Klimatyzacja w samochodzie to obecnie standard, który szczególnie w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych znacząco wpływa na komfort podczas jazdy. Ponadto włączona klimatyzacja to większa oszczędność pod względem zużycia paliwa niż otwieranie szyb. Aby działała bez zarzutu należy o nią odpowiednio dbać oraz regularnie serwisować. Zanieczyszczona instalacja klimatyzacyjna może być źródłem przykrego zapachu w aucie oraz przyczyną chorób.
Klimatyzacja przyjazna alergikom
Osoby uczulone na pyłki roślin w samochodzie z włączoną klimatyzacją będą czuły się lepiej. System filtruje z powietrza około 90% zanieczyszczeń, w tym również chorobotwórcze mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy, pleśń oraz grzyby. Jeżeli w samochodzie łzawią nam oczy lub zaczynamy kichać jest to sygnał, że należy jak najszybciej przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji. Pamiętajmy również, że klimatyzacja wysusza, dlatego, gdy planujemy dłuższą podróż, szczególnie w czasie upałów lub mrozów powietrze trzeba odpowiednio nawilżać. Pomocna w tym będzie woda morska w atomizerze. Ważne również jest regularne przyjmowanie płynów. Dzięki temu zapobiegniemy przesuszeniu błon śluzowych, co najczęściej skutkuje suchością oczu oraz podrażnieniem gardła.
Serwisowanie i konserwacja klimatyzacji
Do samodzielnego oczyszczania klimatyzacji przeznaczone są specjalne odgrzybiające aktywne pianki, które aplikuje się w kanał wlotowy po wyjęciu filtra pyłkowego. Instrukcja użycia znajduje się na opakowaniu preparatu. Nieprzyjemne zapachy powstałe w wyniku zalegania zanieczyszczeń i wilgoci można również usuwać samodzielnie, przeznaczonym do tego specjalnym odświeżaczem.
Są to jednak czynności, które możemy wykonywać pomiędzy wizytami w specjalistycznym serwisie. Ponieważ układ klimatyzacji posiada bardzo złożoną budowę, jego konserwację zawsze powierzajmy profesjonalistom. Raz do roku należy wymienić filtr kabinowy. Filtr osuszający można wymieniać co dwa-trzy lata. Co pół roku trzeba sprawdzić zawartość oleju w sprężarce. Podczas serwisowania, oprócz sprawdzenia działania całego systemu, wymiany filtrów, wyczyszczenia kanałów dystrybucji powietrza do wnętrza kabiny, odgrzybienia parownika, sprawdzenia drożności kanału odprowadzającego skropliny z parownika klimatyzacji, powinien zostać również uzupełniony czynnik chłodzący.
Klimatyzacja to układ smarowany olejem znajdującym się w jego wnętrzu, dociera on we wszystkie jego zakamarki chroniąc przed korozją i tarciem, dlatego im częściej korzystamy z klimatyzacji, tym działa ona sprawniej. Nieregularna oraz niewłaściwa konserwacja instalacji może prowadzić do generowania kosztów związanych z późniejszymi naprawami oraz być przyczyną nawracających infekcji i powodować dyskomfort podczas jazdy samochodem.
Materiał partnera zewnętrznego