Amerykańskie samochody znane są praktycznie na całym świecie przede wszystkim za sprawą filmów, ponieważ niewiele kultowych amerykańskich marek jeździło po europejskich czy azjatyckich drogach. A wielka szkoda…
Cadillac V-16 i Ford Mustang
Pod koniec lat 20. XX wieku w Ameryce zaczęto produkować luksusowe auta, a limuzyny z wielocylindrowymi silnikami były wtedy bardzo chętnie kupowane głównie przez gwiazdy z pierwszych stron gazet, jednak osoby, które dysponowały wówczas nieograniczonym budżetem, również bardzo chętnie nabywały takie cuda. Jednym z szybszych samochodów był z pewnością Cadillac, który w zależności od tzw. stopnia sprężania mógł nawet osiągnąć 185 KM. Kolejnym bardzo ciekawym samochodem był Ford Mustang, którego zaczęto produkować w latach 60. i bardzo szybko zyskał on popularność głównie w gronie młodych osób. W ciągu 10 miesięcy od rozpoczęcia produkcji tego samochodu sprzedano aż 700 tys. sztuk, podczas gdy w planach była sprzedaż jedynie 100 tysięcy samochodów. Co jednak wpłynęło na tak dużą popularność Forda Mustanga? Przede wszystkim jego stylistyka, a także odpowiedni dobór dodatków. Samochód posiadał 6-cylindrowy silnik, jednak z czasem klienci zaczęli interesować się nieco mocniejszymi wersjami, dlatego też postanowiono produkować Forda Mustanga z kilkuset konnym silnikiem.
Chevrolet Camaro i Chevrolet Corvette
Bardzo dużą konkurencją dla Forda Mustanga okazał się Chevrolet Camaro, który trafił do sprzedaży w 1966 roku. Niestety w latach 70. ubiegłego wieku amerykański rząd postanowił wycofać ze sprzedaży benzynę etylizowaną, co zmusiło producentów samochodów do zmniejszenia stopni sprężania w silnikach. Z tego też względu moc Chevroleta Camaro z 360 KM spadła do 330 KM, natomiast w 1981 roku postanowiono wprowadzić do Chevroleta silnik sterowany elektronicznie, uzyskując tym samym co najwyżej 175 KM. Kolejnym kultowym samochodem marki Chevrolet była Corvetta, która należała do grona jednego z najciekawszych amerykańskich sportowych samochodów. W latach 70. XX wieku Chevrolet Corvette można było nabyć w dwóch wersjach, a mianowicie z silnikiem o pojemności od 5,4 l do 7 l i mocy wynoszącej odpowiednio 250 KM lub 435 KM.
Chrysler minivan i Hummer H1
W 1983 roku zaprezentowano w Ameryce Chryslera minivana, który okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. W tamtym czasie w fabrykach produkowano ponad 400 tys. sztuk tego samochodu rocznie, a zdecydowanie większy odsetek klientów stanowiły wówczas kobiety, dla których rozmiary tego auta okazały się najlepsze. Ostatnim bardzo ciekawym samochodem był Hummer H1, jednak z czasem zaczęto produkować również Hummera H2 oraz nieco mniejszego Hummera H3. Czym jednak wyróżniał się ten samochód? Przede wszystkim swoją wielkością, dlatego też znalazły się one wówczas w posiadaniu aktorów oraz najbogatszych mieszkańców Ameryki, ponieważ ich cena oscylowała w graniach 50-100 tys. dolarów.
KPA