z kolei powodują mętnienie oleju napędowego. Paliwo zimowe z odpowiednimi dodatkami pozwoli uniknąć zapchania filtra cząstek stałych i nie zawiedzie w niskich temperaturach. Jeśli pomimo spadku temperatur nadal używamy paliwa letniego, można rozważyć dodanie specjalnie przygotowanych uszlachetniaczy.

RED

Sprawdź także

wymiana opon na letnie

Opony letnie – co warto wiedzieć?

Stan bezpieczeństwa na drogach w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Zdaje sobie z tego …